Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

GALERİ EKSEN “KIRMIZI” SERGİSİ AÇILDI
 
GALERİ EKSEN “KIRMIZI” SERGİSİ AÇILDI
 
Belma Demir Akdağ/İstanbul (Efece haber) - Galeri Eksen 2 Mart 2015 gününden itibaren" Kırmızı" konseptiyle oluşturulan “ Kırmızı”sergisine ev sahipliği yapıyor.
Aşkın Önder sergi hakkındaki düşüncelerini anlatırken,’ Neden kırmızı’? Sorusuna da cevap bulabiliyorsunuz.
 
 
“Akıl ve bilinç tutulmasının fazlasıyla yaşandığı şu zamanlarda derin uyuşukluk içinde olan sanat ortamını sanatçılar "Kırmızı" rengin getirdiği dinamizmle hareketlendirmek istiyorlar. 

Resmin sadece plastik bir sorun olmadığı yolundaki düşüncelerini, bireysel yaratıcılıklarını öne çıkararak, ateşli ve inatçı kimlikleriyle birlikte eleştirel ve muhalif bir tavır ortaya koyuyorlar.

Sanat; tabulara karşı başkaldırarak var olur. Var olmakla, varlık olmak arasındaki ince çizginin farkındalığına sahip sanatçılar; varlıklarını korkusuzca ortaya koyarken, kendi anlatım biçimlerine vizyonlarını da ekleyerek tuvallerini kırmızıya boyadılar. Ortada bir sorun varsa, altını mutlaka kırmızıçizgiyle çiziyorlar.
 
  

Kırmızı; gücü simgeleyen bir renktir. Dolayısıyla " sanat" ta bir güçtür. İki güç bir araya geldiğinde önündeki bütün engelleri ezer geçer. Sanat ve sanatçıya saygı duymayan, onu "yok" sayan zihniyete, sanatın gücünün dünyayı değiştirebileceğini göstermek istiyorlar.

Sanatçılar "Kırmızı" konseptiyle birlikte yüksek desibele ulaşan sesleriyle büyük gürültü kopararak; uykusundan uyanmak istemeyenleri derin uykularından hoplatabilmeyi arzu ediyorlar. Sanatın sadece insanları mutlu etme amacının olmadığını, bazen de gerçeklerle yüzleşmek olduğunu savunuyorlar.

"Kömür" ateş ve sıcaklığı çağrıştırır, ateşte kırmızıyı. Dolayısıyla maden ocaklarındaki faciaya da dikkat çekiyorlar.

Dünyada bir petrol kavgası var. O siyah renkli sıvı için bir çok insan kanı heba ediliyor. Uluslararası ilişkilerde kırmızı çizgileri "laf" değil, güç belirliyor. Çizgiler kanla çiziliyor.

Bu sergide sanatçılar, kendi perspektiflerinden ele aldıkları sorunsalları, estetik ve algı süzgeçlerinden geçirerek, hayatı kapsamaya yönelik kaygılar güden dışavurumcu, metaforik anlatımlarla tüm yaşanılan olaylara çok boyutlu gönderimlerde bulunuyorlar.

Sanatın en uzak rotayı gösterme gücünün farkında olan sanatçılar bu konuda bir pusula görevi üstlenirken hep birlikte "Kırmızı" diye bağırıyorlar “
 
Sergi 16 Mart 2015 gününe kadar Galeri Eksen’de gezilebilir.


Yer; Galeri Eksen
Maçka Cad. No: 29 Nişantaşı, İstanbul
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.3.2015 22:19:20
Yazdır Yazdır
Okunma 1138
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım