Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

 
HÜLYA ÇAVUŞ MJORANDA ''Huzur İsyanda''
 
 
Hülya Çavuş Mjoranda “Huzur İsyanda” isimli işleriyle 6 Temmuz 2015 de Bodrum Vefa Sanat Galerisi'nde sanatseverlerle buluşuyor.
 
Bu Temmuz Bodrum'da tuvallerde isyan var, başkaldırı var. Toplumun kimyasına sinmiş kadın istismarını, kadına şiddeti, tacizi tuvallerinde isyana dönüştürüyor Hülya Çavuş Mjoranda ve renkleri isyan ediyor suskunluklarımıza...
 
Sanatçı, ekmek uğruna karanlık galerilerde solan hayatlara, adalet uğruna karanlık zindanlarda yiten ömürlere, eşitlik uğruna ev ve iş arasında geleceği kararan gencecik kadınlara; gelenek uğruna oyun bahçesi yerine koca evine gönderilen çocuklara ses olmak istiyor.
Dimdik şövalelerde bugün, sanat, resimler, tuval ve fırçalar, boyalar boyut değiştiriyor; daha yüksek ve daha dik duruyor. Resimler çığlık çığlığa, fırçalardan isyan damlıyor. Resimlerde ki isyanı görmemek, çığlıkları duymamak mümkün değil.
 
 
Hülya Çavuş Mjoranda sergisiyle ilgili ''Sergimde yer alan resimlerimi yaparken tamamen duygularimin peşinden gittim. Şiddete maruz kalmış kadınlarımızın,savaşta acı çeken tüm insanlarin sesi olmak istedim. Bir vatansever olarak, insanlarin din ile kandırıldığı ve ayrıştırıldığı ülkemin zor günlerinde sessiz kalanlara 'Sesini duyur hakkını al 'diyerek ses olmak istedim.Bu protest resimleri yaparken mesajımı en iyi yansıtacağını düşündüğüm fotografları, toplumsal sorunlarimiza destek amacı ile kullandim ve hiç çekinmedim. Tek derdim mesajımın amacına ulaşmasıdır. Bu fotoğraflardan biri AMANDA EDWARS adlı fotograf sanatçısına aittir.'' Diyerek devam etti. ''Isyani yansıtabilmek için dışa vurumculuğu, günümüze yorumlamak üzere grafiği kullandım. İki boyuttan üç boyuta geçiş, grafik parcalanmışlıktan, klasik resme geçiş olayını, düşünsel boyuttan eyleme geçmeyi ifade ediyor.'' Dedi.
Dışa vurumculuktan aldığı özeliklerle, seçtiği konular; fov renkler, yerine göre kullandığı kontörlerle, Mjoranda kadınların haykırışı oluyor. Sanatçı ''Gökyüzü isyan mavisi, saçımız başkaldırı siyahı, tenimiz öfke pembesi, gözlerimiz asi yeşil. Renkler çığlık çığlığa… Her yandan fışkıran umutsuzluğa, zedelenmiş adalet duygusuna, şükürcülüğe, biat kültürüne, sadaka kültürüne, kadına şiddete, eşitsizliğe baş kaldırıyor renklerim… Kırmızı, beyaz, mavi, yeşil, mor, sarı, siyah kardeşçe, özgürlük içinde, yaşanası bir dünya çizmek için sabırsızlanıyorlar.'' Diyerek, bu konuda ki hassasiyetini, sanatçıya mahsus duyarlı kişiliğini eserlerinde yansıtıyor.
 
Hülya Çavuş Mjoranda “Huzur İsyanda” isimli işleriyle 6 - 17 Temmuz 2015 tarihleri arasında Akyarlar, Karaincir,Bodrum Vefa Sanat Galerisi'nde eserleriyle sanatseverleri bekliyor olacak.
Bodrum'da yaşayan ve atölyesinde çalışarak isyanını haykıran Hülya Çavuş Mjoranda'nın çığlıklarına kulak verin derim. Bodrumlu sanatseverler ve Bodrum tatiline kendini bırakmış olanlar için, mutlaka görülmesi gereken bir sergi derim. Yolunuzu düşürün, memnun kalacaksınız.
 
Harika Ören (Efece Haber)
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 9.7.2015 01:13:20
Yazdır Yazdır
Okunma 1400
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım