Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

KUVAYI-MİLLİYE CKM'de
 
KUVAYI-MİLLİYE CKM'de
Harika Ören (Efece Haber) - 3 Kasım Pazartesi 2014 günü Nazım Hikmetin yazdığı Kuvayı-Milliye isimli oyun, İstanbul Avrupa yakasından sonra, bu kez de Anadolu yakasında CKM Caddebostan Kültür Merkezinde Saat 20.00 de seyirci ile buluşuyor.
 
Nazım Hikmet'in yazdığı, Zeliha Berksoy'un yönettiği oyun ''Kurtuluş Savaşı Destanı''; 2014, 39. İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri kapsamında, En İyi Yapım ödülüne layık görülmüştü. Tamer Levent, Mehmet Ali Kaptanlar, Nişan Şirinyan, Yurdaer Okur, Cenk Sözeri, Efe Tuncer, Devrim Evin, Payidar Tüfekçioğlu'nun rolleri paylaştığı oyun, seçici kuruldan tam not alarak ödüle sahip olmuştu.
Zeliha Berksoy'un kalabalık bir kadroyla oyunu sahneye koyduğunu ve oyunun provalarını aksatmadan oyuncularıyla birlikte çalıştığını; isim babasına hayranlığını bu yolla dile getirdiğini biliyoruz.
 
 
Prof.Dr. Zeliha Berksoy, 1946 yılında İstanbul' da doğmuştur. 1965 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü Yüksek Devresini birinci olarak bitirmiştir. 1967 yılında Berlin Devlet Tiyatrosu olan Schiller Tiyatrosu'nda reji asistanı olarak çalışmıştır. Bertolt Brecht' in tiyatrosu olan , dünyaca ünlü Berliner Ensemble Tiyatrosu'nda asistan öğrenci olarak ihtisasına devam etmiştir.
Bir "Atatürk kızı" olarak bilinen Ünlü opera sanatçısı Semiha Berksoy'un kızı olan Zeliha Berksoy'un çocukluğu annesinden dolayı operalar, Devlet Tiyatrosu kulisleri, turneler, yurt dışı gezileri arasında geçmiştir. Başka bir ifade ile kendisi bebekliğinde de "Zeliha Berksoy"dur.
Ankara Devlet Konservatuarı'nın tiyatro bölümünde beş yıllık eğitimden sonra Ankara Devlet Tiyatrosu'nda göreve başlar (1965). Tiyatro üzerine Almanya'da Berlin'in en önemli tiyatrolarından "Schiller Theater"da reji asistanlığı eğitimi görmüştür. 1970'lerde Türkiye'ye dönen Zeliha Berksoy, "Asiye Nasıl Kurtulur?" oyununun yazarı Vasıf Öngören'in israrlı talebiyle oyunda Asiye'yi canlandırır. Annesi Semiha hanım da, Asiye'nin annesi rolünü oynar. Ankara Birlik Tiyatrosu'nda iki yıl boyunca sergilenen oyundan sonra Berksoy, Dostlar Tiyatrosu'nda çalışmaya başlamıştır. 1970'li yılların sonlarında TRT televizyonunda ilk kez yayınlanan Cabaret adlı filmde Liza Minnelli'nin oynadığı Sally karakterinin Türkçe seslendirmesini gerçekleştirmiştir.
Bir dönem Bakırköy Belediye Tiyatrosu ve İstanbul Şehir Tiyatroları'nda da görev yapan sanatçı, daha sonra 1980'de girdiği Mimar Sinan Üniversitesi'nde bugün Devlet Konservatuarı Tiyatro Ana Sanat Dalı Başkanlığı yapmaktadır. Zeliha Berksoy, sinema filmlerinde de rol almıştır.
Rol aldığı oyun ve müzikallerden bazıları şunlardır: 'Asiye Nasıl Kurtulur?','Lola Blau', ' Tarantababu'ya Mektuplar', 'Jokont ve Si-Ya-U', 'Brecht Kabare / Ben Bertolt Brecht' , ' Kafkas Tebeşir Dairesi' ' Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı' ' Anna' nın Yedi Ölümcül Günahı' , ' Keşanlı Ali Destanı' , ' Sophokles' in Antigonesi' (Robert Strua yönetmenliğinde), ' Matmazel Julie', ' Yosma',' Marlene', 'Nazım'a Armağan','Yaşasın Savaş' . 2009 yılının başında vizyona girmiş olan Güz Sancısı filminde Elena'nın babaannesi karakterini canlandırmıştır
Ayrıca şu an Beşiktaş Belediyesi Kültür ve Sanat Vakfı'nın Sanat Danışmanlığını yapmaktadır. 1996 yılında Semiha Berksoy' un yakın sanat dostu Mengü Ertel ve Onat Kutlar' ın önerileri ve diğer yakın sanat dostlarının yardımlarıyla Semiha Berksoy Opera Vakfı' nın kurmuştur. Halen vakfın başkanlığını yürütmektedir. 2005 yılında Beşiktaş Belediyesi' nin daveti üzerine Beşiktaş Kültür Sanat Platformunun başkanlığına devam etmektedir.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 2.11.2014 23:52:40
Yazdır Yazdır
Okunma 1173
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım