Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

''AT'NAĞME' GRAVÜRLERİ''
 
''AT'NAĞME' GRAVÜRLERİ''
SÜLEYMAN SAİM TEKCAN’IN ''AT'NAĞME' GRAVÜRLERİ'' ADLI KİŞİSEL SERGİSİ AÇILDI
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) - 15 Aralık 2014 günü Artgalerim Bebek’te Süleyman Saim Tekcan’ın ''At'nağme' Gravürleri'' adlı kişisel sergisi açıldı.
 
 
Türk Sanatı ’nın ve çağdaş sanat eğitimin duayeni, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, baskı resim eserlerini 15 Aralık 2014 – 11 Ocak 2015 tarihleri arasında Artgalerim Bebek'de sergiliyor. Sanatçının kendi geliştirdiği gravür tekniğiyle ''At'nağme' Gravürleri'' başlıklı seçkide, at konulu ve 'ottaman' kaligrafi temalı tabletler serisi izleyiciyle buluşacak. Bu gravürler kağıt olarak pamuk elyafından yapılmış Hahnemuhle kağıt üzerine Charbonnel gravür boyaları ile özel bir teknikle basılmıştır. Dünya çapında sayısız kez ödüle layık görülmüş; sergi ve bienallerde yer almış usta sanatçı, Süleyman Saim Tekcan, ülkemizde sanat eğitimi konusunda da pek çok eğitim kurumununda yaşama geçmesi için emek verdi.
 
 
Tekcan, 1986 yılında Güzel Sanatlar Anadolu Liselerini kurmuş; aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi dekanlığı yapmıştır. 1997'de Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlık görevini üstlenen sanatçı; 2004 yılında dünya standartlarında bir kurum olmayı başaran İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi IMOGA gibi bir esere de imza attı. 2007 yılında Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kurucu dekanlığını üstlenen sanatçı, 2011’de 50. sanat yılını kutladı. Çalışkanlığı, disiplini ve işine saygılısıyla Tekcan, sanatı ile özdeşleşmiş bir yaşam sürmüş, sayısız öğrenci yetiştirmiştir.
Süleyman Saim Tekcan, 1940 yılında Trabzon’da doğdu. 1963’te Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nden lisans diploması aldı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümü’nden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı. 1968 ve 1975 yılları arasında Atatürk Eğitim Fakültesi’nde eğitim görevlisi olarak çalıştı. 1970’de bir yıl boyunca Almanya’da baskı eğitimi üzerine araştırmalarda bulundu. Daha sonra 1975 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim kadrosuna girdi. 1985’te profesör oldu ve aynı yıl Grafik Sanat Dalı Başkanlığı görevine atandı. Yugoslavya’da Sarajevo Sanat Akademisi ve Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nde özgün baskı seminerleri verdi.
 
1991 yılında Almanya, Bonn’da Türk Grafik Sanatı’nda 12 Sanatçı ve Çağdaş Türk Resmi’nden Bir Kesit başlıklı iki ayrı konferans verdi. 1994-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Dekanlık görevini, Grafik Bölümü Başkanlığı ile beraber yürüttü. 1996 yılında Büyükada’da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince Dekanlık görevini yürüttü. 2007 yılında, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanlığı görevini yürüttü. 2008 yılında, 1.Uluslararası Özgün Baskı resim Bienali Jüri Üyeliğin de bulundu. 2004 yılından buyana İMOGA - İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmalarına devam etmektedir.
 
Sergi 15 Ocak 2015 tarihine kadar devam edecektir.
 
Belma Demir Akdağ, 16.12.2014
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.12.2014 00:56:58
Yazdır Yazdır
Okunma 1392
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım