Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

Ahmet Nejat ‘’Hiç’in Rengi’’

 
 
   
Ahmet Nejat ‘’Hiç’in Rengi’’
Harika Ören (Efece Haber - Ahmet Nejat ‘’Hiç’in Rengi’’ Sergisi Galeri FE’ de 26 Mart 2015 saat 17.00 de açıldı. Sanatseverlerle buluşan sergi, büyük hayranlık yarattı.
Ahmet Nejat, aşk‘ı; her şeyi kapsayan Mutlakiyet‘e, bir başka söyleyişle hiç‘e ulaşma yolundaki önemli bir evre olarak tanımlıyor ve eserlerinin kaynağı olarak görüyor. Dünyevi ve manevi alemlerin her ikisinde tutkuyla özlenen, beklenen aşk, Ahmet Nejat’ın yapıtlarında renge ve biçime bürünmüş halde karşımıza çıkıyor.
Bir dönem, kusursuz güzelliğin aranışının sonucu olarak tanımlanan geleneksel tasvir sanatlarına özgü ve bir o kadar da çağdaş bir malzeme olan ‘’altın’’ Ahmet Nejat’ın eserlerinde sonsuzluğun yansıması olarak görselleşiyor.
 
 
2011 tarihli kişisel sergisinde ilk defa sanatseverlerin beğenisine heykellerini sunan Nejat, son dönem çalışmasında da gerçek ve düşü, dünyevi ve manevi olanı üçüncü boyutta bir araya getiriyor. Latin yazısından farklı olarak, her sözcüğe ayrı bir değer katabilmesiyle üstün bir imgesel güce sahip olan Fars yazısı; Nejat’ın eserinde iki sözcüğün ‘’aşk ve hiç’’in sayısız zikredilmesinin temsili, kaligrafinin olduğu kadar üçüncü boyutun da sınırlarını zorluyor.
 
Ahmet Nejat’ın bilinen ve bilinmeyen alemlerin unsurlarını bir araya getiren yapıtları, birbirinin zıddı olan kavramları bünyesinde barındırmıyor; aksine, ancak ve ancak birlikte var olabilen karşıtlıkları vurguluyor. Varlığın ve yokluğun, biri olmaksızın diğerinin var olamayacağı kavramların altını çiziyor.
 
 
Ahmet Nejat, 5 Eylül 1956’da İran‘da doğdu. 1984 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Grafik Bölümü’nde öğrenim görmeye başladı.
1992 yılında aynı üniversiteden, Özdemir Altan Atölyesi’nden yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Bu dönem süresince kendi atölyesinde özgün resim çalışmalarını sürdürdü. Kişisel sergiler açtı ve çeşitli karma sergilere katıldı. Yapıtları Türkiye, İran, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde sanatseverlerle buluştu.
Eserleri, Sadberk Hanım Müzesi’ne kabul edildi ve Demet Sabancı, Koç, Tayfun Eroğlu, Nejat Türkmen, Aydın Harezi, Kosifler Holding, NAB Holding (Nadir Erumi – Behram Erumi), Ali Polat gibi özel koleksiyonlarda yer aldı.
Son sergileri, 2011- Bebek Chilai, M-Art Gallery, Ustalar Boğaz’da
2011- Bebek Chilai, M-Art Gallery, Kişisel Sergi
2012- Art Galerim, Nişantaşı, Kişisel Sergi
2014- Shirin Art, “Siyah Altın” başlıklı,“Neft / Oil” (Petrol) temalı karma sergi (Tahran, İran)
2014- Opera Gallery, Kişisel Sergi (Dubai, BAE) dir.
 
Ahmet Nejat, halen atölyesinde resim ve heykel çalışmalarını sürdürmektedir.
Ahmet Nejat ‘’Hiç’in Rengi’’ Sergisi, 26 Mart-18 Nisan 2015 tarihleri arasında Galeri Fe’de Gezilip görülebilir.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 29.3.2015 14:30:32
Yazdır Yazdır
Okunma 1552
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım