Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Sanatın başkenti Karşıyaka olacak
 

Sanatın başkenti Karşıyaka olacak

İlknur Bakış/İzmir (Efece Haber) - Karşıyaka, ‘Sanat Kurulu’ ile markalaşacak
İlknur Bakış/İzmir (Efece Haber) - Karşıyaka’yı kültür ve sanatta marka kent yapmak için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, yine bir ilke imza atarak, Sanat Kurulu oluşturdu. Her biri alanında uzman 6 kişiden oluşan kurul, Karşıyaka Belediyesi’nin kültür ve sanat etkiliklerine yön verecek.
 
 İlk etapta Oda Orkestrası ve yakın zamanda da Çocuk Korosu kurulacak. Yılda ortalama 100 konser gerçekleştirilecek. Dünyaca ünlü İspanyol tenör Enrique Ferrer ve ünlü bariton Luiz Canzone de Karşıyaka’da sahneye çıkacak.
 
HER YIL 100 KONSER
Tiyatro, opera ve müzik gibi sanatın pek çok dalında ses getiren çalışmalara imza atan Karşıyaka Belediyesi, kenti kültür ve sanatın başkenti yapmak için örnek bir projeye daha imza attı. Sanatsal etkinliklerin kalitesini artırmak ve Karşıyaka’da dünya çapında konserler vermek için harekete geçen belediye, alanında uzman isimlerin yer aldığı Sanat Kurulu oluşturdu. Kentin kültür ve sanatta atacağı adımları belirleyecek olan kurul, ilk iş olarak belediye bünyesinde bir Oda Orkestrası kuracak. Orkestra’nın Sanat Yönetmenliği’ni Hakan Şensoy, Genel Koordinatörlüğü’nü Tevfik Rodos, Sanat Danışmanlığı’nı ise Oğuzhan Kavruk üstlenecek.
 
ÇOCUK KOROSU KURULACAK
Kurulacak Oda Orkestrası ile Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nde yılda ortalama 100 konser verilecek. Bazı konserler, farklı mahallelerde, açık alanlarda sergilenecek. Oda Orkestrası, kısa sürede Senfoni Orkestrası’na dönüştürülecek. Ayrıca Sanat Kurulu, çocuk korosu kurmak için de çalışmalara başladı. Kentin farklı bölgelerinde yaşayan yetenekli çocuklardan oluşturulacak Çocuk Korosu, önce İzmir’de, ilerleyen süreçte de farklı illerde konserler verecek.
 
TÜRKİYE'DE İLK KEZ
Karşıyaka’yı, kültür ve sanatın başkenti yapacaklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Türkiye'de bir ilçe belediyesi olarak ilk defa böyle bir çalışma yapıldığını düşünüyoruz. Ülkemizin saygın sanatçıları ve sanat eleştirmenleriyle birlikte, Karşıyaka'da çok önemli bir Sanat Kurulu oluşturduk. Ilçemizi, kültür- sanat merkezi yapacağız ve sanatı, sokağa çıkartacağız. İnsanların sanata daha fazla ilgi göstermesi ve sanatın içinde daha fazla yer alması için çalışacağız. Oda Orkestramız ve Çocuk Koromuzla, farklı bir konseptle Karışyakalının karşısına çıkacağız" dedi.
 
KURUL ÜYELERİ NE DEDİ?
Karşıyaka Belediyesi tarafından oluşturulan Sanat Kurulu’nun örnek bir proje olduğunu belirten kurul üyeleri “Türkiye'de bir ilçe belediyesi, ilk kez kurumsallaştırmayı planladığı bir orkestrayı
hayata geçirme konusunda ilke kararı aldı. Bu, Türk sanatçısı için kutlanması gereken bayramlardan biridir. Çok önemli karardır. Türk sanatçısı adına teşekkür ederiz. Sanatı sokağa taşıdığımız zaman, kitleler ile sanatın gerçek kaynaşmasını sağlamış olacağız" ifadelerini kullandı.
 
 
KURULDA KİMLER VAR?
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar öncülüğünde oluşturulan Sanat Kurulu’nda; Orkestra Şefi Hakan Şensoy, İzmir Devlet Opera ve Balesi Solist Sanatçısı Tevfik Rodos, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Çello Sanatçısı Oğuzhan Kavruk, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Aytül Büyüksaraç, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müdürü Ender Ünal ve Andante Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Serhan Bali yer alıyor.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 26.10.2014 09:21:32
Yazdır Yazdır
Okunma 1446
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım