Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

KADİR AKYOL “Yeni Portreler/Yeni Yüzler”

 
KADİR AKYOL Yeni Portreler/Yeni Yüzler 
 
Efecehaber (İstanbul) - Kadir Akyol son portre çalışmalarından oluşan “Yeni Portreler/Yeni Yüzler” isimli sergisiyle, Ocak 2016 da Galeri Miz’de sanatseverlerle buluştu.
Sergiyi gezerken, yapıtlarında kadın imgesini işleyen ressamın, özgün penceresinden, sıra dışı renk- fırça darbeleriyle hayata geçirdiği; portre çalışmalarıyla yüzleşiyoruz.
 
 
2013 yılında “Yılın Genç Ressamı” seçilen Kadir Akyol1984 yılında Mardin’ de doğar. 2008 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü; 2011 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı yüksek lisans eğitimini ve devamında  İspanya Universidad De Sevilla Faculttad De Bellas Artes’de ikinci master eğitimine başlar. Halen “Hacker Sanatı” isimli tezine devam etmektedir.
Sevil DolmacıKadir Akyol’un “Yeni Portreler/Yeni Yüzler” sergisinin katalog metninde Sevil Dolmacı’nın satırlarıyla karşılanıyoruz. Dolmacı “Akyol, sanat tarihinde portre geleneğinin mirasını, olağanüstü zenginlikte bir kaynak olarak kullanıyor. Genç sanatçıyı öne çıkaran, farklı tarihsel dönemlerden ve kültürel bağlamlardan seçtiği imgeleri, son derece özgün bir dille bir araya getiriyor. Tuvallerinde popüler kültürün ve geleneksel yaşantının, popüler olanın ve modern resmin, lirizmin ve ironinin unsurları dinamik bir uyum içinde yan yana geliyor.....
AkyolNeşet Günal resminin Andy Warhol’la buluşması gibi imkansız bir arzuyu, gerçeküstücü bir deneyime dönüştürmeyi başarıyor.
Kadir Akyol portrelerine, değişimin kaçınılmazlığını, insanın uyum sağlama gücünü, şimdiki zamanın enerjisini yükleyerek; eserleri izleyiciyle içten ve nezaketli bir etkileşim kuruyor........
Akyol’un yeni seri portrelerinde, yüzlerdeki dantel doku yerini canlı, parlak renk vuruşlarına bırakıp; perdeyi yırtar, büyü bozulur. Öznenin biricikliği yerini ideal genç kadın yüzlerinin anonim nesnelliğine bırakır. Bakış taşıyıcısı özne yerine, bakışın nesnesi olan güzellik geçer. Güzelliğin zemini, fonu, derinliği, tarihi, yaşı yoktur. Andy WarholRichard Phillips’in çizgisine yerleşen bu portreler zevk, haz, arzu gibi isimler taşırlar. Bu isimler, resmilerin cazibesini ve izleyene sunduğu mutluluk vadini arttırır. Sonuçta zafer arzunundur. Akyol’un eserleri izleyicisini gizemini yitirmiş bir dünyanın yaralanmaz ve yaşlanmaz çıplaklığını kutlamaya davet eder.’’
Kadir Akyolİstanbul ve Mersin arasında mobil bir sanatçı olarak lokal tadlardan vazgeçmeyen ancak düyadaki güncel üretimleri de alımlayan işler üretirken; yeni portre alanında genç kuşak içinde ilgi çeken bir isim olarak yerini alır.
Akyol bugüne kadar, on kişisel sergi açar ve yüzden fazla ulusal ve uluslararası (grup sergisi, bienal, trienal, sempozyum, fuar) etkinliğe katılır. Video, enstalasyon ve performans gibi farklı mecralarda da üretimini sürdürmektedir.
Sanatçı, 2015 yılı Türkiye sanat dünyası’nda farklı projeleriyle dikkat çeken 25 ressam arasındadır. 
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 20.1.2016 10:40:21
Yazdır Yazdır
Okunma 1777
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım