Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

ERHAN UÇAR ‘’GÖǒ’ Bir günün Hikayesi
 
ERHAN UÇAR ‘’GÖÇ’’ Bir günün Hikayesi
İstanbul İFSAK’ta 10 Şubat 2015 Salı akşamı Erhan Uçar’ın ‘’GÖÇ’’ Bir Günün Hikayesi konulu fotoğraf gösterisi gerçekleşti.Erhan Uçar hikayesini ‘’Her ne kadar gösteri ismi “Bir günün hikayesi” olsa da, elbette fotoğraflar bir günde çekilmedi.’’ Diyerek anlatmaya başladı. ‘’2008 Ekim’i ve 2009 Mayıs’ında, günlerce Toroslar’da, Sarıkeçililer’le birlikte yaşama fırsatı buldum. Bu süre zarfında günün ilk ışıklarından, gece saatlerine kadar uygun anı yakalamaya çalıştım, peşi sıra fotoğraflar da bir, bir gelmeye başladı. ‘’ Fotoğraflar perdeden geçerken Uçar sözlerine devam etti. ‘’Gösteriyi hazırlarken giriş-gelişme-sonuç denklemini göz önünde bulundurarak çok sayıdaki fotoğraftan, yalnızca temaya uygun olduğunu düşündüğüm kareleri seçtim.
İlk bölümde, genel olarak detayları müziğin ritmiyle hızlıca aktardıktan sonra ana konum olan Akış ailesine geçiş yaptım.’’ Akış ailesinin günlük yaşam akışı sanatçının en doğal malzemesini oluşturuyor.
 
Erhan Uçar, fotoğraflar değişirken ‘’Akış ailesinde herkes işbölümü disiplini ile hayatını sürdürüyordu. Kimi atlarla su çekmeye giderken, diğeri hayvan otlatmaya, bir diğeri hayvan sağmaya, diğeri sağılmış sütten peynir yapmaya bir diğeri de yufka açmaya çalışıyordu. Günün sonunda ise her ne olursa olsun tüm aile bir araya geliyor, akşam yemeği sonrasında günün özetini çıkarırcasına sohbet başlıyordu. Tüm bunlar olagelirken fotoğraf adına bulunmaz bir malzeme de beni bekliyordu.’’ Diyerek, heyecanla aktarıyor. Gösteri müzikleri için Tamer Çıray’ın ‘’Gönül Yarası’’ albümü, Erhan Uçar’ın içine siniyor. 6 güne sığmayan bu çalışmasını, 6 dakikada konsantre bir şekilde anlatmaya çalışıyor.
 
 
Çok da başarılı oluyor. Ayrıca bu gösterinin Sami Güner kupasında 2. Turu geçmesine sebep olan çalışma olması, gösteriyi daha da özel kılıyor.
 
Tanımayanlar için Erhan Uçar’ı anlatmak gerekir. 1963 İstanbul doğumlu Erhan Uçar, çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde fotoğrafa dair yazılar yazdı. Çok sayıda Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda ödüller aldı. Yurt içi ve Yurt dışında birçok fotoğraf gösterisi yaptı; çeşitli karma sergilerde fotoğrafları yer aldı. Yurt dışında fotoğraf yarışmalarında jüri üyeliği yaptı. (Royal Horseguards) Londra (2011) - “Home, My Place in the World” (Wandsworth Müzesi) Londra (2013) gibi. İlk kişisel sergisini “La Luce Sorge ad Est“ İtalya’da açtı. Peşinden diğer kişisel sergileri “Donna di Marzo” ve “Femminile Plurale“ takip etti. Yurt dışında bilimsel dergilerin kapak fotoğraflarını çekti. Başta RAI olmak üzere pek çok TV kanalında söyleşiler yaptı, ropörtajlar verdi. Türkiye ve Anadolu’yu fotoğraf diliyle anlattı. “Accademia Apulia” proje yarışmasında ilk 3 finalistten biri olarak ödül töreni için Londra’ya davet edildi. İkinci olarak Accademia ödülü aldı. Bugün itibarı ile üç uzun soluklu proje çalışması devam eden Erhan Uçar çeşitli
 
organizasyonların resmi fotoğrafçılığını da yapıyor. İFSAK , TEFSAD “Onur Üyesi” ve FIAF “İtalyan Fotoğraf Federasyonu” üyesi olan Erhan Uçar, fotoğraf yaşamını İtalya’da sürdürüyor.
 
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 12.2.2015 23:38:36
Yazdır Yazdır
Okunma 1401
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım