Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar

 
 
Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar
 
Tuğba Yüksel, Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar Ödülü'nü, Fransız Sarayı’nda 24 Mart 2015 tarihinde yapılan törende; Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Laurent Bili elinden aldı.
 
 
Türkiye’den Yeni Nesil, Genç Çağdaş Sanatçılar Projesi; Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin sanatı desteklemek, Fransa ve Türkiye arasındaki kültürel geçişlere olumlu etki etmek ve yeni yetenekleri topluma kazandırmak adına bulunduğu devamlı bir girişimin parçasıdır.
 
Her yıl Mart ayında tüm Dünya’da kutlanan Frankofoni Festivali kapsamında ve Ouvroir d’art / Galeri Od’a’nın kuruluşunun 5. yılı vesilesiyle düzenlenen bir sergidir. Görsel sanatlar alanında üreten sanatçılara yönelik olan bu yarışma, Sainte Pulcherie Lisesi öğrencilerinin yanı sıra, toplumun da yeni sanatçı nesli keşfetmesini sağlamak amacındadır.
 
 
 
Yarışma, Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin sanat galerisi “Od’A-Ouvroir d’Art” ve Maçka Sanat Galerisi ile sahibesi Rabia Çapa’nın iş birliğiyle düzenlenmektedir.
 
2014 Haziran ayından itibaren Türkiye’nin dört bir yanında başvuru süreci başlatılan yarışmanın ödülü ise; bir sanatçıya Paris’te bulunan sanat rezidansı Cité Internationale des Arts’a gitme imkanı sağlamaktır. Her yıl, 50’yi aşkın ülkeden gelen 1000’den fazla sanatçı bu sanat rezidansında tahsis edilen 324 atölyeden birinde geçici olarak ikamet etmektedir. Bu durum, entelektüel bir kaynaşma ve fikir alışverişinde bulunma adına eşsiz bir fırsat yaratmaktadır.
 
 
Ünlü sanatçı Sarkis’in yönettiği jüri, ilk toplantının ardından başvuru dosyalarının tamamı arasından 19 finalist aday belirlemiştir. 16 Mart tarihinde jüri, sanat galerisine sergi için yerleştirilen orijinal eserlerin arasından kazananı belirlemek için bir kez daha toplanmıştır. Bu adayların eserleri, Frankofoni ayı kapsamında 7 Nisan 2015 tarihine dek Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nin sanat galerisi Od’A-Ouvroir d’Art’ta sergilenecektir.
 
Eserleri sergilenen 19 finalist sanatçı, Ayşegül Turan, Beril Gür, Burcu Yağcıoğlu, Eda Emirdağ, Eda Gecikmez, Gamze Taşdan, Gökçen Dilek Acay, Göksu Gül, Gülsün Öykü Doğan, İrfan Dönmez, Kubilay Mert Ural, Meliha Sözeri, Merve Denizci, Naciye Danış Akbıyıkoğulları, Neslihan Koyuncu, Özge Topçu, Serhat Koçak Serpil Tuğçe Aytürk, Tuğba Yüksel'dir.
 
Yarışma birincisi Tuğba Yüksel, fotoğraf çalışmalarında yeni bir başarıya daha imza atarak; Cité internationale des Arts Paris’te sanatçı rezidansında iki ay misafir edilme hakkı kazanır.
 
Projeye, Cité Internationale des Arts Paris, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Simit Derneği, Pirgi İnşaat destek vermişlerdir.
 
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece Haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 27.3.2015 21:09:25
Yazdır Yazdır
Okunma 1431
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım