Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

2015 NDS Edebiyat Ödülü
 
 
   
2015 NDS Edebiyat Ödülü
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi ile Notre Dame de Sion’lular Derneği tarafından düzenlenen 7. NDS Edebiyat Ödülü’nü, bu yıl yazar Şebnem İşigüzel, « Venüs » adlı romanıyla kazandı. Yazar Tuğba Doğan ise « Musa’nın Uykusu » adlı romanıyla, ’Mansiyon’ ödülüne layık görüldü.
 
2015 NDS Edebiyat Ödül Töreni 26 Mayıs Salı akşamı Fransız Sarayı’nda, Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Laurent Bili’nin yüksek himayelerinde gerçekleşti.
NDS Edebiyat Ödülü Jürisi NDS mezunu yazar, gazeteci, öğretim üyesi olan Tomris Alpay, Yazgülü Aldoğan, Liz Behmoaras, Mayda Sarıs, Zeynep Sabuncu, Emel Kefeli, Feyza zaim, Özlem Yüzak, Arzu Öztürkmen’den oluştu.
 
 
Edebiyat ve sanat çevresinin büyük ilgi gösterdiği gece de, Jüri Başkanı Tomris Alpay ödül alan eserleri tanıtırken;‘’Şebnem İşigüzel ’Venüs’ romanında kahramanları Venüs, Zühre, Şekina aracılığıyla kadının, yıllar boyu değişmeyen yazgısını, aile albümünün sayfalarını çevirerek, geniş bir coğrafyada geniş bir zaman diliminde dinamik, fantastik, romantik, dramatik, masalsı bir ortamda anlatıyor.
 

 

Tuğba Doğan ’Musa’nın Uykusu’ adlı eserinde kuşağının kadın hikâyesini, aile bağları, hakikat ve kader açısından derinlikle inceleyip bizi Zeliha’nın hayat açmazına konuk ediyor.’’ Dedi.
 
Dönüşümlü olarak bir yıl Türkçe yazan bir Türk yazarın eserine; bir sonraki yıl ise Fransızca yazan ve eseri Türkçeye çevrilmiş Türk veya yabancı bir yazarın eserine verilen NDS Edebiyat Ödülü yedi yaşını doldurdu.
İlk olarak, 2009 yılı NDS Edebiyat Ödülü’ne « Kalenderiye » romanı ile Gürsel Korat layık görülmüştü. Yine « Şehper Dehlizdeki Kuş » adlı öykü kitabıyla Ayşegül Çelik, mansiyon kazanmıştı.
 
 
2010 yılı NDS Edebiyat Ödülü, Türkçeye çevirisi Yıldız Ademoğlu Atlan tarafından yapılan « Magnus » adlı romanıyla Fransız yazar Sylvie Germain’e verilmişti.
 
2011 NDS Edebiyat Ödülü’nü « Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler » adlı kitabıyla Yalçın Tosun kazanmış; Gaye Boralıoğlu « Aksak Ritim » adlı kitabıyla mansiyona layık görülmüştü.
 
2012 NDS Edebiyat Ödülü’nü, Aysel Bora’nın Türkçeye çevirdiği « Savaşları, Kralları ve Filleri Anlat Onlara » adlı romanıyla Mathias Énard kazanmış, Jean­Louis Fournier ise «Nereye Gidiyoruz Baba? » adlı anlatı kitabıyla mansiyon almıştı.
 
2013 NDS Edebiyat Ödülü’nü « Baba, Oğul ve Kutsal Roman » romanıyla Murat Gülsoy kazanmıştı.
 
2014 NDS Edebiyat Ödülü’nü Türkçeye çevirisi Ebru Erbaş tarafından yapılan «Kahrolsun Dostoyevski » adlı romanıyla yazar Atiq Rahimi kazanmıştı.
 
Harika Ören & Deniz Tokgöz (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 30.5.2015 10:56:26
Yazdır Yazdır
Okunma 1547
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım