Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

SİBEL AVCI TUĞAL ‘’SAYISAL UYUM’’
 
 
 
SİBEL AVCI TUĞAL ‘’SAYISAL UYUM’’
 
Galeri Işık İstanbul, 4 Mart-4 Nisan 2015 tarihleri arasında SAYISAL UYUM resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Meral Bostancı’nın kaleminden, sergi ve sanatçı hakkında bilgiye ulaşıyoruz.
Sergide, Sibel Avcı Tuğal’ın dijital ortamda kurguladığı baskılarının yanı sıra yine sanatçıya ait 20 farklı kısa video çalışması izleyicilerin beğenisine sunuluyor. Dijital Sanat (Digital Art), bilgisayar yazılım ve donanımları aracılığıyla elektronik ortamda üretilen sanatsal yapıtlara verilen genel bir ad olarak tanımlanıyor. Dijital tekniğin sağladığı çoklu ortamların sınırsız olmasından ötürü sanatçılara geniş bir çalışma alanı sunan bu sanat türünün en belirgin özelliği, yaratıcı sürecin dinamik bir şekilde sonsuzluğa açılır olmasıdır.
Dolayısıyla tamamlanması izleyicinin katılımını gerektirir. Bundan ötürüdür ki dijital sanat, izleyicinin algılama ve düşünce süreçlerini daima etkin kılar.
 
 
 
Sibel Avcı Tuğal, görsel algı, optik sanat, dijital sanat ve video sanatı üzerine akademik çalışmalar yapmış; kazandığı deneyimlerini aynı alanda uygulayan sanatçılarımızdan biridir. Dijital ortamda tasarladığı çalışmalarını tuvale baskı yöntemiyle sunan sanatçı bu sergide ilk kez sergileyeceği "kinetik resim" adını verdiği hareketli resimleri aracılığıyla kinetik sanata bir gönderimde bulunuyor. Sergide sanatçının, 3 farklı televizyonda ve her biri yaklaşık 4 dakikalık gösterimle sunacağı 20 hareketli resim aracılığıyla ortaya çıkan ‘optik hareket’i, görselleri hareket ettirilerek oluşturduğuna tanık olacağız. Sergi süresi boyunca gösterilecek tele-sunumlarla amaç, film veya video beklentisi içinde olan izleyiciye resmin içindeki hareketi ya da hareket eder görüneni sunarak onu kinetik sanatla buluşturmak olarak özetlenebilir.
Sergide oldukça ilgi görecek bir diğer seri, sanatçının son dönemlerde kurguladığı ve resmin giyilebilirliğine yönelik araştırmalarından biri olan ‘fularlar’ serisi…
 
  
 
Bu çalışmalar iki boyutlu olmalarına karşılık geleneksel resim malzemeleri ile değil, dijital baskı tekniği kullanılarak üretilmiş. Böylece bir moda ve tasarım nesnesinin sanatçının gözünde bir bedenle entegresi; dolayısıyla nasıl giyilebilir olacağına işaret ediyor. Daha genel anlamıyla bu çalışmalar, insan ile resmin ilişkisinde tekstilin ve tasarım nesnesinin sanatsal bir yorumu şeklinde okunabilir. Bu seride yer alan resimlerden bir bölümü 45x145 cm ipek şifon üzerine ‘fular’ olarak basılarak sergi alanında sergileniyor. Sergi süreci içinde çarşamba günleri 14:00 - 15:30 saatleri arasında ilgilenen kişilere sayısal sanat ve dijital resim sanatı ile ilgili açıklamalar verecek olan sanatçı, özgün yaratımları ile oluşturduğu son yapıtlarını “Sayısal Uyum” başlığı altında izleyicisine sunuyor. Böyle bir başlık, adına 'bilgi çağı' denen günümüzde izleyici özneyi kendini sorgulaması suretiyle zihinsel bir deneyime gönderiyor.
 
Son olarak Avcı Tuğal’ın çalışmalarında hem kendine has özgün bir sanatsal kompozisyonun, hem de düşünsel anlamda sağlam bir kurgulamanın birbiriyle etkileşiminin başarıyla sunulduğunu söylemek mümkün oluyor.. Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğretim görevlisi olan Sibel, 1995 yılından beri ağırlıklı olarak "Digital Art" alanında akademik araştırma yapmakta, yapıtlar üretmekte, resim kompozisyonlarının farklı ortamlarda yeniden oluşturulması ve insan resim ilişkisinin farklı boyutlarda algılanması ile ilgili araştırmalarına devam etmektedir.
 
Sibel Avcı Tuğal, farklı bir deneyim yaşamak isteyen sanatseverleri sergisine bekliyor. Resim sanatına gönül verenler, resmin geleceğine ışık tutan, ilginç bir sergiyle karşılaşacaklar. Sibel Avcı Tuğal sergisi, izleyende görülmeye değer bir etkileşim bırakıyor.
 
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece Haber)

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.3.2015 22:19:49
Yazdır Yazdır
Okunma 1461
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım