Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Londra ve Paris ten önce Aydın da
 
Londra ve Paris ten önce Aydın da
 
 Aytül Güler (Efece Haber) - Ressam Mehmet Akkaya son çalışmalarıyla Aydın da resim sergisi açtı. İngiltere, Almanya gibi Yurt dışında bir çok sergiye imza atmış sanatçı Milli Aydın Bankası Sanat Galerisinde 9 Ekim 2014 Perşembe günü takipçileriyle buluştu. Çok sayıda davetlinin katıldığı sergiye ilgi büyüktü.
 
 
Sanatçı hazırladığı son seri çalışmaları ve Aydın sergisi hakkında şunları söyledi.
 
- “Bu son seri çalışmalarımda sanatın köklerine inmek istedim. Bu yüzden Resim Serimizin adını “kökler” olarak belirledim. İnsan dünya da var olduğundan beri iz sürdü, izler bıraktı. Tarih bu izlerle yazıldı. İnsanlık bu izlerin üzerinde yükseldi. Hiç şüphesiz ki sanat bu izlerin en güzeli. Nasıl ki genetik mirasımız nesillerce aktarılır, sanatımızda bizden öncekilerden aldığımız ve gelecek nesillere aktaracağımız kültürel DNA larımızdır. NAZIM Hikmet'in dizelerinde dediği gibi : ‘‘Ben babamdan ileri, doğacak çocuğumdan geriyim.'' “KÖKLER” resim serisiyle geçmişin izlerinin peşine düştüm. Ve bu izleri şimdi Aydın da sanatseverlerle buluşturmak istiyorum.. “
 
- Peki bu serginizi neden önce Aydın da açıyorsunuz?
- “12 yıldır Aydında yaşıyorum, 7 yıldır da Aydın da Sanat atölyem var. Bu çalışmalarımı ürettiğim, öğrenciler yetiştirdiğim ve sevdiğim bir şehir. Medeniyetlere ev sahipliği etmiş köklü tarihiyle “KÖKLER” serisine yakışan bir şehir. Bunun için bu çalışmaları ilk önce Aydın lı sanat severler görmeli diye düşünüyorum. Bundan sonra sergimi sırasıyla İstanbul, Londra ve Paris’te açacağım. Yani şöyle diyebiliriz; Londra ve Paris ten önce Aydın da. Takip etmek isteyenler için web sitesi adresimi vereyim www.mehmetakkaya.com”
 
 
- Sanatınız hakkında bilgi verir misiniz?
- “Bence sanat uzun bir yol ve bir arayışlar bütünü. Sanatçıda bu yolun kâşifi. Tüm “izm” ler tanımlayıcı olduğu kadar aynı zamanda bir çerçeve bir kalıp anlamında kısıtlayıcıda. Tümünden uzakta “izm” lerin değil, ruhumun derinliklerindeki izlerin peşindeyim. Stabil ve Statik değiliz ki bir ömür aynı kalalım. Evrendeki her şey değişirken bizim bu düzenden bağımsız kalmamız mümkün mü? İşte bu yüzden yaptığım hiçbir resim serisi diğeriyle uyuşmuyor.
 
Çalışmalarımda malzemeler ve teknikler konusunda hiçbir takıntım yok. Buradaki tek kuralım malzemenin anlatıma katkı sunmasıdır. İfadeyi güçlendiren, destekleyen her şey araç olarak çalışmaya girebilir.
 
 
“KÖKLER” serisi resim çalışmalarımda bunun örneklerini görebilirsiniz. Çalışmalarımda malzeme olarak; çuha, amerikan bezi, ip parçaları, kuş tüyleri, kağıt parçaları, ıslak mendil, bitki lifleri vb. kullanıyorum. Zaman zamanda atık kâğıtlardan kendi kâğıdımı imal ederek malzemenin farklı imkânlarını keşfetmeye çalışıyorum. Bu ürettiğim yüzeyler üzerine de, bu gün hayatımızda yer tutan birçok sembol ve simgelerin kökenlerini, anlatımın derinliğini bozmamaya çalışarak oldukça sade bir dille, sade renklerle, yansıtmaya çalışıyorum. Bu yüzden renk veren her şeyi kullanabilirim. Yağlıboya, akrilik boya, suluboya, her türlü kalem boyalardan öte yeri geldiğinde, kök boyalar hatta kahve veya çay gibi resimle alakasız maddeleri de sırf renk verdiği için resmimde kullanabilirim. Burada renkte malzeme gibi sadece bir araç.
 
Yaptığım sadece aramak. Bu yolda değişime fırsat vermek, keşfetmek. Nereye varacağını bilmeden ama merak ederek bu serüveni boyamak. İşte gördükleriniz de tamı tamına bunlar…”
 
 
Sergi;
9 Ekim – 1 Kasım 2014 tarihleri arasında TC. Aydın Büyükşehir Belediyesi
Milli Aydın Bankası Kültür Merkezinde ( Sevgi Yolunda ) gezilebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.10.2014 05:46:29
Yazdır Yazdır
Okunma 1431
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım