Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

MEHWİSH IQBAL ‘’subliminal manzaralar’’
 
MEHWİSH IQBAL ‘’subliminal manzaralar’’
 
Harika Ören (Efece Haber) - KARE SANAT GALLERY'deki "Subliminal Manzaralar" sergisi 17 Şubat da sanatseverlerle buluştu. Subliminal Manzaralar; kadının, çocuğun günümüzdeki yerini keşfe çıkan bir Baskı Tekstil serisidir.
 
 
Sergi açılışında, Mehwish Iqbal ‘’Bir sanatçı olarak kadının sosyo-kültürel düşünce, politik manzara içindeki yeri ile ilgileniyorum. İşler, sürekli olarak doğmayı, geleneği, kültürel baskıyı işaret ediyor. Toplum gözüyle, istismarları sorguluyorum. Subliminal manzaralar bireyin istikrarsız yaşam evreleri boyunca oluşan, insani hallerini, tavırlarını anlamaya yönelik mütavazı bir çabadır. Yarı saydam kumaş Toplumun oluşturulması yapısının bozulmaya uğratılmasının bir izidir. Kırılgan katmanlar kreatif kolografi, serigrafi, gravür, kolaj gibi bir çok baskı tekniğini bir araya getirerek; katmanın altında sosyal altyapıyı perdeleyen, açığa çıkaran, görsel bir dil yaratma çabası yatmaktadır. Kumaş, özellikle giysi, baskı politik geçmişlerine dair ipuçlari veren manipulatif bir rol oynarken; renk, doku ziyaretinde çizimin doğrusallığı nerdeyse soyut bir deneyle kullanıcıya alanı yaratıyor. Çalışmalarımın merkezinde insan hayatının istikrarsız yapısı var. Oluşturmaya çabaladığım dilin yapısı ne betimleyici ne de kutuplaştırıcıdır’’ diyerek, sanatsal etkileşimini anlattı.
 
 
Pakistan Ulusal Sanat Okulu mezunu olan Mehwish Iqbal, Yüksek Lisans eğitimini 2010 yılında Avustralya Yeni Güney Galler Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde tamamlar . İkbal'in çalışmaları Avustralya, Pakistan, Amerika Birleşik Devletleri’nde sergilenmiş; Türkiye'de ve yine bu ülkelerin saygın burslarına, ödüllerine layık görülmüştür.
2014 Yılında Dubai Uluslararası Genç Sanatçı Ödülü; Tazmanya Müzesi tarafından düzenlenen Hobart Sanat finalistleri arasında yer almıştır. Pakistan Uluslararası Baskı Trienali Contemporary ile İstanbul Sanat Fuarı'nda bulunmuştur. Halka Sanat Projesi İstanbul'un, sanatçı programına katılmak üzere, Ian Potter Kültür Güven Bursuna; Blacktown Sanat Merkezi Avustralya tarafindan düzenlenen Blactown Şehri Sanat Ödüllerinde En Iyi Kağıt İş dalında ödüle layık görülmüştür.
 
Subliminal Manzaralar, Mehwish Iqbal’in, baskı tektil çizimlerini, patronlar üzerinde bir araya getirdiği işlerinin uzantısıdır. Çalışmalar büyük oranda biçimlendirilmiş dağınık manzaralar, serigrafiler, desenler, hayvan ve renklerin formunun keskin bozumlara uğratılmasından oluşmaktadır.
 
Ayrıca sanatçının katılımcı sorularını cevapladığı söyleşiler de yapılacaktır. KARE SANAT GALLERY'deki "Subliminal Manzaralar" sergisi 28 Mart 2015 tarihine kadar görülebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.2.2015 22:02:51
Yazdır Yazdır
Okunma 1239
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım