Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

PERA MÜZESİNDE “LEMİ ATLI” KONSERİ
 
PERA MÜZESİNDE
“LEMİ ATLI” KONSERİ
 
YAVAÇCA’NIN DANIŞMANLIĞINDA PERA MÜZESİ “TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ” YENİ SEZONUNA “LEM’İ ATLI” KONSERİYLE BAŞLADI
 
Ayten Yavaşca /İstanbul (Efece haber) Suna-İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca danışmanlığında ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde düzenlediği Türk Müziği Konserleri serisinin yeni sezonuna 19 Ekim Pazar günü saat 15:30’da Pera Müzesi Oditoryum Salonu’nda gerçekleştirdiği
“Lem’i Atlı” konseriyle başladı.
 
 
Türk müziğinin tarihsel, kültürel, geleneksel, sosyolojik, antropolojik, felsefî, edebî yönlerini sunuş ve sohbetlerle sunulduğu ve sunuculuğunu Osman Nuri Özpekel’in yaptığı günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri programların bu ayki misafir solistleri; Alâeddin Yavaşca’nın öğrencileri olan, Kültür Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu ses sanatçılarından Hamide Uysal ve İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda ses sanatçısı ve topluluk müdürü olarak görev yapmakta olan Osman Ziyagil’di.
 
 
Konser başlamadan önce Cengiz Solakoğlu’nun yaptığı sezon açılış konuşması:
 
“Geçen yıl başlatmış olduğumuz Türk müziği konserlerine bu yıl da Suna – İnan Kıraç Vakfı’nın desteğiyle devam ediyoruz. Bildiğiniz gibi Pera’nın, Tepebaşı’nın Türk müziği ve Türk tiyatrosunda çok önemli bir yeri var. Böyle bir tarihi mekânda bugün Türkiye’nin tartışmasız en büyük yorumcusu ve bestekârı Alâeddin Yavaşca’nın başkanlığında başlattığımız bu programın devam ediyor olması ve salonlarımızın sizin gibi güzide müzikseverler tarafından doldurulması bizi fevkalade heyecanlandırıyor ve mutlu ediyor. Bu vesileyle hepinize hoş geldiniz diyor Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca başta olmak üzere konserde emeği geçen tüm arkadaşlarıma ve sanatçılara teşekkür ederek bu sezonu başlatıyorum.”
 
Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı, salonun tamamiyle dolduğu ve ud virtüözü Osman Nuri Özpekel’in sunduğu konserde Özpekel’in eserlerle ve Lem’i Atlı ile ilgili verdiği anekdotlar seyirciler tarafından ayrı ilgi gördü.
 
Osman Nuri Özpekel konuşmasına “19.Yüzyılın sonunda Hacı Arif Bey’in başlattığı neoklasik şarkı döneminin en önde gelen temsilcilerinden biri olan Lem’i Atlı’nın eserlerinden derlediğimiz konserimize hoş geldiniz.” diyerek Alâeddin Yavaşca’nın Lem’i Atlı hakkında aşağıda yaptığı değerlendirmeyi izleyicilerle paylaşarak başladı.
 
İşte o değerlendirme:
“Lem’i Atlı 19. ve 20 Y.yılın en ön safta olan bestekârlarındandır.
Mazideki klasik türk musikisinden cumhuriyet devrinin musikisine köprü atan bir bestekârdır. Ve türk musikisinde o devirlerde yetişmiş olan bestekârların çoğu onun etkisi altındadır. O hem eski hem yeni geleneğe bağlı bir bestekârdır. Hacı Arif ve Şevki beyin şarkı bestekârlığını 20.yüzyıla taşımıştır. Hacı Arif Bey şarkı bestekârlığını hoca olarak adeta ona meşk etmiştir. Kendisi tenor bir sese sahip imiş ve çok güzel bir tavırla okurmuş. Ses sahası da çok genişmiş.”
 
Bestekârla ilgili bilgi ve anekdotlarla konser devam etti.
 
 
 
 
 
Her konser sonunda sahneye çağırılıp eser okunması istenen 88 yaşındaki Alâeddin Yavaşca izleyicileri kırmayarak Lem’i Atlı’nın Uşşak makamındaki
“Bu imtidad-ı cevre ki bahtın şitabı var” ve “Neler çektim neler canan elinden” eserlerini bir ses olarak okudu. Salondaki Türk müziğinin seçkin izleyicileri Yavaşca’nın bu jestine büyük alkışlarla karşılık verdiler.
 
Pera Müzesi’nde 30 Kasım 2014 Pazar 15:30 da Oditoryum Salonu’nda gerçekleşecek olan “Râkım Elkutlu”nun eserlerinin seslendirileceği konserin misafir solisti, Ankara Radyosu’nun değerli solistlerinden Elif Güreşci olacak.
 
Hamide Uysal ve Osman Ziyagil’in; Osman Nuri Özpekel (Ud), Taner Sayacıoğlu (Kanun), Lütfiye Özer (Kemençe), Volkan Yılmaz(Ney), Volkan Ertem (Viyolonsel) refakatinde icra ettiği Lem’i Atlı besteleri:
 
Eser Adı, Makam, Solist
“Bu zevk u safâ sahn-ı çemenzâre de kalmaz” Rast H. Uysal & O.Ziyagil
“Yok mu cânâ âşıka hiç şefkatin” Rast Osman Ziyagil
“Varsın gönül aşkınla harâb olsun efendim” Nişâburek - Osman Ziyagil
“Bin gül çıkarırdım sana kalbimdeki külden” Nihavend -  Hamide Uysal
“Nedir a sevdiğim söyle bu halin” Nihavend -  Hamide Uysal
“Bir gölge ol beni peşinden koştur” Karcığar -  Osman Ziyagil
“Zaman olur ki anın hacle-i visâlind”e Hüseyni -  Osman Ziyagil
“Yeter hicranlı sözler geçtim ümmîd-i visâlinden” Sûz’nâk -  Hamide Uysal
“Seni arzu eder bu dîdelerim” Uşşak -  Hamide Uysal
“Severim her güzeli senden eserdir diyerek” Hicaz -  Osman Ziyagil
“Hastayım yalnızım seni yanımda” Hicaz  - Osman Ziyagil
“Andıkça geçen günleri hasretle derinden” Sultânıyegâh - H. Uysal & O. Ziyagil
“Esirindir benim gönlüm” K.hicazkâr -  Hamide Uysal
“Bir kendi gibi zâlimi sevmiş yanıyormuş” K.hicazkâr - Hamide Uysal
“Dinlendi başım dün gece bir parça dizinde” H. Uysal & O.Ziyagil

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.10.2014 23:31:42
Yazdır Yazdır
Okunma 1981
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım