Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

ADNAN TURANİ Resim Sergisi
 
 
ADNAN TURANİ Resim Sergisi
Harika Ören (Efece haber) - Türk sanatının en önemli isimlerinden Adnan Turani son dönem resimleri, Bodrum Nurol Sanat Galerisi’nde 17 Nisan 2015’de açıldı.
Sanatçının katılamadığı serginin açılışına, OASİS AVM Genel Müdürü Mazhar Vardar,  ressamın sanatçı dostlarıyla, Bodrumlu sanatseverler katıldılar.
Adnan Turani 1925 yılında İstanbul’da doğar. 1948 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olarak,  1953’de kazandığı Devlet Bursu ile Almanya’ya gider. II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’ya resim alanında eğitim görmesi için gönderilen ilk kişidir. 1959 yılında uzmanlık öğrenimini tamamlar.  
Turani’nin çalışmaları, 1960-1990 yılları arasında Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Yugoslavya, ABD, Irak, Japonya, Hindistan, Mısır, İsrail ve İsviçre gibi birçok önemli bienal ve uluslararası sergilerde yer alır.
 Turani, 1986-1990 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Başkanlığı ve Öğretim Üyeliği yapar. Ord. Prof. Suut Kemal Yetkinden sonra Sanat Eleştirmenleri Derneğinin uzun yıllar Başkanlığı ile Bangladeş Uluslararası Asya Sanat Bienalinin jüri başkanlığını görevlerini yürütür. 1990 yılında emekli olur.
Sanatçının ödülleri arasında, iki kez Devlet Sergisi Resim Ödülü, iki kez Ankara Sanat Kurumu’nca Yılın Sanatçısı Ödülü (1992 ve 2006), 1993 Sedat Simavi Ödülü, 1996 Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Onur Ödülü, 1997 Hacettepe Üniversitesi Sanat Ödülü, 1998 Anadolu Üniversitesi tarafından Onursal Fahri Doktora, 2000’de Çağdaş Sanatlar Vakfı Ödülü, 2006’da Popüler Bilim Dergisi Bilim Ödülü, 2007’de Beykent Üniversitesi Resim Dalı Onursal Ödül, 2008’de Kültür Bakanlığı Kültür ve Sanat Ödülü,  2008  Artforum Ankara Sanat Fuarı’nın “Sanatçı Onur Ödülü” yer almaktadır.
Lirik anlatımcı yapıtları ve kuramsal çalışmalarıyla tanınan ‘’ Resim bir düşünme biçimidir, resimsel düşünme biçimi… Resimdeki odak noktaları her zaman resmin ortası veya bir kenarı olmaz. İlgisiz bir yer, ta köşede bir yer de olabilir.’’ Der. ‘’ Mendelson’un keman konçertosu 4-5 yıllık bir çalışma ürünüdür. Ve sadece l9 dakika sürer. Bu iş böyledir. O bir tek fırça için hayatını verirsin. Onu başka kimse boyayamaz. Hayatiyet mührünü basarsın.’’ Diyerek, resme ilişkin çabasının, her seferinde ayrı bir serüvene atılmak, düşünsel bir eylem savaşı yapmak olduğunun altını çizer.
Ressamlığının yanında değerli eserlere ve birçok makaleye imza atmış bir yazar olan sanatçı halen Ankara’da yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmektedir.

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 6.5.2015 23:55:31
Yazdır Yazdır
Okunma 1421
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım