Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

CONTEMPORARY İSTANBUL
 
CONTEMPORARY İSTANBUL LÜTFİ KIRDAR ULUSLARARASI KONGRE VE SERGİ SARAY’INDA
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - 13-16 Kasım 2014 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Saray’ında gerçekleşen çağdaş fuar Contemporary İstanbul, 23 ülkeden , 520 sanatçı ve 104 çağdaş sanat galerisinin katılımıyla açıldı.
 
Contemporary İstanbul, kolleksiyonerleri, basın mensuplarını, akademisyenleri ve sanatçıları buluştururken, İstanbul, Avrupa, Balkanlar, Orta Doğu ve Uzak Doğu’nun çağdaş sanatını bir araya getirdi.
 
 
Açılışa katılan Güreli ile Kahraman'dan fuarla ilgi bilgi alan Bakan Ömer Çelik, Contemporary İstanbul’un çok başarılı bir organizasyon olduğunu söyledi.
 
"Bu sene programın ucunu bıraktım, bizzat açılışa katılmak istedim. Burada hakikaten dünya standardında işler yapılıyor. Uluslararası bir sürü galeri burada. Çok eski galeriler burada. Genç sanatçılar burada. Yerli ve yabancı sanatçılar bir arada. Çok önemli satışlar yapılır.
 
İstanbul bu fuar sayesinde giderek çağdaş sanata yön veren bir şehir haline geliyor. Birçok şeyi ilk defa burada görüyoruz.2-3 yaşında galeriler var. 25 yaşındaki galerileri de gezdim. En klasik eserleri de görüyoruz. Pop Art diyebileceğimiz, dijital sanat diyeceğimiz eserleri de görüyoruz. Entelektüel açıdan da çok kışkırtıcı bir yer burası. Küresel ve yerli atölyeler burada. Koleksiyonerler burada. Halkımızın kitlesel halde katıldığı organizasyonlarından biri oldu."
 
 
Çelik, kültür sanatın elit bir mesele olarak görüldüğüne işaret ederek, aslında bunun böyle olmadığını, İstanbul'da on binlerle ifade edilecek sanat-kültür elitinin oluştuğunu anlattı.
 
Kültür ve Türizm Bakanı olarak 9. Contemporary İstanbul'a verdikleri desteği ve önemi göstermek için açılışa katıldığını anlatarak, "Aynı zamanda açılış kısmı, bakan olarak katıldığım resmi kısım. Bireysel kısımda kendim için geziyorum. Siyaset ve felsefeyle ilgili yaptığımı birçok okumanın burada aslında pek çok karşılığını görüyorum. Beni yeniden düşündüren eserler görüyorum. Benim açımdan bir beyin fırtınası oluyor" ifadelerini kullandı.
 
Standları gezen, yerli ve yabancı sanatçılardan eserleri hakkında bilgi alan ve kısa bir süre sohbet eden Bakan Çelik, herkese 9. Contemporary İstanbul'u gezmeleri tavsiyesinde bulundu.
 
Bu sene 9. yılını kutlayan fuarın katılımcı galerileri arasında Galerie Lelong (Paris), Marlborough Galleries (New York), Rampa (İstanbul), Emmanuel Fremin (New York), Galerie Javier Lopez (Madrid), Kashya Hildebrand Gallery (Londra), Galerie Kornfeld (Berlin), Galeri Nev (İstanbul), Heis Gallery (Fukuoka-Japonya), Galerie Pilar Serra Barbara Paci (Roma), Dirimart (İstanbul), Andipa Gallery (New York) ve yakında Istanbul'a da açacağı mekan ile Galleria Russo (Roma) yer alıyor.
 
Fuarda yer alan "Yeni Ufuklar" bölümü çevre ülkelerdeki çağdaş sanatın ifadesini keşfetmeyi hedefliyor. Son yedi yıldır tüm dünyadan galerilerini bir araya getirmenin yanında, Körfez
Bölgesi Ülkeleri, Doğu Avrupa Ülkeleri, son olarak 2013 yılında Rusya'yı konuk eden fuar, Bu sene, "Yeni Ufuklar" bölümünde Çin’i konuk ediyor. Dr. Michael Jacobs ‘ın koleksiyonundan oluşan “Now You See” sergisi Çin’li video sanatçılarının çalışmalarına yer veriyor.
 
Ana sponsorluğunu Akbank Private Banking, ortak sponsorluğunu Yıldız Holding ve 42 Maslak'ın üstlendiği 9. Contemporary Istanbul, 16 Kasım'a kadar İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre Merkezi'nde devam edecek.
 
Belma Demir Akdağ, 14.11.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 15.11.2014 19:20:48
Yazdır Yazdır
Okunma 1425
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım