Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

Selma Durukanoğlu’’KORU ORMANI’’

 
 
Selma Durukanoğlu’’KORU ORMANI’’
 
Efecehaber (İstanbul) 16 Şubat 2016’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde Ressam Selma Durukanoğlu tarafından açılan ‘’Koru Ormanı’’ isimli sergide birbirinden renkli tablolar sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Açılış nedeniyle düzenlenen kokteylde sanatçılar, davetliler ve sanatseverler hazır bulundular.
 
 
Sanatçı Durukanoğlu, etkinliğin sunumunda izleyenlere ‘’Koru Ormanı’’ isimli sergisini oluşturan eserlerle ilgili olarak; “Bakan gözlerin fark ettikleri ayırt edilebilir, onlara daha farklı bakılabilir, bu farklılıkları ve ayırt edilenler üzerinde düşünülebilinir. Düşünceler  çeşitli  ortamlara  taşınabilir ve bütünde görülenlerin detaylarına inerek incelemek, bireyle bütün, bireyle detaylar arasındaki çekim gücü ve bu süreç… Şayet gözle görülenin elle aktarmanın gerçekleşmesi  için  bir  başlangıç  gerekiyorsa  buna içinde bulunduğumuz, yaşadığımız ortamdan doğa ile başlamaktan başka seçenek de düşünmüyorum doğrusu. ‘’ Dedi ve devam etti.
‘’Doğal ortamda, doğanın derinliklerine, ormanlar içlerine de girebilir insan.  Burada pek çok şey görebileceği muhakkak… Boşluk herkes için farklı biçimlerde doldurulabilir. Herhangi bir noktadan girecek olursak (…) asırlık ağaçların, geçen zaman içinde evrilirken, ya da yok olurken bıraktıkları… Asırlık ağaçların gövdelerinde var olup ister kendi sürecini tamamlayarak yok olma sürecine giren, isterse insan etkisi ya da katkısı ile ağaç gövdelerinden koparılarak yerle yeksan olan dev bir ağaç mantarından bir parça (canlılığını yitirmiş ve artık çürüme sürecinde) üzerinde gözlemlerde bulunmak, onunla arasında ilişki kurmak, uzun süren irdelemeler ve incelemeler, pek çok açıdan ve çeşitli yönlerden ele alınabilinecek çizimler, desenler, karalamalardır… Tabii ki bu desenler oluşturulurken kullanılan malzemelerin de çıkış noktası ile uyum içinde (kraft kağıdı, kömür v.s.) doğal malzemelerdir.’’ Dedi.
 
 
Selma Durukanoğlu, eserlerinde ki çıkış noktasında nesnenin biçim ve formları zaman zaman aynı bırakarak, zaman zaman da değiştirerek çizgiden renge dönüştürüyor. Yeni oluşumlarla, yeni bir başlangıcın habercisiymişcesine, tuvallerine aktarıyor.
 
 Hayal dünyasını gerçek ötesine kadar taşıyabilen sanatçı; deneme, çabasında  kendi içinde bir dönüşüm sürecini ,  korumanın gereği olarak; İnsanoğlunun yaşaması, nefes alması oksijenle mümkünse ; koruları, ormanları koruması gerekliliğinin altını çiziyor.Özgünlüğüne gerçek üstü yaklaşımlar ekleyerek ortaya çıkarma çabasını açıkca ortaya koyuyor.

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 27.2.2016 00:14:00
Yazdır Yazdır
Okunma 1073
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım