Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

Grayson Perry & Küçük Farklılıklar
 
Grayson Perry & Küçük Farklılıklar
 
Pera Müzesi, 13 Mayıs - 26 Temmuz 2015 tarihleri arasında günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry’nin (d. 1960) yapıtlarını sergiliyor. 

Pera Müzesi ve British Council işbirliğiyle British Council Görsel Sanatlar Bölümü'nden Linsey Young küratörlüğün de gerçekleşen ‘’Küçük Farklılıklar’’ adlı sergide, çağımızın kendine özgü ve cesur sanatçılarından Perry’nin; seramik, halı ve baskı işlerinin yanı sıra, British Council Koleksiyonu’ndaki 6 halıdan oluşan büyük eser grubu ‘’Küçük Farklılıkların Kibri ‘’de yer alıyor. Gündelik olanı, insanların hayatlarını yaşama biçimini, modern dertleri, din, sınıf ve kimlik meselelerini işleyen sanatçı, kadın alter egosu “Claire” ile de ünlü. 
 


Grayson Perry, izleyenleri, güzellik, zekâ, etkileyici duygu ve nostaljinin yanı sıra korku ve öfkeyle kendisine çeken, çağdaş hayatın bir vakanüvisi olarak tanımlanıyor. Perry'nin can alıcı ve zarafetle yapılmış eserleri çocukluğuna ve bir travesti olarak hayatına göndermelerde bulunurken sınıf ve politikadan cinsellik ve dine uzanan daha geniş toplumsal meselelerle de ilgilidir.  

Perry, “Fikirlerin” tek talibi olarak kavramsal sanatı reddediyor ve anlatacak hikâyeleri olan el yapımı nesnelerin süslemeci ve samimi niteliklerini savunuyor. Sergideki en erken tarihli eser, Perry’nin Turner Ödülü’ne layık görüldüğü dönem olan 2002’den seramik bir çömlek ve seçki, Londra’daki National Portrait Gallery’de ki büyük bir sergi için 2014’te tamamlanan bir oto-portre niteliğindeki “Günlerin Bir Haritası” ile tamamlanıyor.

“Küçük Farklılıklar”ın küratörü Linsey Young sanatseverlerin, sergide Grayson Perry’nin engin hayal gücüne tanıklık edeceğini söylüyor. Young, uçaklar, alışveriş merkezleri, kiliseler, cep telefonları ve tabii ki Perry’nin yanından ayırmadığı oyuncak ayısı Alan Measles’in bu hayal gücünün ayrılmaz parçaları olduğunu belirtiyor ve sanatçının bu objeleri, eserlerinde farklı dönemlerde ve farklı formlarda tekrar tekrar kullandığına dikkat çekiyor.
 
Pera Müzesi ve British Council işbirliğinde gerçekleşen ve günümüz çağdaş sanatının sıra dışı ve ikonik isimlerinden Grayson Perry’nin (d. 1960) en büyük eser grubu olan ‘’Küçük Farklılıkların Kibri’’nin yanı sıra, seramik, halı ve baskı işlerini kapsayan serginin izleği, sanatçının gündelik olana, insanların yaşama biçimlerine olan derin ilgisinden yola çıkıyor. Perry’nin içerik ve renk olarak zengin işleri çocukluğuna ve yaşamına göndermelerde bulunurken, aynı zamanda sosyal konular üzerinden çağdaş İngiliz toplumunun genel bir haritasını çıkarıyor.
Sergi kataloğu, modern dertler, din, seks, siyaset, sınıf ve kimlik meseleleri üzerine çalışan Perry’nin 2003 yılında Turner Ödülü’nü kazanmasından sonraki çalışmalarından bir seçkiye odaklanırken; küratör Linsey Young’ın sanatçının kariyerini ele aldığı makalesinin yanı sıra Grayson Perry’nin eleştirmen Jacky Klein ile bu sergi için gerçekleştirdiği röportajı da içeriyor.
 
Harika Ören (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.6.2015 15:28:25
Yazdır Yazdır
Okunma 1132
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım