Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

 
SAEED ENSAFİ ‘’Love, Hate and Edit’’
 
Saeed Ensafi, Türkiye'deki ilk kişisel sergisini Pi Artworks İstanbul'da açtı. Sanatçının ‘’Love, Hate and Edit ‘’başlığını taşıyan son sergisi ise 16 Haziran 2015 den beri ilgiyle izleniyor.
 
 İranlı sanatçı,  üç yıldır yaşamını İstanbul ve Tahran arasında sürdürüyor. Yapıtları, 2013'te "Tehran Calling London/ London Calling Tehran" projesi kapsamında Londra'da; 2012'de Berlin'de bulunan Kunstquartier Bethanien'de; "Dialogue" isimli sergi projesi’nde  2010'da University of Chicago ve 2010'da Andenken Gallery'de (Denver, ABD) gösterilmişti.
 
 
Savaş algısı, İran'da yaşayan her kuşaktan insan için farklı bir karşılığa eşit gelir. Savaş, hayatın içindedir.  Kayıplara ağlanırken, kahramanlık hikayeleriyle avunulur. Sivillerin, ülkedeki baskıcı rejime karşı verdiği mücadelenin yanı sıra, 1980-1988 yılları arasında İran ile Irak arasında devam eden büyük savaş, her iki ülkede de telafisi mümkün olmayan yıkımlara ve yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne yol açmıştır. Ensafi'nin de dahil olduğu bir nesil bu savaşla büyümüş ve savaş sonrası dönemin etkilerini yaşamıştır.
 
Birdenbire hayatımızdan çıkan insanların, kayıpların geride bıraktıkları izler, Saeed Ensafi'nin son dönem çalışmalarına farklı şekillerde yansımış; sanatçı geçtiğimiz yıl Tahran'daki Homa Sanat Galerisi'nde açtığı ‘’ Smile Brother’’ isimli kişisel sergisinde, savaşta yitirilenlere; kahramanlara, tarihten silinip gidenlere öykünmüştü. Sergiyi oluşturan kolajlarında, albümlerdeki fotoğraflardan yüzleri, cisimleri kesilerek çıkarılan bu insanların, arkalarında bıraktığı boşluğu işliyordu.
 
‘’Love, Hate and Edit’’ sergisi bu serinin devamı olarak karşımıza çıkıyor. Saeed Ensafi, bakışını aile albümlerine çeviriyor. Burada hikayeler daha domestik ve kişisel ve bir o kadar da tanıdık hale geliyor. Ait oldukları fotoğraflardan farklı nedenlerle kesilen, kimi özenle yeniden çerçevelenirken kimi imha edilen insanların siluetleri; Ensafi'nin kolajında yerlerini alıyor. Kimliksiz siluetler etrafında, işlerini kurguluyor. Ödüllü bir illüstratör olan sanatçı, buluntu fotoğrafları merkeze alarak yarattığı kolajlarını, dantel gibi gelenekselliğe ve belirli bir kültüre çağrışım yapan öğeler ve desenleriyle zenginleştiriyor. 

Saeed Ensafi, sanat yazarı Elvin Vural'la birlikte Pi Artworks İstanbul'daki son sergisi "Love, Hate and Edit" üzerine konuşarak; esinlendiği durumlar, yaşadığı coğrafyanın geçmişine, kültürüne yaklaşımı ve malzemeyle ilişkisini kapsayan başlıklarla izleyicisiyle bire bir temas etmeyi deneyimliyor.
 
10 Temmuz 2015 tarihine kadar Pi Artworks İstanbul'da ‘’Love, Hate and Edit’’ i görme imkanınız var. Kaçırmayın derim.
 
Harika Ören (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 6.7.2015 03:09:03
Yazdır Yazdır
Okunma 1115
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım