Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

KENDİNİ İHBAR EDEN RESSAM !
 
KENDİNİ İHBAR EDEN RESSAM !

Değerli okuyucularım, bugün sizlere kendi ekolunu yaratmış, parmaklarıyla kağıtlara hayat veren, ışığın ve renklerin ustası Ressam Memik Kibarkaya ile yaptığım söyleşiden bahsedeceğim.
          
          Şenses US
          (Efece Haber Ankara Temsilcisi)
 
 - Sayın Memik Bey hoş geldiniz sizi tanımaktan çok mutluyum. Lütfen kendinizi bize tanıtırmısınız?
 - 1950 yılında Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde doğdum. Ailem tarım sekterinle uğraştığı için ilk okula geç gittim. İlk ve orta okulu Pazarcıkta okudum. Liseyi Kahramanmaraş'ta edebiyat bölümünde okudum. Bir dersten kaçmak için müzik bölümünü yazdım. Akadaşımın resim ödevini ben yapmıştım ve o şekilde resim hocasının dikkatini çektim. Atelyeye dışardan devam ettim.
Fırat Üniversidesi Veteriner Fakültesine girdim. Bu arada resim çalışmalarımda devam idi bilhassa meslektaşım M. Akif Ersoy'un portresini yaptım çok dikkat çekti.
Anadolunun çeşitli il ve ilçelerinde veteriner,  ilçe müdürlüğü ve de il müdürlüğü yaptım.. 1997 Tarım Bakanlığında daire başkanlığı, 2000 yılında Türkiye Atom Enerjisinde çalıştım. Bundan sonra sergiler açmaya başladım.
Ben alaylıyım. Ressim sevgim çocukluğumdan gelir…
Ressam Memik Kibarkaya'nın Ankara'da JAN Sanat Galerisindeki Sergisi
 - Çocukluğunuz da sizi etkileyen nelerdi?

 - Çocukluğumda oyuncağım yoktu o yüzden kendi oyuncağımı yapıyordum. Çamurtan resim yapıyor onları boyamaya çalışıyordum.

Duvarlara kömürle resimler çiziyordum, yaptıkca resim hevesim artıyordu. Annem kilim dokuyor ve motiflerle süslüyordu. Beklide benim resim heyacanım ordan geliyor. Hiç unutmam bir ağaçtan saz yapmıştım, annem çok kızmıştı, icat çıkarma diyordu. Eskiden
bazı şeylere günah olarak bakılıyordu…
Okula başladığım yıllara duvardaki büyüklerin resimlerine saatlerce bakıyordum, bu bir tutku idi onların karakalem resimlerini yapmaya başladım.
Köyde büyüdüm sürümüz vardı, onyedi yaşına kadar onların çobanlığınıda yaptım. Tabiat beni çok etkiliyordu nehir kenarına indiğim zaman oynaşan balıklar beni etkiliyordu.

Çopanlığım sırasında köpeğim vardı kuduztan öldü, çok üzüldüm ve veteriner olmak için kendime söz verdim vede oldum.
 - Resim çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
 - Fakülteye başladığım zaman mikroskopla tanıştım. Mikroskop altında renklerin görünüşü doğadaki renklerden bambaşka idi. Heyacanlandım dünyadaki en büyük ressamların bile çizemiyeceği soğan zarının mikroskopın altında rengi muhteşemdi.
Türkiye Atom Enerjisinde çalışırken kimyasal ayrıştırma kağıtı üzerine tesadüf resim yaparken renklerin farklı ışıklara dönüştüğünü fark ettim. Daha sonra bu kağıt üstüne pastel boyayı denemeye karar verdim. Yağlı pasteli bir miktar zeytin yağıyla karıştırıp çamur haline getirdim.
Parmağıma aldığım boyayı kağıda sürdüm, kendi tekniğimi yaratmış oldum. Ben resimlerimide kağıt üzerine yapıyorum tualde kendimi sıkıştırılmış esir alınmış hissediyorum.
Resimlerimi parmaklarımla yapıyorum hiç ders almadım resimlerden çalışıyorumdum, bir heykelin dokunuşu gibi bende resimlererime dokunarak yapmaktan büyük heyacan duyuyorum. Hiç bir şeyde kısıtlanmak istemiyorum, kağıt üzerinde çalışıyorum, çünkü kısıtlanmıyorum ben istediğim yerde bitiriyorum.
Şenses Us, Efece Haber'in İmtiyaz sahibi gazeteci-yazar M. Yahya Efe'nin çok beğendiği İngiltere Kraliçesi'nin tablosunun önünde
 - Kaç yıldır resim yapıyor sunuz?
 - Yaklaşık 40 yıldır resim yapıyorum asla fırca kullanmadım. Tekniğimi ünlü usta Fikret Otyama anlattığım zaman bana ''Millet zeytin yağı ile dolma yapar, sen resin yapıyorsun, beni şaşırttın, git emekli ol resim yap''dedi. Bende öğle yaptım. Bu tekniği dünyada kullanan bir ressam tanımıyorum.
Gözler ve parmak izleri, her insanda biriciktir, onu ötekilerden ayıran kotlardır. Bunun sanata yansıması da benim parmak izlerimlerim.
Kendi kodlarını koyuyorum resimlerime. Bu anlamda taklit edilemez resimlerdir. ''Parmak izlerim'', bir anlamda benim kendimi ihbar edişimdir.
 
Soldan; M. Yahya Efe, Memik Kibarkaya, Şenses Us, Ressam Faruk Cimok, Gül Cimok ve Berkok bey.

 - Memik Bey bu güne kadar kaç sergi açtınız, biraz da serginizden bahseder misiniz?
 - Şenses hanım 48. sergi açılışım oldu. Ben sergilerimi mali yönden açmıyorum. Çünkü emekliyim. Benim gayem çocuk okutmak çok şükür bunuda başardım.
Sergilerim çok başarılı oldu o yüzden çok mutluyum. Ama şunuda belirtiyim ben alaylıyım ama çok şükür halkımız bunu güzel değerlendiriyor. Bir aşık Veysel, Neşet Ertaş v.s gibi…
 
Soldan; JAN Sanat Galerisi'nin sahibi Janset Hurmi, Memik Kibarkaya, Şenses Us, Ressam Faruk Cimok,  Gül Cimok ve Berkok bey.

Sayın Memik Bey, sizin için çok kıymetli olan dakikalarınızı bize ayırdığınız için gazetem Efece Haber adına çok teşekkür ederim saygılarımla…

Şenses US (Efece Haber Ankara Temsilcisi)

 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 20.11.2014 22:41:34
Yazdır Yazdır
Okunma 2296
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım