Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

FARUK CİMOK İstanbul Resimleri
 
   
FARUK CİMOK İstanbul Resimleri
Harika Ören (Efece Haber) - Modern yaşamın klasik ressamı, Faruk Cimok, "Faruk Cimok İstanbul Resimleri" adlı yeni kişisel sergisini Abacı Sanat Galerisi'nde açtı.
Sergi, Abacı Sanat Galerisi'nin sahipleri Aslıhan-Ömer Abacı çifti ve sanatçı Faruk Cimok ile eşi Gül Cimok'un ev sahipliğinde gerçekleşti. Sergi açılışına sanat ve cemiyet hayatının tanınmış isimleri katıldı. İsmail Acar, Okan-Nuray Fenercioğlu, Aslıhan-Ömer Sabancı, Ayfer Toprak, Fulya Nayman, İsmet Alpagut, Zeynep Germen, Buket Taşdelen, Derya Karagülle, Galip Bilgin, Begüm Gazioğlu, Nihan-Mehmet Cansun, Sedefhan Oğuz, Serap Tibuk, Şebnem-Celal Çapa, Şükran Güzeliş, Arzu Önal, Nilgün Esinli ilk göze çarpanlar arasındaydı.
 
 
Faruk Cimok, son dönem çalışmalarında; günlük yaşamdan kesitleri, evrensel sanat imgesine dönüştürerek, dönemin en güzel örneklerini, figürlü ve boyutlu çalışmalarıyla sanatseverlere sunmanın heyecanını yaşadı. Bir yılda hayata geçirdiği bu özel koleksiyon, meslek hayatı gibi 35 parçadan oluşan Faruk Cimok, tam bir İstanbul aşığı olmasının hakkını bu sergisinde de dile getirdi.
 
 
Cimok, mekanları resimlerken, figürlere özellikle yer veriyor. Mekanların içinde yaşayan kişilerle değer bulduğunu vurgulayarak, sanatseverlere yansıtıyor. Sanatçının Elif Art’ta açtığı bir önceki sergisini unutmak mümkün mü? ‘’İstanbul Desenleri; Siyah-Beyaz’’ isimli bu sergi ile sanatçı’’Siyah-beyaz resim nedir? Füzen ve karakalem nasıl kullanmalıdır?’’ sorularının cevaplarını tuvallerinde sergileyerek, gerçek bir ders vermişti. Bilek gösterisi niteliğinde olan bu sergisiyle, resmin alt yapısına vurgu yapmış, sanat çevrelerinde şaşkınlık yaratmıştı.
 
 
Yaşadığı mekanların resmini yapan Cimok, figürleriyle sohbet etmeyi seviyor. Onları dinliyor, inceliyor ve çiziyor. Şiirsel anlatımıyla, objektif bakış açısını harmanlayan sanatçı; yapıtlarında teknik duyarlılık, evrensel ölçüler ve kurallara yer vermekten vazgeçmiyor. Sanatçı yapıtlarında yaşadığı döneme tanıklık etmeyi, ruhunu koyarak; insan-mekan ilişkisini can alıcı nüanslarla tuvaline aktarmayı seviyor. Resimlerinde ki öyküsel anlatımlara, güvercinleri katıyor. Çizime, kompozisyona, ton ve renklere, biçimlerin sağlam ve kalıcı olmasına özen gösteriyor. Kırmızılar ve sarılar içindeki gölge ışık geçişleri, sanatçının eserlerine bakanları içine çekiveriyor.
 
Özellikle İstanbul'u usta ressamın bakışından merak eden sanatseverler bu özel sergiyi 12 Haziran'a kadar İstanbul Teşvikiye Abacı Sanat Galerisi'nde ziyaret edebilirler.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.5.2015 07:21:49
Yazdır Yazdır
Okunma 1652
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım