Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

ZEKİ MÜREN ''MORA BAYILIRDIM'' Desenleri
 
ZEKİ MÜREN ''MORA BAYILIRDIM'' Desenleri
Harika Ören /İstanbul (Efece Haber) - 19 Kasım 2014 de Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde önemli bir sergi gerçekleşti. Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan 'Mora Bayılırdım' Zeki Müren Desenleri Sergisi; Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun katılımıyla açıldı. Sanat Güneşimiz Zeki Müren bu kez de özgün üretimi olan desenleriyle sanatseverlerin karşısına çıktı.
 
 
Kadıköy Belediyesi ve Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliğiyle hazırlanan “Mora Bayılırdım” Zeki Müren Desenleri Sergisi; sanatçının 60 yıl önce kumaş taslağı olarak yaptığı desenlerden ve   bu desenlerin kullanılarak yapıldığı halılardan oluşuyor. Müren'in el yazmaları, plakları, basında hakkında çıkan yazılar; geniş bir araştırmanın ardından bize ulaşmış bulunuyor.
 
Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık Genel Müdürü Tülay Güngen’in “Sergi için seçilen kareler, Müren’in sahne ve sinema çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, çocukluğundan başlayarak gündelik hayatına da bir pencere açıyor. 1950’lerden 1980’li yıllara uzanan zaman diliminde, hayatını milyonların gözü önünde, objektiflerin karşısında geçirmiş bu sıradışı yıldızın, popüler kültür tarihimizde kapladığı özel yeri düşünmek ve hatırlamak için bu sergi bulunmaz bir fırsat sunuyor. Hayranları, Sanat Güneşi’mizin hayatındaki ilk fotoğrafından, annesi ile birbirlerine gönderdikleri duygusal mektuplara, ajandalarına aldığı notlarından, lise çağındaki anılarına ve şiirlerine kadar birçok farklı doküman eşliğinde onu tanıma fırsatı yakalayacaklar.” dedi.
 
 
Bu değerli serginin hazırlanmasında Zeki Müren’in önce tüm mal varlığını bağışladığı Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı’nın sağladıkları katkının altını çizen Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi Direktörü İmre Tüylü, “Sanata büyük önem veren Yapı Kredi Private Banking olarak, sanat projelerinin hayata geçirilmesine destek olmaya devam ediyoruz.'' diyerek ''Türk müziğinin efsaneleşmiş yıldızı Müren'in sıra dışı hayatını izleyicilere hissettirmek istedik'' açıklamasını yaptı.
 
 
Çoğu hayranı ve dinleyicisinin gözden kaçırdığı bir konu da, sanat Güneşimiz Zeki Müren'in yüksek tahsilli oluşudur. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Süsleme Bölümü’nü birincilikle bitiren Zeki Müren'in, güfte ve besteleri yanında tasarımları da olduğu bilinirdi. 
 
 
Müren boş zamanlarında desenleriyle haşır neşir olup ve bol bol çizdiğini bir televizyon programında anlatmıştı. Elbiselerinin dizaynını da kendi yapardı. Çizer, kumaşı belirler, renk ve aksesuar seçimini yapar ve diktirirdi. Zeki Müren, sahnede kıyafet devrimi yapmış bir sanatcıydı. Müzik sohbetlerinin arasına sıkışan bir cümlenin, Müren'in ölümünden yıllar sonra böylesine bir etkinliğe dönüşeceğini kim bilebilirdi ki...
 
Bugün desenleriyle karşımıza çıkan ölümsüz sanatçının, onlara koyduğu orijinal isimler de dikkat çekiyor. “Mora Bayılırdım Seni Tanımadan”, “Kırıldım Bıldırcınlara”, “Örümceğin Vefası”, “İhanetin Şimşek Şimşek”, “Nereye Kaçtın Sen?”, “Kezbanın Çilesi” bu isimlerden sadece birkaç örnek... Sanatçının sahne kostümlerinin de yer aldığı bu sergi, Zeki Müren'in yaşamından izler taşıyor.
 
Sanatçının hayranlarının büyük ilgi gösterdiği sergi aynı zamanda Türkiye'nin bir dönem tarihine de tanıklık ediyor. Zeki Müren bir kez daha ''İşte benim Zeki Müren!'' diyor.
"Mora Bayılırdım" Türk Müzik tarihi'nin en önemli isimlerinden olan Zeki Müren'in Desenleri Sergisi, Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezinde 19 Aralık 2014 tarine kadar gezilebilecek.
 
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.11.2014 01:45:56
Yazdır Yazdır
Okunma 1850
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım