Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

NUR ULUBİL ‘Nur-u İstanbul’’ Dedi…
 
NUR ULUBİL ‘Nur-u İstanbul’’ Dedi…
 
Nur Ulubil “Nur’u İstanbul“ isimli son sergisini Beylerbeyi Sarayı’nda açtı. Dost, arkadaş ve sanatseverlerin buluştuğu sergide, yağlıboya tabloları kadar heykelleri de ilgi gören sanatçıyla mini söyleşi yaptık.
 
 
- Nur hanım, tebrikler. Tarihi Saray’da muhteşem bir sergiyle karşımızdasınız. Sizi tanımak isteriz.
 
- Işık Lisesi, İstanbul Üniversitesi Diş hekimliği mezunuyum. Hastane çalışması, bir dönem de muayenehanem vardı. Evlilik, oğullar derken, emeklilik…
 
- Sanat serüveninizden kısaca bahseder misiniz?
 
- İş ile aynı zamanlarda başladı, güzel sanatlara olan tutkum. Şiva Movasaghi Atölyesi ile başlayan sanat serüvenim; Zühal Karaçengel ve Gülay Sevsevil Atölyesiyle devam etti. Heykellerimi Şermin Güner Plastik Sanatlar Atölyesi’nde çalışıyorum. 
 
- Görüyorum ki İstanbul’a Nur yağmış. İstanbul temasını içinize sindirmişsiniz. İstanbul? Desem.
 
- Biliyorsunuz bir önceki sergi konum da İstanbul idi. Bu şehirde yaşayıp da şehri sanata aktarmamak mümkün değil. Tarihi ve sosyal yönü ile beni cezp ettiği, eserlerimde açık olarak görünüyor zaten. Özgün uslubumu, İstanbul teması içinde şekillendirmek, kurgulamak, renklendirmek en büyük keyfim diyebilirim. Beylerbeyi Sarayı’nda İstanbul temalı eserlerimin daha bir anlam kazandığını düşünüyorum.
 
- Heykellerinizle ilk defa Deniz Müzesi Sanat Galerisi’nde açtığınız 15. Kişisel serginizde karşılaşmış ve şaşırmıştım. Bir o kadar da hayran olmuştum. Heykele geçişinizin bir hikayesi var mı?
 
- Heykel çalışmak biraz daha özgür geliyor bana, orada üç boyuta şekil verirken algımı ifade etmekte daha serbest oluyorum. Figür çalışmalarım, heykel ile yoğunluk kazandı. Heykeli daha yaratıcı ve dinamik buluyorum. Sanatın farklı enerjisinin, değişik alanlarda kullanılması gerektiğini düşünüyorum.
 
- Çok faal bir sanatçısınız. Haziran ayı başında ‘’Nazım Hikmet Sevda Şiirleri’’ sergisiyle Moskova’da olacaksınız. Bize projeden bahseder misiniz?
 
- Rekreasyon Derneği, Türk – Japon Kadınları Dostluk ve Kültür Derneği, Ressamlar Derneği ( Painters Association ), UNESCO International Association of Art ve “ FICF “ Federation Internationale Culturelle Feminine ‘’ derneklerine üyeyim.
 
3-6 Haziran 2015 Moskova M.A Valoşina Kütüphanesi Kültür Merkezi’nde açacağımız bu sergi, Rekreasyon derneğimizin bir projesi olarak hayata geçti. Nazım’ın şiirlerini okuduk ve her sanatçı arkadaş kendisine en uygun bulduğu, sevdiği, özümsediği şiiri resme döktü. Yer Nazım’ın mezarına çok yakınmış. Duygu dolu bir sergi olacağına inanıyorum.
 
Ulubil’in, İstanbul’da değişik popüler mekanlarda açılan karma sergilerin yanı sıra Çeşme, Ürgüp, Safranbolu, Denizli, Eskişehir, Edremit, Değirmendere’de; yurt dışında ise Brüksel , Paris, Atina, Viyana, Luppiano(Floransa), St Petersburg, Barcelona, Kuzey Kıbrıs ve Londra’da (Cumhuriyet Bayramı 89.Yıl kutlamaları vesilesiyle T.C. Londra Büyükelçiliği himayesinde RİBA House’da), kendisinin de üyesi bulunduğu FICF (Federation İnternationale Culturelle Feminine) tarafından organize edilen ve değişik ülkelerden gelen FICK üyesi Sanatçılarla Uluslararası ortamda Kulmbach/Almanya’da Schloss Plassenburg’da ve son olarakta Milano /İtalya’da tarihi Aquarium’da karma sergilere katıldığını da öğreniyoruz. Sanatçı ayrıca yurt genelinde 15. si açılan ‘Öncü Kadılarımız’ sergisine de bir tablosuyla destek veriyor. 
 
Nur Ulubil, sergisinin ardından Moskova’ya doğru yola çıkmak üzere hazırlanıyor. Biz de sanatsal faaliyetlerini aralıksız ve büyük bir aşkla yürüten sanatçıya söyleşi için teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.
 
Harika Ören & Kemal Gönüleri (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 27.5.2015 11:15:14
Yazdır Yazdır
Okunma 1313
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım