Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

MUĞLA Sekibaşı Hamamı’nda Sanat
 
MUĞLA Sekibaşı Hamamı’nda Sanat
 
Muğla (Efece Haber) - ESKİ TAS ESKİ HAMAM & FARKLILIKLAR VE FARKINDALIKLAR II  isimli sergi, Şeli Art Project ve Muğla, Menteşe Belediyesi iş birliğiyle tarihi SEKİBAŞI HAMAMI’nda  açıldı. 15.yy yapımı olan tarihi hamam artık sanata hizmet ediyor.
 
 
Şeli Abut Benhabib,  Begüm Antalya, Kübra Aydoğan, Catherine Barbaroux, Rolana Ceckauskaute, Pınar Ervardar, Gelengül Filiz, İlker Kayalı,Beril Taşkent, Derya Tatari, Yağız Efe Öz, Gizem Uzkur, Sibel Tan, Çiğdem Şahin, Banu Erdem, Yusuf Tolga Ünker; ESKİ TAS ESKİ HAMAM & FARKLILIKLAR VE FARKINDALIKLAR II  sergisinde, özgün eserleriyle yer aldılar. Gazetemiz yazarlarından aynı zamanda ressam Harika Ören ‘de tarihi hamamda ki sergiye yedi adet özgün eseriyle katıldı.
 
 
ESKİ TAS ESKİ HAMAM & FARKLILIKLAR VE FARKINDALIKLAR II  sergisi açılışını,Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik onurlandırdılar. Sergi açılışını, Şeli Abut Binhabip ve sanatçılarla birlikte yaptılar.
 
 
 
Bahattin Gümüş "500 yıllık Sekibaşı Hamamı, kültür ve sanat yolunda bir sergiye daha evsahipliği yapıyor. İlçemize ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerin de uğrak noktası olan tarihî Sekibaşı Hamamı yapımı, 15. yüzyıla aittir. Bugün, burada sanatçı Şeli Abut Benhabib ve dostlarının, 17 sanatçımızın yaklaşık 50 çağdaş resim eserleriyle birlikte; belediyemizle ortak düzenlediği sergide bizlerle olmalarından büyük mutluluk duyuyorum. ‘’ Dedi.
Dr.Osman Gürün de Muğla'nın bir kültür şehri olduğunu belirterek, "500 yıllık mazisi olan ve restorasyonu yapılan bu tarihî hamam, kültür turizmine kazandırılmış çok özel bir yer. Tarihî hamamımız, aynı zamanda kent belgeliği olan bir yer. Ben Şeli Hanım'ın özgeçmişini okuduğumda, alternatif sergilerle farklı çalışmaları dikkatimi çekti. Örneğin hastanelerde açtıkları sergileri, hastaları sanatla buluşturması, bir hekim olarak beni de çok etkiledi. Bugün de 'Eski Tas Eski Hamam' ile bizi güzel ve yeni eserlerle buluşturdunuz." Duygularını belirtti.
Muğla Valisi Amir Çiçek, Benhabib'e sergiye katkı ve katılımlarından dolayı plaket takdim etti.
 
 
Açılış konuşmalarının ardından sanatçılara sertifikaları dağıtıldı. Sergi eserleri hakkında sanatçılardan tek tek bilgi alan ve onlarla fotoğraf çektiren; Amir Çiçek, Dr. Osman Gürün, Zeki Arslan ve Bahattin Gümüş ve diğer protokol üyeleri, beldelerinde böyle bir serginin, tarihi bir doku içinde oluşturulmasından duydukları memnuniyeti belirterek; Şeli Organizasyon ve sanatçılara teşekkürlerini ilettiler.
 
Şeli Organizasyon sahibi Şeli Abut Binhabip’de ‘’Sanata verdikleri değer ve tanıdıkları imkanlardan dolayı Sayın Valim Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanım Osman Gürün, Menteşe Kaymakamım Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanım Bahattin Gümüş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik beyefendilere; Hülya Ereşter ve Emre Kocabıyık’a, değerli basın mensupları na, sevgili sanatçı arkadaşlarıma; Yunanistan, Bodrum, Göçek, İstanbul'dan gelen tüm dostlarıma sanata verdikleri destek için sonsuz teşekkürlerlerimi iletiyorum’’ diyerek duygularını aktardı.
 
Yazar, ressam Harika Ören ise ‘’500 yıllık tarihi hamam içinde ‘’Eski Tas Eski Hamam’’ sözüne bir başkaldırı şeklinde gelişerek; bireyin ‘’Farklılıklar ve Farkındalıklar’’ ının varsıllığı içinde ki konumunu aktarmak için düzenlenen sergi; sanatçıların bireysel farkındalıklarını ortaya koyarak, özgün yapıtlarıyla toplumun tamamının; sadece bakmakla kalmayıp; görme yetisine sahip olması ve bunu şahsı üzerinden yapması gereğinin altını çizmesi açısından içi dolu bir anlam taşımaktadır. Farklılık yaratmak için bir araya geldiğimiz değerli sanatçı arkadaşlarımla böyle bir proje içinde bulunmuş olmaktan son derece mutluyum. Mesajı olan sanat konseptlerini önemsiyorum. Sevgili Şeli hanıma ve sergi aşamasında desteklerini esirgemeyen Muğla ve Menteşe Belediyesinin değerli üyelerine sonsuz saygı ve teşekkürlerimi iletiyorum.’’ Dedi.
8 Şubat 2016 Pazartesi günü saat 17.30 da kalabalık davetli topluluğu huzurunda açılışı yapılan ESKİ TAS ESKİ HAMAM & FARKLILIKLAR VE FARKINDALIKLAR II  isimli sergi, 12 Şubat 2016 tarihine kadar gezilebilir.
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 10.2.2016 13:15:23
Yazdır Yazdır
Okunma 1399
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım