Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

“KÖKLER” RESİM SERGİSİ AÇILDI
 
“KÖKLER” RESİM SERGİSİ AÇILDI
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - Söke’de sanatçı Mehmet Akkaya’nın ‘kökler’ adlı resim sergisi 8 Aralık 2014 günü Bedesten Sanat Galerisi’nde açıldı.
 
Belediye Başkanı Süleyman Toyran, Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Saim Korkut, Söke Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Neriman Arslan’nın yanı sıra sanatseverlerinde katıldığı sergi çok ilgi gördü.
 
Sanatçı Mehmet Akkaya yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergiye katılmış ve kişisel sergiler açmıştır.
 
 
Mehmet Akkaya, eserlerini ve” Kökler” sergisini;
“Bence sanat uzun bir yol ve bir arayışlar bütünü. Sanatçıda bu yolun kâşifi. Tüm “izm” ler tanımlayıcı olduğu kadar aynı zamanda bir çerçeve bir kalıp anlamında kısıtlayıcıda. Tümünden uzakta “izm” lerin değil, ruhumun derinliklerindeki izlerin peşindeyim. Stabil ve Statik değiliz ki bir ömür aynı kalalım. Evrendeki her şey değişirken bizim bu düzenden bağımsız kalmamız mümkün mü? İşte bu yüzden yaptığım hiçbir resim serisi diğeriyle uyuşmuyor. Çalışmalarımda malzemeler ve teknikler konusunda hiçbir takıntım yok.
 
 
Buradaki tek kuralım malzemenin anlatıma katkı sunmasıdır. İfadeyi güçlendiren, destekleyen her şey araç olarak çalışmaya girebilir. “KÖKLER” serisi resim çalışmalarımda bunun örneklerini görebilirsiniz. Çalışmalarımda malzeme olarak; çuha, amerikan bezi, ip parçaları, kuş tüyleri, kağıt parçaları, ıslak mendil, bitki lifleri vb. kullanıyorum. Zaman zamanda atık kâğıtlardan kendi kâğıdımı imal ederek malzemenin farklı imkânlarını keşfetmeye çalışıyorum. Bu ürettiğim yüzeyler üzerine de, bu gün hayatımızda yer tutan birçok sembol ve simgelerin kökenlerini, anlatımın derinliğini bozmamaya çalışarak oldukça sade bir dille, sade renklerle, yansıtmaya çalışıyorum.
 
 
Bu yüzden renk veren her şeyi kullanabilirim. Yağlıboya, akrilik boya, suluboya, her türlü kalem boyalardan öte yeri geldiğinde, kök boyalar hatta kahve veya çay gibi resimle alakasız maddeleri de sırf renk verdiği için resmimde kullanabilirim. Burada renkte malzeme gibi sadece bir araç. Yaptığım sadece aramak. Bu yolda değişime fırsat vermek, keşfetmek. Nereye varacağını bilmeden ama merak ederek bu serüveni boyamak. İşte gördükleriniz de tamı tamına bunlar” sözleri ile dile getirmiştir.
 
Kökler sergisi 19 Aralık 2014 gününe kadar sanatseverleri beklemektedir.
 
Yer; Söke Belediyesi Bedesten Sergi Salonu
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.12.2014 22:11:26
Yazdır Yazdır
Okunma 1398
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım