Bir Demet Nergis
Uygarlık, insanlarla doğanın arasını açmıştır.  

AŞÇILAR BULUŞTULAR

 
AŞÇILAR BULUŞTULAR

27 Mart 2016 Pazar günü gerçekleşen, Aşçılar Derneği bu yıl V. kez gerçekleşen Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması'na binlerce şef Sheraton İstanbul Ataşehir Hotel’de bir araya geldi. Unilever Food Soluitons’un ana sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte, Türkiye’nin önde gelen tedarikçi firmaları stantları ile yer aldı. Tiyatro ve sinema sanatçısı Demet Akbağ’ın eğlenceli sunumuyla Unilever Food Solutions’ın ürün ve servislerinin tanıtımının yapıldığı organizasyonda, Great Room ve Atelier Fuaye Salonlarında pek çok farklı etkinlik gerçekleştirildi.
 
 

Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Aşçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Özdemir, Cüneyt Asan ve Ali Güngörmüş’ün söz aldığı törende Cüneyt Asan ve Ali Güngörmüş, genç şeflere meslekleriyle ilgili deneyimlerini aktardılar. Elif Korkmazel'in sunumu ile başlayan programda, Günaydın Et markasının sahibi Cüneyt Asan ve Michelin yıldızlı ilk ve tek Türk şef Ali Güngörmüş’e Aşçılar Derneği tarafından plaket takdim edildi.  Asan karşılaşılan zorluklarla daha güçlü hale gelineceğini ve çok çalışarak sonunda her şefin kendi restoranını açmasını arzu ettiğini ifade etti. Bu konuda destek sağlayacağını da sözlerine ekleyen Asan “Kendine güvenen arkadaşlarımızla ortak olmaya hazırım” dedi.
 

Michelin yıldızlı Türk şef Ali Güngörmüş, çırak olarak başladığı mesleğinde çok çalışarak bugüne geldiğini anlattı. Güngörmüş Michelin yıldızını kazandıktan sonra misafir kitlesinin arttığını ancak, bu yıldızı koruyabilmek adına daha çok çalıştığını belirtti. Önemli olanın bu yıldızı almak değil, her yıl yapılan denetlemeler sonucunda kaybetmemek olduğunu vurguladı.
Aşçılar Derneği Başkanı Fikret Özdemir, Cüneyt Asan ve Ali Güngörmüş’e kendilerini yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür etti ve katılımları dolayısıyla plaket takdim etti.
Bu yıldan itibaren her yıl bir yöremizin mutfak ve yemek kültür değerlerini tema olarak işlemeye karar veren Aşçılar Derneği, V. Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşması’nda “Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri Teması” ile misafirlerini ağırladı. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla hazırlanan menü tamamen Kahramanmaraş’ın yöresel lezzetlerinden oluştu.
 
 
Asırlardır korunarak günümüze gelen tarifler ve yerel lezzetler, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin standında görev alan ev hanımlarının yerel malzemeleri kullanarak pişirdikleri “Ekşili Çorba”, “Şalgamlı Tarhana Çorbası”, "Kelle Paça Çorbası", “Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması”, “Sumak Ekşili Yaprak Sarma”, “Ekşili Aya Suyusu”, “Eli Böğründe”, “Maraş Tava”, “Havuçlu Pilav”, “Kıskalı Tavuk Yahni”, “İçli Köfte”, “Mumbar”, “Aşure”, “Ballı Börek”, “Çullama”, “Cevizli Ev Kırımı”, “Maraş Lavaş Ekmeği”, “Peynirli Bazlama”, “Maraş Kahkesi” nden oluşuyordu.
Suzan Kardeş ve ekibi,  bu yıl da Geleneksel Aşçılar ve Tedarikçiler Buluşmasında konser performansı yla yer aldı.
 Etkinlik, konserin ardından İstanbul Culinary Cup 2016 ve “Osmanlı Şerbetleri” kategorilerinde birinci, ikinci ve üçüncülere madalyaları ve ödüllerin takdim edilmesiyle sona erdi.
 
Harika Ören &Deniz Tokgöz
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.3.2016 18:29:03
Yazdır Yazdır
Okunma 1049
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım