Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

 
 
   
Brigitte Bardot
“Öldürmeyin, Kısırlaştırın” dedi…
 
Fransız aktrist ve aktivist Brigitte Bardot Avustralya’da kedilerin itlaf edilme kararını kınadı. Bu soykırımdır diyen Fransız sanatçı, Avrupalı yerleşimcilerle birlikte kıtaya gelerek üreyen kedilerin, öldürülmek yerine kısırlaştırılmasını önerisinde bulundu.
Ünlü Fransız sinema yıldızı Brigitte Bardot’un kurduğu ‘’Hayvan Vakfı’’ 25 yaşını doldurdu. Yıldızın, hayvanları korumak, bu konuda yapılan eylemleri desteklemek için kurduğu vakıf; ilk eylemini 1991 de yapmıştı. O günden bu yana da vakıf yüzlerce hayvan kurtarıldı.
 
 
Brigitte Bardot 25. yıl dolayısıyla kaleme aldığı yazısında ‘’Kurduğum vakıf 25. Yılını yaşıyor. Fransa’nın ve dünyanın en büyük vakıflarından biri oldu. Hiçbir deneyimi olmayan ben başarılı olmak için şiddetli kararlılıkla tüm bu hayvanların kötü durumunu iyileştirmek için arzuyla bu işe girdim. Saint-Tropez’de alınan kararla 25 yıl önce başladım. Umutsuzluk krizleri, idari sorunlarla boğuşmak, kolay değildi.
 
Kişisel mobilyalarım ile düzenlenmiş, 4 Franklin Street Paris'te küçük bir ofis kiraladım. Sadece 2500 üyemiz vardı. Ve yıllar içinde büyüdük. Bugün vakfımızın 70.000 üyesi var. Vakıf, üyelerimize bilgi veririz ve üç ayda bir 32 sayfa "Bilgi-günlük" dergisi yayınlarız. Artık birçok hayvan evimiz var.
 
        
 
Hepimiz gönüllü, araştırmacılarız. Fransa genelinde delegelerin bu alana zaman vererek elde ettiği harika başarılar, unutulmaz. Ben bütün bu ardı arkası kesilmeyen çalışmaları için onlara teşekkür ediyorum. Ve ekibime, harika personelime teşekkürler.
 
 Bağışçılarımıza, küçük ya da büyük, onların sayesinde zirveye ulaştık; teşekkürler. Ben de onlara tüm mülkiyeti vakfa bırakarak; sürdürülebilirliğin sağlanmasını istiyorum.
25 yıl yıldönümü sizlere borçluyum.’’ Diyerek minnetini ifade ediyor.
 
Brigitte Bardot Vakfı, hayvanların binlerce yıldır uğradıkları zarar ve tüm zalim uygulamaları kınıyor. Tuzak kurarak veya toksik maddelerle "zararlı" olarak adlandırılan kedi ve köpeklerin imhasına; geleneksel avcılık ve kürkleri için hayvanların öldürülmesine karşı çıkıyor.
 
2005 yılında, Brigitte Bardot Vakfı; Millet Meclisi'ne üye Jean Marsaudon ile avcılık yasağı için bir yasa tasarısı başlatmıştır. Parlamentoya verdikleri dilekçe ile kedi ve köpeklerin tüketimini yasaklayan bir kampanya yürütmektedirler. Kasım 2014 tarihi itibariyle 18.000 imza ünlü aktris ve hayvan hakları savunucusu Brigitte Bardot bir araya geldiler.
 
Brigitte Bardot Vakfı eylemlerini desteklemek için, paylaşılan dilekçeler imzalanarak, etkinliklere dünyanın her yanından destek verilebiliyor. İnternetin gücü ile dünyanın dört bir yanından hayvan severler bu uğurda dilekçe imzalayarak, konuya ağırlıklarını koyabiliyorlar.
Fransız aktrist ve aktivist Brigitte Bardot ‘’Biz insanlar için ölüm cezasını kaldırmışken, neden hayvanlar için geçerli olmaya devam ediyor?’’ diye soruyor.
 
Harika Ören (Efece Haber)
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 5.8.2015 15:55:18
Yazdır Yazdır
Okunma 1190
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım