Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Prof, Fehim HUSKOVIĆ “Dokunuş “ Sergisi
 
Prof. Fehim HUSKOVIĆ “Dokunuş “ Sergisi
Zeytinburnu Kültür Merkezinde Açıldı 

Zeytinburnu Kültür Merkezinde Küratör Mehmet Lütfi Şen’in düzenlediği, çağdaş sanatın önemli temsilcilerinden Mekadonyalı, Üsküp Güzel Sanatlar Fakültesi Profesörü FehimHusković ‘in “Dokunuş “Sergisi 16 Nisan 2015 sanatseverlerle buluştu
.Küratör Mehmet Lütfi Şen, sergiyi anlatırken; “Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi yıllardır ülkemizin önemli sanatçılarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Plastik sanatlar alanında önemli projeleri hayata geçiriyor. Bu çalışmaları İstanbullular için gerçekleştirirken sürekli bir adım ötede başka ülkelerin önemli plastik sanatçılarını da burada sanatlarıyla ağırlamanın hesaplarını yapıyorduk. İşte karşınızda olduğumuz “dokunuş” projesi bu bir adım ötenin ilk basamağını oluşturuyor. Üsküp Güzel Sanatlar Fakültesi Profesörü Fehim Husković dünyayı etkileyen eserlerinden yaptığımız bir seçkiyle galerimize konuk oluyor. 
 
 
Husković’in resim çalışmaları özgünlüğü, formu ve enerjisiyle bir dünya sanatçısı olmanın cevabı niteliğinde. Sanatçı resim dünyasını iki temel aks üzerine inşa ediyor. Serilerden biri “manzaralar”. Bu seride Husković bir yerin veya bir şehrin gözümüzle gördüğümüz kısmını taşımıyor tuvaline. O somut varlığın gerçekliğini yok etmeden kendi gerçekliğinden yeniden yaratıyor. Bu eserlerin bizim üzerimizde büyü etkisi yapmasının asıl nedenini, ressamın gerçeklik içinde kalarak gerçekliği aşmasıyla vardığı özgün yapıda aramak lazım. Yine onun manzara eserlerinin teması, manzaranın kendisinden çok insan üzerinde yarattığı enerjiden doğuyor olmasıdır”, olarak tanımlıyor.
Fehim Husković 1967 yılında Makedonya’da (eski Yugoslavya) Veles kentine bağlıOrizari köyünde doğdu. Üsküp’te Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu. Güzel Sanatlar Akademisini ve yüksek lisans eğitimini Profesör ZoranYovanoviç – Dobrotin atölyesinde yaptı. Bulgaristan Sofya Üniversitesi’nde resim sanatının pedagoji ve metodoloji alanında mastır ve doktora programlarını tamamladı. Makedonya, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye, Avusturya, Bosna-Hersek, Norveç, Bulgaristan, Karadağ, Kosova, Hırvatistan, Slovenya, Sırbistan’ın da aralarında bulunduğu birçok ülkede 80’in üzerinde kişisel sergi açtı. 1988 yılından bu yana yurtiçi ve yurtdışında 700’den fazla karma sergiye katıldı. Ayrıca dünya çapında 150’nin üstünde uluslararası resim kolonisi ve sanat sempozyumlarında yer aldı. Çizim, resim, grafik ve pedagoji alanlarında 27 ödülün sahibi oldu. BANU- Bosna Hersek basta olmak üzere çok sayıda uluslararası sanat derneğinin ve platformunun üyesidir. Eserleri dünyanın farklı yerlerindeki birçok müzede ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Akademik hayatını Üsküp’te Güzel Sanatlar Fakültesi’nde profesör olarak devam ettiren Fehim Husković, resim çalışmalarını da aynı şehirdeki atölyesinde sürdürmektedir.
Sergi 12 Mayıs 2015 gününe kadar açık kalacaktır.
Adres, Zeytinburnu Kültür Merkezi
Semiha Şakir Cad.Zeytinburnu Meydanı Zeytinburnu,İstanbul
Belma Demir Akdağ, 19.04.2015 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 22.4.2015 02:21:16
Yazdır Yazdır
Okunma 1587
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım