Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

SAADET GÖZDE ‘’HİTİTLER İSTANBUL’da’’
 
 
 
SAADET GÖZDE ‘’HİTİTLER İSTANBUL’da’’
İstanbul Arkeoloji Müzeleri-Darphane-i Amire Sergi Salonu Saadet GözdeHititler İstanbul’da” Resim & Heykel Sergisine ev sahipliği yapıyor.
1 Nisan Çarşamba 2015 günü sanatseverlerin beğenisine sunulan Saadet Gözde “Hititler İstanbul’da” Resim & Heykel Sergisinde yer alan eserler büyük ilgi gördü.
Saadet Gözde, 1953’ de Bayburt’ta doğar. Orta öğrenimini Ağrı’da, yüksek öğrenimini Ankara’da Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi (KTYÖO) Resim Bölümü’nde tamamlar. (1975). G.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsünde master eğitimi yaptığı 1991 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı’ndan “Sanatta Yeterlilik” alır.
1975-1995 yılları arasında Avanos ve Ankara’da orta öğretim kurumlarında resim öğretmeni olarak görev yapar. 1995 yılında G.Ü. MYE Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı’na Öğretim Üyeliği (Yrd. Doç.) görevine atandı ve bu görevinden 1997 yılında emekli olarak serbest çalışmaya başlar.
57 kişisel sergi açan sanatçı 2004-2006 yılları arasında Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği (BDRH) başkanlığı yapmıştır. Sanatçı ayrıca Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ve Suluboya Ressamlar Grubu üyesidir. Yurt içinde resmi ve özel kuruluş ve kişilerde, yurt dışında yaklaşık 14 ülkenin özel koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. Halen Ankara’da kişisel atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
 
Sanat TarihçisiProf. Dr. Kıymet Giray"...Gözde’nin İstanbul’u gözlemleyen Hitit’leri, gezilen mimari yapıları, okunup öğrenilen ve örnekleri izlenen uygarlıkların tarihidir. Geçmişi geleceğe bağlayan bu resimlerde, dünya ülkelerinden gelerek İstanbul’u ve kültürünü gözlemleyen gezginlerin arasına dağılmaktadır Hititliler..."  diyerek, sergi hakkında ki görüşlerini bildirir.

Sanat Eleştirmeni, Yazar
Ümit Yaşar Gözüm ise "...Saadet Gözde'nin Anadolu uygarlıklarının izlerini sürdüğü son dönem çalışmalarını, özgün modern minyatürler olarak tanımlayabiliriz. Anadolu'nun ezoterik/mistik zamanlarının estetik değerlerini, tanımlanmış zamanlar yerine, saklı imgelerde arıyor. Doğrudan, yalın anlatım tekniğini yansıttığı tuvalinde, görselliğe taşınmış içkin bir denge ile karşılaşıyoruz..." Der.
Saadet Gözde “Hititler İstanbul’da” sergisi, Gülhane Alemdar Caddesi Osman Hamdi Bey Yokuşu Sokak’ta bulunan İstanbul Arkeoloji Müzeleri-Darphane-İ Amire Sergi Salonunda 4 Mayıs‘a kadar görülebilecek.
Harika Ören & Kemal Gönüleri

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 6.4.2015 01:11:20
Yazdır Yazdır
Okunma 1326
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım