Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

GÜLTEKİN ÇİZGEN ''BİRİKİMLER''
 
GÜLTEKİN ÇİZGEN ''BİRİKİMLER''
Gültekin Çizgen ''Birikimler'' sergisiyle Teşvikiye Işık Sanat Galeri'sinde, 14 Ekim 2014 de sanatseverlerle buluştu. Çizgen'in birikimlerinden oluşan sergi, ilginç bir şekilde dizayn edilerek, fotoğrafseverlerin kataloglardan arzu ettikleri konulardaki resimleri izlemelerine olanak verecek şekilde düzenlenmişti.
''Birikimler'' sergisinin içeriğini tam olarak anlatmak adına, öncelikle Çizgen'in yaşamında ki sanat yolculuğuna bir göz atmak gerekir.
Gültekin Çizgen, 1940'ta İstanbul'da doğdu. 43 yıldır ülkemizde fotoğraf ve sanat için üretiyor. Fotoğrafları Türkiye, Almanya, Fransa, İsviçre, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, Kanada, Meksika ve Brezilya'da sergilendi. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Bahreyn, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Çin Halk Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsviçre, Kazakistan, K.K.T.C., Kırgızistan, Kuveyt, Mısır, Rusya, Slovenya, Suudi Arabistan, Tunus, Yunanistan'da yönettiği Multivizyon programları gösterildi.
Fotoğrafçılığının ve sanatsal cam çalışmalarının yanı sıra 1990 başlarından bu yana resimle ilgileniyor. 1994 yılında “Evrenin Gizli Tarihi”, 1995 yılında “Acaib-ül Mahlukat”, 1996 yılında “İstanbul-İstanbul” başlıklarıyla üç adet tematik resim sergisi açtı. Özgün baskı olarak 1998’de “Doğa Çeşitlemeleri”ni ve “Bodrum-Bodrum” serilerini hazırladı. Bu çalışmalar yanında değişik konularda “Anadolu Uygarlıkları”, “Mesnevî”, “Cambaz”, “Bizans”, “Güneş”, “Ankara”, “Ege”, “Su Akar” serilerinin özgün baskılarını yaptı. Osmanlıların 700. yılı nedeniyle “Osmanlılar Albümü-Sultanname” ve “Osmanlıların Uygarlığımıza Katkıları-Bilim&Sanat” albümlerini hazırladı. Daha sonra “Minimal Doğa”, “Doğal’cılık” ve “Semâ” başlığı altında Mevlânâ ve Mevlevîler sergilerini açtı. Resimlerinde yer alan figürlerin çeşitli bölümlerini bilgisayar ortamında bir araya getirerek oluşturduğu kolaj-montaj tekniği ve çeşitli görsel efektlerle kendine özgü bir resim evreni oluşturdu.
Yeni Fotoğraf dergisinin kurucusu Çizgen, Mimar Sinan Üniversitesi Fotoğraf Enstitüsü kurucu onur üyesi ve Profesyonel Tanıtım fotoğrafçıları Derneği kurucu başkanıdır. Çizgen'in fotoğraf alanında 12 adet albümü, deneme, teknik, gezi ve anı alanlarında 10 adet kitabı resim alanında 5 adet katalog ve kitabı olmak üzere 27 adet yayını vardır. Fotoğrafları on üç ülkede sergilenirken; yapım ve yönetimini üstlendiği multivizyon programları ABD’den Kazakistan’a kadar yirmiyi aşkın ülkede gösterildi.
Resimde, doğulu öğelerle eski görselliğin temellerini yakalamaya çalışan Çizgen, yaşamın akışı içinde, başlangıçtan beri sürdürdüğü fotoğraf sanatı ve mesleği serüveninin yanına yeni estetik alanlar, yeni türler ekledi. Yaptığı işlerin tümünü severek ve hepsinden beslenerek zenginleşen sanatçı; illüstrasyonları yurt dışında Almanya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde sergilendi.
İstanbul Fotoğraf Müzesi kurucu küratörü Gültekin Çizgen; sanat tasarımının başka alanlarına baskınlar düzenlemeyi seviyor ve şimdilerde "cam" ve "takı" tasarımlarıyla ilgileniyor. Çizgen, sürekli gezilerle 70 ülkeden kültür alışverişleri içinde yaşıyor. İstanbul, Kadırga'da çalışmalarını sürdürüyor.
Gültekin Çizgen ''BİRİKİMLER'' ini 31 Ekim 2014 akşamına kadar, Işık Sanat galerisi'nde sergiliyor. Fotoğraf sanatına gönül vermiş olanların mutlaka izlemesi gereken bir sergi olduğu düşüncesindeyim.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 19.10.2014 22:32:33
Yazdır Yazdır
Okunma 1247
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım