Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nın 27. Giysi Dağıtım Töreni
 
Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nın 27. Giysi Dağıtım Töreni
 
Yeliz Özcan/Ankara (Efece Haber) - Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nın her yıl olduğu gibi 2014-2015 öğretim yılında da Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitim gören 1500 (Binbeşyüz) çırak öğrenciye Kaban, Kazak, Pantolon, Gömlek, İç çamaşırı ile Ayakkabının giydirildiği ve kırtasiye malzemesinin verildiği 27. Giysi Dağıtım Töreni Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı’nın Eğitim Merkez Binasında gerçekleşti.

 

 
 
17 Kasım 2014 Pazartesi günü yapılan törene; Milli Eğitim eski Bakanı Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam, TBMM Eski Başkan Vekili İsmail Alptekin, Yenimahalle Kaymakamı Mustafa Dündar, Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener, YOYAV Genel Başkanı İbrahim Ateş, Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı M. Yahya Efe, Ankara İl Milli Eğitim ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ostim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü ile çok sayıda okul müdürleri, Emekli Müsteşar Yardımcıları, Genel Müdürler, öğretim üyeleri, sanayici ve işadamları, Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, öğretmenler ve çırak öğrenciler katıldılar.
 
Tören,
Kilis Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı gazeteci-yazar M. Yahya Efe’nin
sunumu ile
Cumhuriyetimizin kurucusu
Ulu Öner Atatürk,
silah arkadaşları ve vakıf kuran atalarınmızın manevi huzurunda
saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
 Vakfın faaliyetlerini anlatan Sinevizyon gösterisinin ardından Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç açılış konuşmasını yaptı.
 
“Biz Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı olarak, eğitime gönül veren, gençlerimize gönül veren, gençlerimizin ailelerine gönül veren bir vakfız. Eğer ki bu gençlerimiz buralara gelmemiş olsa bizde buralarda olmayız. Onun için bu gençlerimizle gurur duyuyoruz. Türkiye genelinde çırak öğrenci sayımız 184.000 dir. Bu öğrencilerimizin hepsi istihdamlı, bunların içinden bir tane dahi boşta çırak öğrencimiz yok. Ama bir diğer Endüstri Meslek Liseleri ve diğer liselere baktığımız zaman iş bulmakta sıkıntı çekiyorlar. Niye diye sorduğumuz zaman kendi el becerilerinde başarılı olmadıklarını söylüyorlar. 
 
Çıraklık Eğitiminin Mesleki Eğitim içinde de öneminin daha da artırılması ve desteklenmesi gerektiğini belirten okulun ilk açıldığı yıl çırak öğrenci sayısının 2750 olduğunu fakat bu sayı zaman için azalmıştır” dedi.
 
Vakıf başkanı İbrahim Karakoç “okulumuzun açıldığı o yıllarda Ostim Vakıfbank açılışında bu çıraklarımıza birer banka hesabı açılarak sadece meslek değil ticareti ve tasarrufu da öğrettik ve bu gençlerimizin şimdi başarılı birer iş adamı olduğunu belirterek ticaret hayatında halen Vakıfbank ‘ın en iyi müşterileri olduğunu söyledi. Biz gençlerimizde iftihar ediyoruz.. Hepsini yürekten kutluyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 

Başkan İbrahim Karakoç'un konuşmasından sonra,

Ostim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencilerinden Murat Erdinç ve Mahmut Gören, Vakıfların ve yardımlaşmanın önemini anlatan birer şiir okudular.

Ostim OSB Başkanı Sayın Orhan AYDIN ;
Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfının her yıl düzenlemiş olduğu Giysi Dağıtım töreninin çok hayırlı bir iş olduğunu ve Çıraklık eğitime bu değerli hizmetlerinden ve her yıl bu güzellikleri yaşatmasından dolayı Vakıf Başkanı İbrahim KARAKOÇ’a teşekkür ederek konuşmasına başladı.
 
 
Orhan Aydın;
“Ostim’in büyük bir üretim merkezi ve burada 2000 e yakın insanın çalıştığını ve bu insanların üretim yaptığını üretimin temel unsuru insan ve eğitim olduğunu eğitim konusunda da Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfının öğrencilerimiz için büyük bir imkan.
 
Kendi dalın da Türkiye de tek vakıf.
 Bu yüzden bizim bölgemizdeki çırakların çok şanslı olduğunu belirterek, öğrencilere başarı dileklerini iletti
ve emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini tamamladı.
 
 
TBMM Eski Başkan Vekili İsmail ALPTEKİN;
"Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfının hizmetlerini yakından takip ettiğinin elinden geldiği kadar bu tür etkinliklerine katılmak istediğini çünkü bizler birer Anadolu evladı olarak yokluğu, zorluklar içinde içinde okumanın zorluğunu bilen insanlarız, Hayır en güzel şeydir bize huzur getiriyor, Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfının da yaptığı hizmetlerin en güzel hayırlardan biri olduğunu çünkü bu geçlerimizi
iş sahibi yapıyor,” diyerek,
Vakıf yönetimine bu hizmetlerden ötürü teşekkür edip sözlerini tamamladı.
 
 
TBMM Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam'da konuşmasında:
“Bizim medeniyetimizin en önemli müesseselerinden birisi eğitim amaçlı Vakıf müesseseleridir. Çünkü eğitim ülkelerin geleceğidir. Türkiye’nin Genç bir nüfusa sahip olduğunu ve bu genç nüfusu çağın milli, ilmi değerleri ile ne kadar bilgi ve beceri ile yetiştirebilirsek bu gençler Türkiye için birer hazinedirler. Ama onları eğitemezsek Ülke için çok büyük problemlerden biri haline gelebilirler.
Dolayısıyla Vakıflar kanalı ile eğitime gönül vermiş bu insanların ne kadar doğru bir yolda oldukları görmekle bir kere daha bu insanları saygıyla selamlıyorum ve şükranlarımı sunuyorum. Ülkemizde Eğitim kurumlarında büyük ölçüde yetiştirilen gençlerin Ülkemizde sanayiyle ekonomik hayatı ile ticaret hayatıyla meslek edinme bakımından fazla bağdaşmadığı için Çıraklık Eğitim Merkezleri kurulmuştur.
Bu merkezlerde okuyan gençlerimizin kalifiye eleman ihtiyacının karşılanması konusunda yetişmesinde hiçbir yardımı esirgemeyen Çırak eğitim ve Öğretim vakfına teşekkür ediyor, Çıraklarımıza başarılar diliyorum” dedi.
 
  
 
Konuşmalardan sonra, Mehmet Sağlam ve İsmail Alptekin’e günün anısına plaket verildi. Törende şiir okuyan öğrencilerde birer çeyrek altınla ödüllendirildi.
 
 
 
Çırak öğrencilerin giyisilerinin dağıtımından sonra da,
Görkemli bir kokteyl ile tören sona erdi.
 
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.11.2014 22:20:27
Yazdır Yazdır
Okunma 1416
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım