Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

ALÂEDDİN YAVAŞCA ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE EDİRNE’DE
 
ALÂEDDİN YAVAŞCA ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE EDİRNE’DE
 
Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Edirne Devlet Türk Müziği Topiuiuğu’nun organizesinde Trakya Üniversitesi’nin destekleriyle 24 Kasım 2015 tarihinde üniversitenin konservatuar salonunda öğretmenler günü sebebiyle düzenlenen etkinliğin onur konuğu Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca idi.
 
 
Etkinliğe Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Vekili Süleyman Pişkin, Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Vakıflar Edirne Bölge Müdürü, Edirne Kültür Müdürü , öğretmenler, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.
 
 
 
Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan’ın konser öncesi yaptığı konuşmadan bir bölüm:
“Sayın üstadımızın “Öğretmenler Günü” “gibi anlamlı bir günde aramızda bulunmasından dolayı duyduğum mutluluğu da ayrıca ifade etmek isterim. Kâinatta yaratılmış her şeyin bir tınısı vardır. Türk Musikisi de bu tınıların en güzelidir. Neredeyse bin yıllık bir mirasımız olan Türk musikisinin en güzel örnekleri de bu gece dinleme şerefine ereceğimiz, Sayın Üstadımızın eserleridir. Türk musikisinin insan beyni, yaratıcılığı ve sağlığı üzerindeki olumlu etkisi yüzlerce yıl önce atalarımız tarafından keşfedilmiştir. Bugün Avrupa’nın en iyi müzesi unvanına sahip 2. Beyazıt Külliyesi bunun en anlamlı ispatıdır.  Huzurlarınızda duyduğumda çok etkilendiğim kendileriyle ilgili bir anıyı paylaşmak istiyorum; 1984’te Haseki Devlet Hastanesi’ne ihtisas yapmak üzere baş vuran Batı Trakyalı Bakanımız Sayın Dr.Mehmet Müezzinoğlu’nun vatandaşlık başvurusu kabul edilmiyormuş. O sırada çalıştığı Haseki Hastanesi’nin Başhekimi olan Sayın Hocamızın özel başvurusu ve gayretleri ile Bakanlar Kurulu’ndan Mehmet Müezzinoğlu için vatandaşlık kararı çıkmış. Onun bu çabası, Türkiye Cumhuriyeti’ne başarılı bir hekim ve başarılı bir devlet adamı kazandırmıştır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” diyerek sanata ve sanatçıya verdiği önemi tüm Türk milletinin Başöğretmeni olarak ifade etmiştir. Siz öğretmenlerimizin de sanat damarlarımızın yaşatılmasında ve bu muhteşem mirasın özellikle bizim öz kültürümüz olan Türk musikisinin çocuklarımıza sevdirilip, nesilden nesile aktarılmasında etkin rol oynaması gerekmektedir.”
 
Alâeddin Yavaşca bestelerini, müdürlüğünü M.Fadıl Atik’in yaptığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun topluluk sanat yönetmeni Murat Bağdatlı’nın organizesinde topluluk sanatçısı Halil Erseven icra etti. 
 
Konsept gereği Alâeddin ve Ayten Yavaşca sahnede yerleştirilen koltuklarda yerlerini aldılar. Yavaşca hocanın ses kısıklığı sebebiyle arşiv kayıtlarından bestesi Alâeddin Yavaca’ya güftesi Dr. Vahit Özaydın’a ait Acem Aşiran “Gönül aşkından oldu pâre pâre ve güftesi Fuad Hulusi Demirelli’ye ait Sâdeddin Kaynak’ın Atatürk için bestelediği Evcâra makamındaki “Yıllarca elim göğsümün üstünde eğildim” eserleri arşiv kayıtlarından verildi. Ayten Yavaşca’nın anlatımıyla Evcâra şarkının Atatürk’le ilgili besteleniş hikâyesi çok alkış aldı ve aynı zamanda Atatürk’ün başöğretmen olması sebebiyle de öğretmenler gününe ayrı bir anlam kattı.
 
Alâeddin Yavaşca’nın hayatıyla ilgili anektodların sohbet şeklinde sunulduğu gecede icra edilen eserlerin Ayten hanım tarafından hikâyesinin anlatılması da ayrı bir güzellik oldu. Ses kısıklığından dolayı çok konuşamayan Alâeddin Yavaşca iyileştikten sonra Edirne’ ye gelerek bir konser verme vaadinde bulundu ve salondaki Edirne’ lilerin gönlünü aldı.
 
 
Gecenin sonunda Edirne Valisi Dursun Ali Şahin yaptığı konuşma;
 
 “Sevgili Yavaşça ve eşleri, değerli misafirlerimiz. Gerçekten farklı bir akşam yaşadık. Yoğun bir ayın dinlentisini bu akşam bulduk. Ben hocamı nasıl tarif edeyim bilemiyorum. Hani Edirne için derler ya Edirne için Evliya Çelebi ‘Edirneyi anlatmakta dil kısa kalır, kalemler kırılır’ der. Aynı sözü ben değerli Hocamı anlatmakta kullanmak istiyorum. Dil kısa kalır, kalemler kırık olur. Hepinizi selamlıyorum, hoşçakalın” 
diyerek, Alâeddin ve Ayten Yavaşca’ya çiçek verdi.
 
***
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 1.12.2015 22:32:48
Yazdır Yazdır
Okunma 1425
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım