Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

“BİR SAVAŞ NASIL HATIRLANMALIDIR?” SERGİSİ AÇILDI


 
“BİR SAVAŞ NASIL HATIRLANMALIDIR?” SERGİSİ AÇILDI
 
HUB Art Space byCerModern’de,  11 Mart 2015 günü çok anlamlı bir sergi açıldı.
Resim enstelasyon video ve heykellerin yer aldığı serginin proje koordinatörlüğünü ve küratörlüğünü Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı Hacettepe Sanat Müzesi’nde görevli müze uzmanı Kıbrıslı Türk Dilek Karaaziz Şener yaptı.
 

Sergiyle ilgili tanıtım bülteninde şu ifadeler yer alıyordu;
“Bir Savaş Nasıl Hatırlanmalıdır?adlı sergi, TobyClark’ın Savaş ve Propaganda adlı kitabından çıkışla, sosyal bir sorun olan savaşa dair, disiplinler arası yeni sorular ve cevaplar ortaya koyabilmeyi amaçlamaktadır.
 
Büyük Dünya savaşları, Soğuk Savaş, Sıcak Savaş, Psikolojik Savaş, Biyolojik Savaş, Gerilla savaşları, İç Savaş, Kimyasal savaş, Nükleer savaş, Körfez savaşı, Bağımsızlık savaşları, İhtilaller, İstilalar, Din temelli savaşlar, Halk Savaşı, Kültür savaşları, Temsili Savaş, Topyekûn Savaş ve daha nicesiyle, insanın var olduğu günden bugüne ve belli ki geleceğe de uzanacak olan savaş hali oldukça geniş bir konu.
 
 
Biten savaşların ardından kalan acıların telafisi için çok geç! Fakat geleceğe dair “Barış” sözcükleri bırakmak adına birilerinin bir şeyler yapması için, hiç de geç değil! Bu nedenle de sergi, günümüz sanatçılarının dünden ve bugünden savaşa dair taradıkları bellekten çıkan her şeyi yorumladıkları ve geleceğe bıraktıkları bir “Barış” öngörüsü sunmaktadır.
 
HUB Sanat Mekânı’ndaki sergiye dair hazırlanan tüm belgelerde ve sergi mekânında bilinçli seçilen siyah, gri ve kırmızı renkler, savaşın yarattığı ve sürdürdüğü acılara, şiddete, karanlığa, ölüm-yaşam arasına sıkışıp kalan ince çizgiye ve de soy kırımın matemine karşılık gelen bir önerme sunuyor.
 
 
“Bir Savaş Nasıl Hatırlanmalıdır?” adlı sergi, taraflı ve klikleşen anlatımlarla geniş ciltli bir tarih kitabı özelliği taşımıyor. Savaş ile sanat arasındaki iş bölümü destansı anlatımları gerçekçi anlatımlara dönüştürmek adına yeni bir yol sunuyor. Amaç gelecek için “Barış”ı güvence altına almaktır.
Bu anlamlı sergi, 5 Nisan 2015 gününe kadar sanatseverleri beklemektedir. Ankaralılar kaçırmayın…
 
Sanatçılar:
Hüseyin Arıcı, Mustafa Akaya, Deniz Aktaş, Alper Aydın,Mehmet Aydoğdu (Liége-Belçika), Ozan Bilginer, Buğra Ceylan, Hatice Çöklü, Rukiye Epli Dede, Serkan Demir, Erdal Duman,Uygar Erdim (Lefkoşa-Kıbrıs), Genco Gülan, Onur Gülfidan, NurtaneKaragil (Lefkoşa-Kıbrıs), Ekin Kılıç, Umay Yılmaz Kutay (Lefkoşa-Kıbrıs), Ecem Dilan Köse, Ali Kotan, Emre Okçuer, Aykut Öz, Ali Şentürk,Arda Yalkın
 
Adres,Cer Modern Sanatlar Merkezi · Altınsoy Caddesi No:3 Sıhhiye-Altındağ · Ankara
 
Belma Demir Akdağ (Efece Haber) 15,03,2015
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.3.2015 00:09:05
Yazdır Yazdır
Okunma 1521
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım