Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ Râkım Erkutlu
 
TÜRK MÜZİĞİ KONSERLERİ Râkım Erkutlu
 
Ayten Yavaşca /İstanbhul (Efece Haber) - Pera Müzesi, Türk Müziği Konserleri serisinin yeni sezonun ikinci konseri 30 Kasım Pazar günü, saat 15:30’da Pera Müzesi Oditoryum’unda “Râkım Elkutlu” konseriyle gerçekleşti.
 
  
Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca danışmanlığında ve Sinan Sipahi koordinatörlüğünde düzenlenen konserler, Türk müziğinin tarihsel, kültürel, geleneksel, sosyolojik, antropolojik, felsefî, edebî yönlerini sunuş ve sohbetlerle sunuyor. Sunuculuğunu Osman Nuri Özpekel’in yaptığı günümüzün usta yorumcuları ve sâzendelerinin, büyük bestekârların seçme eserlerini seslendirdikleri programların bu ayki misafir solisti TRT ses sanatçısı Elif Güreşci idi.
  
 
   
İnan Kıraç ve çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı ve salonun tamamen dolup sandelyelerle takviye edildiği konserde projenin mimarlarından Cengiz Solakoğlu’nun yaptığı açış konuşması:
 
“Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler, Suna –İnan Kıraç Vakfı’nın sponsorluğunda düzenlediğimiz ‘Pera Türk Müziği Konserleri’nin yeni sezonunun ikinci konserine hoş geldiniz. 
 
Pera Müzesi Oditoryum Salonunda icra edilen Türk müziği konserlerinin Türk müziğinin kalitesine uygun icrada bulunmak gibi önemli bir iddiası var. Bunun için de yeterince enstrümanımız var, sizler gibi Türk mûsıkîsini seven, salonları dolduran bir seyirci kitlemiz var. 1950’li yıllardan beri Türk mûsıkîsinde yorumuyla, besteleriyle ve birçok örnek özelliğiyle zirvede kalıcı olmayı başarmış çok değerli Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’mız ve konserlerimize katkı sağlayan Türkiye’mizin en kaliteli sazları var. Her konserimize davet edilen sanatçılarımız duruşuyla, yorumuyla ülkemizin önde gelen sanatçıları olma özelliğine sahip olduğu gibi bu konserde de misafir sanatçı olarak TRT’nin değerli ses sanatçılarından Elif Güreşci hanımefendiyi huzurlarınızda sahneye davet ediyor ve sizlere iyi dinletiler diliyorum.”
 
 
 
Daha sonra programın sunuculuğunu yapan Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu saz sanatçılarından ud virtüözü Osman Nuri Özpekel “20.Yüzyıl Türk mûsikisi içinde yetişmiş olan bestekârlar arasında en dikkate şâyân sîmalardan biri olan merhum Râkım Elkutlu’yu; eserleri, şahsiyeti ve mûsikimizde bıraktığı tesirlerle anacağımız konserimize hoş geldiniz” diyerek programı başlattı.
 
Özpekel programın amacına ulaşması düşüncesiyle programın formatında olan hazırladığı anekdotları eser aralarında verdi. İşte o anekdotlardan bazıları
“Bestekârımızın oğlu Şuayip Elkutlu, birazdan dinleyeceğiniz Râkım Elkutlu’nun Uşşâk makamındaki Bir gün ne olur gel beni vaslınla sevindir son bestesi ile ilgili olarak şunları anlatmaktadır:”
“Babam vefât etmezden üç gün evvel, İstanbul’dan Münir Nûrettin Bey ve Tanbûri Refik Fersan geldiler, pederi evde ziyâret ettiler. Nâhit Hilmi Bey de vardı. Kendisi ile biraz hasbihal ettiler. Babam: “Artık makamımı gördüm ben yolcuyum, gidiyorum” dedikten sonra, “Yok Allah göstermesin inşallah daha çok yaşayacaksın” dediler. Sonra bu güfteyi Nâhit Hilmi Özeren kendisine verdi, “inşallah iâde-yi âfiyet edecek ve bu güfteyi besteleyeceksiniz ve bunu dinleyeceğiz dedi. Babam o gece bu şarkıyı besteledi, notasını Kanuni Fetih’e yazdırdı.
 
Ertesi gün Münir Bey eve ziyârete geldiğinde notayı ona verdi ve o gece konserinden önceki konuşmasında Münir Bey:
“Hasta olan üstadımız büyük hocamız Râkım Efendiyi hasta döşeğinde bıraktık ve son bestelemiş olduğu daha üzerinde dumanı tüten bir şarkısını sizlere okuyacağım” diyerek bizzat okudu.
 
Özpekel ayrıca belgesel niteliğindeki programda Yavaşca’nın tespit ettiği bir yanlışlığı şöyle açıkladı:
“Şimdi dinleyeceğiniz Uşşak makamındaki eserin icrâından önce müzik repertuarımızdaki başka bir Uşşak şarkı ile ilgili yapılan bir yanlışlığı da hocamız Alâeddin Yavaşca’nın ikazı ile arz etmek istiyorum. Bazı kaynaklarda Râkım Elkutlu’ya âit olarak gösterilen: Aşkınla yanan sîneme el sürme yanarsın, mısrâı ile başlayan ve güftesi Halil İbrâhim Akçam’a âit olan şarkı esâsen Sâdettin Kaynak’a âittir. Bu düzeltme için hocamıza teşekkür ederiz.”
 
Özpekel bu konserle birlikte başlatılacak ve zaman zaman uygulanacak bir sürprizden bahsederek Yavaşca’nın Haliç Üniversitesi’nden yüksek lisans öğrencisi, İstanbul Târihi Türk Müziği Topluluğu’nda misafir sanatçı olarak görev yapmakta olan Adem Tay’ı iki eser okumak üzere sahneye davet etti. Okuduğu Bekledim yıllarca lâkin gelmedin ey nazlı yâr Hüzzam eserden sonra Hüzzam makamında başladığı gazeli Nihavend makamına bağlayarak Mümkün mü unutmak güzelim neydi o akşam adlı Nihavend eser okuyan Adem Tay seyircilerden çok büyük alkış aldı.
 
Daha sonra yeniden sahneye gelen Elif Güreşci’nin konseri tamamladıktan sonra Cengiz Solakoğlu:
“Sizlerin de hislerine tercüman olarak bu muhteşem ses muhteşem yorum için Elif Güreşci Hanımefendiye özellikle teşekkür etmek isterim. Ayrıca hoca, öğretmen, öğreten, ama asıl hocaların hocası ilham veren hocam ilham vermeye devam ediyor Türk müziğine ne mükemmel sesler yetiştiriyor, onun yüksek lisans öğrencisini biraz evvel “Mümkün mü unutmak güzelim neydi o akşam” eseriyle dinledik, o da gelecekte isimlerini hafızalarımıza yazdıracak bir arkadaşımız, onu da kutluyor ve teşekkür ediyoruz. Osman Nuri Özpekel uduyla ve sunumuyla gecemize renk kattı katmaya devam ediyor, teşekkür ediyorum. Taner Sayacıoğlu, Volkan Yılamaz, Lütfiye Özer ve Volkan Ertem her biri birbirinden değerli insanlar,saz üstadları bu geceye kalite katıyorlar.
 
 
Bu gecenin oluşmasında gizli bir kahraman da var o da Sinan Sipahi. Ona da özel teşekkür ediyorum. İş adamı yalnız ülkesine yatırım yapan, istihdam sağlayan, vergi veren kişi olarak değil sosyal sorumluluk sahibi olarak ülkenin kültürel miraslarına sahip çıkan onları yaşatan, onları koruyan kişi olarak ben de İnan Kıraç’ı huzurunuzda mükemmel bir işadamı, bir kültür bekçisi olarak teşekkür ediyor alkışlıyorum. Bu konserlerde son sözü ben söylemem Prof. Dr. Alâeddin Yavaca söyler, hocamı buraya davet ediyorum.” dedi.
 
Yavaşca yoğun alkışlara karşılık olarak Şiiri Orhan Rahmi Gökçe’ye âit olan bu eser büyük bir tesâdüf ile Râkım Elkutlu’nun cenâze namazı kılınırken cami yakınındaki bir radyodan yankılamakta olan ve bu tevâvuk karşısında orada bulunanlar gözyaşlarını tutamadığı.
 
Bana hiç yakışmıyor böyle intizâr şimdi
Mâtemzede gönlümde hayat bir mezar şimdi
Eserini okuyarak çok büyük alkış aldı.
 
Yavaşca’nın “Radyodan gelen sesin kendi sesi olduğunu öğrenmesi” gecenin bir başka sürprizi oldu…
 
 
Saz Sanatçıları
Osman Nuri Özpekel – Ud, Taner Sayacıoğlu – Kanun, Lütfiye Özer – Kemençe,
Volkan Yılmaz – Ney, Volkan Ertem - Viyolonsel
.
Konserde icra edilen Râkım Elkutlu eserleri:
No Eser                     Güfte                            Makam
01 Hüseyni Medhal-1 – Beste Alâeddin Yavaşca Hüseyni
02 Müheyyâ oldu meclis Bâki Hüseyni
03 Ne bahar kaldı ne gül ne de bülbül sesi var Nâhit Hilmi Özeren Beyâti
04 Bahçem yine sayende serab olmuş efendim _ Uşşak
05 Bir gün ne olur gel beni vaslınla sevindir Nâhit Hilmi Özeren Uşşak
06 Ne yanan kalbime baktı ne akan gözyaşıma Nâhit Hilmi Özeren Nihavend
07 Hayal içinde akıp geçti ömr-i derbederim Nâhit Hilmi Özeren Nihavend
08 K.Hicazkâr Saz Semaîsi -Reşat Aysu-
09 Seni çok sevdi bu gönlüm beni…. Nâhit Hilmi Özeren Hicazkâr
10 Bekledim fecre kadar Nâhit Hilmi Özeren Hicazkâr
11 Bir yâre kalır kalbime her nazlı güzelden Nâhit Hilmi Özeren Hüzzam
12 Gönül bu ne durur ne de söz dinler Nâhit Hilmi Özeren Hüzzam
13 Aşkın bana bir gizli elem oldu güzel yar Nâhit Hilmi Özeren Hüzzam
14 Bilmem ki günahım sana olmakta mı bende Nâhit Hilmi Özeren M. Kürdî
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.12.2014 21:50:55
Yazdır Yazdır
Okunma 1931
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım