Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

MURAT ERKAN’IN ‘ORKESTRA’ SERGİSİ AÇILDI
 
MURAT ERKAN’IN ‘ORKESTRA’ SERGİSİ AÇILDI
 
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - Sanatı günlük hayatımıza dâhil eden, kent hayatına estetik çözümler öneren Şeli Art Project kapsamında açılan sergiler ‘Her sağlık kuruluşuna sanat’ sloganıyla etkinliklerine devam ediyor. Murat Erkan’ın ‘Orkestra’ adını taşıyan resim sergisi Şeli Art Project çatısı altında Medical Corner Maçka’da 7 Kasım 2014 günü açıldı. Sanatçı Murat Erkan uzun yıllardan beri ürettiği resimleri ile duruşunu somut bir biçimde ortaya koyan bir ressam olarak dikkat çekiyor. Sanat dünyasının beklentileri ve yönlendirmeye açık birtakım oluşumları, kendisini hiçbir şekilde ilgilendirmemiş. Çoğu zaman da bu tarz bir yapılanmanın içinde bulunmayarak farklı çizgisini korumuş. İnandığı yolda ilerleyen müzelerin ve sanat tarihinin zengin görsel belleğini oluşturan ustaların üretiminin peşine düşerek araştırmalarıyla elde ettiği verileri, bireysel hayat görüşü ile bütünleştirerek kendi estetiğini oluşturan bir sanatçıdır.
 
 
 
Sergi resimlerinde temel olarak gerek tekli gerek toplu figürlerinde merkeze çoğunlukla kadın bedenini ve kadının kendi doğasına özgü estetik yapısını almıştır. Kadının iç dünyası ve güzelliği, bu resimlerde uyguladığı noktacı teknikle (pointillist) oluşturduğu renkli biçimsel yapılanma ve arka plandaki düşsel atmosfer veya kurgu mekânlar ile bütünleşerek kompozisyonlarında görsel bir lirizme dönüştürmüştür.
Çoğunlukla büyük boyutlu resimlerinde karşımıza çıkan ve anlayış bakımından Rönesans ustalarının açtığı yolu düşündüren yerleştirme düzeni ve kadın bedenlerindeki idealize edilmiş anatomiye bağlı olarak gelişen estetik özellikler, geçmişle kurduğu bağları güçlü bir biçimde ortaya koyar.
Resimlerindeki bu yapılanma ile arka plandaki derinlik arasında bağlantı kurduran çizgi perspektifini, çoğu kez belirgin bir biçimde yapısal olarak kalın çizgilerle ve geometrik elemanlarla vurgulaması, Murat Erkan’ın resimlerinde kendine özgü bir dinamizm oluşturmuştur. Kompozisyonlardaki simetrik figür yerleşimlerinin yanında, derinliğe doğru diğer figürlere ve elemanlara karşı asimetrik bir biçimde yerleştirdiği bazı figürleri ise, kurgu anlamında da farklı bir etki kazandırır bu resimlere.
 
 
Ağırlıklı olarak altın ve gümüş varak kullandığı resimlerinde merkezine aldığı yapıtlar arasında Anadolu Selçuklu dönemi çini sanatının en önemli örnekleri olan Beyşehir Gölü kıyısında bulunan Kubadabad Sarayı’nın insan, sfenks ve hayvan figürlü yıldız biçimli çinileri de önemli bir yer tutmaktadır.
 
Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki, yıllardır yoğun araştırma isteğiyle kendi inandığı resmi yapması, Murat Erkan’ı bugünün sanat piyasası ve ortamı içinde farklı kılan en önemli özelliklerinin başında gelir. Murat Erkan, yönlendirme ve eleştirilere kulak asmadan, bunları dikkate almadan, muhalif duruşu ile yıllardır sadece üretimiyle oluşturduğu kendi yolunda yürüyerek ilerlemeye devam etmektedir
Serkan Azeri’nin anlatımıyla tanıdığımız, Murat Erkan’a eserlerinin doyumsuz seyri için teşekkür ederiz.
 
8 Aralık günü sona erecek olan sergi sanatseverleri beklemektedir.
 
Yer; Medical Corner Maçka Bayıldım Cad. Acısu Sokak No:16 Salih Bey Apt. Kat:1 Daire:2 Maçka – İSTANBUL
 
Belma Demir Akdağ,12.11.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 12.11.2014 22:58:10
Yazdır Yazdır
Okunma 1631
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım