Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

KADINA ŞİDDET&ÇOCUK GELİNLER SERGİSİ
 
KADINA ŞİDDET&ÇOCUK GELİNLER SERGİSİ
 
‘’Kadına Şiddet & Çocuk Gelinler ‘’ başlıklı proje sergi , İstanbul’ da Çağlayan Adliye Sarayı’nda 20 Nisan 2016 Saat 15.00 de 3. Kez açılıyor. ‘’Kadına Şiddet & Çocuk Gelinler ‘’ isimli sergi bu anlamda son derece doğru bir toplumsal yaraya parmak basıyor.
 
 
Tarih boyunca sosyal olaylar sanatçıların eserlerine konu olmuştur. Son yıllarda artan kadına şiddet ve ölümle sonuçlanan olaylar ki bunlar daha çok aile içinde yaşanıyor; sergi konusu olarak da bolca işlenmeye başladı.
Ailelerin yakın tarihine dikkatle bakınca, birçok çocuk gelin olduğu görülüyor. O günün doğrusu bu günün eğrisi, düzleminde çocuk gelin olmanın, o kişi üzerinde psikolojik ve bedensel sorunları var. Bu sorunların belirgin olarak ortaya çıktığı ve bilimsel anlamda da kanıtlandığı günümüzde;
neden bu konuların son yıllarda bu kadar çoğaldığı sorusunun cevabı ise çok basit... İnsanlar eskiden saklıyorlardı, bilmiyorlardı. Gelenek ve görenekler bu durumu destekliyordu. Şimdi ise konuşuluyor, duyuluyor, biliniyor. Sosyal medya, insanın cep telefonlarından, olay ve haberlere anında ulaşması; her olayın ayrı ayrı farkındalık yaratması, sosyal toplum kuruluşlarının olayların arkasında olmasıyla; farkındalık yaratılıyor.
 
  
 ‘’Kadına Şiddet & Çocuk Gelinler ‘’ başlıklı proje sergi; küratör, ressam Ülkü Cılızoğulu'nun, her biri alanında etkili olan bu konuda duyarlı ressamlarla bir araya gelerek; ”KADINA ŞİDDETE HAYIR! ÇOCUK GELİNLER OLMASIN!” temasıyla konuyu gündemde tutmak adına gerçekleştirdirdiği bir projedir. Kadına şiddete karşı çıktıkları bir etkinliktir.
 
Bu konuyla ilgili duygularını tuvallerine yansıtan sanatçılar; şiddet görüp, öldürülen, kesilen, yakılan; hakları gasp edilen kadınlarımız, bacılarımız için, insanca duygularını renk ve desenleriyle anlattıkları; rızası alınmadan küçük yaşta evlendirilen, başlık uğruna kendilerinden büyük erkeklerle yaşamaya mahkum edilen, beşik kertmesiyle başı bağlanan; en yakınları tarafından öldürülen, taciz ve işkence gören, kızlarımız, analarımız için; insanca duygularını renk ve desenleriyle, özgün bir biçimde resme döktükleriek, devamlılıkla sürdürdükleri bir sosyal projedir.. Alev Demirkesen, Harika Ören, Nadire Sönmez, Bilge Akon, Necla Sayacı, Ayten Akgürbüz, Gülçin Dolek Erbil, Maral Köse Hava, Saliha Karslı Yücel, Arzu Yetiş Kocatepe, Yasemin Keltek, Ahmet Serhat Bingöl, Rahime Halide Soysal, Öznur Kesler, Nalan Yazar, Funda Döşkaya, K.Muzaffer Gençer, Gülizar Kılıç, Nermin Çökdü, Güler İşcan, Jale Özcan Cenay, Ulku Cılızoglu, Frida Vinci, Başak Tiryaki Naki, -Cahide Topaloglu, Nilay Köksal Karaman’ın özgün eserlerinden oluşan  bir haykırış sergisidir.
 
 
7-15 Nisan 2014 tarihinde Carousel AYM Sanat Platformu’nda kez sergilenen ''KADINA ŞİDDETE HAYIR! ÇOCUK GELİNLER OLMASIN! sergisi;  İstanbul Anadolu Adliyesi Fuaye Salonu’nda 30 Mart-15 Nisan 2015’de Başsavcı Fehmi Tosun tarafından ikinci kez açıldı. Sergi açılışını Başsavcı Fehmi Tosun, sanatçılarla birlikte yaptı. Sosyal İşlerden Sorumlu Başsavcı Vekili Sırrı Topluyıldız, Ömer Kurtuluş Aksoy, Hüseyin Gümüş, Cengiz Turhan; Cumhuriyet Savcısı İsmet Efe, Sıddık Çinko, Semih Akça ve Gülseren İpiçürük’de açılışa katıldılar.
 
 
Küratör, ressam Ülkü Cılızoğlu bu projesini ”Kadın, hem annedir, hem yardır. Ülkemizde gittikce yükselen bir şekilde kadının ezilimi süregeliyor. Görüp duyduklarıma üzülüyorken ve bu konuyu gündemde tutup, üzerinde konuşulması için neler yapılabilirim diye düşündüm. Ressamın kalemini fırçası, duygusu renkleri, deseni isyanıdır. Bu düşüncelerimin sonucu, 32 arkadaşımla eserlerimizi oluşturarak; isyanımızı fırçamızdan tuvalimize düşürdük, ”ARTIK YETER!” dedik. Kadının isyanına, proje sergimizle, dil olmaya çabaladık.” diyerek, açıklıyor.
 
Serginin basın danışmanı ressam, yazar Harika Ören, tüm sanatçı arkadaşları adına konuşarak” Kimi, atölye sahibi, kimi öğretmen, kimi yazar, kimi basın görevlisi olup, resim sanatına gönül veren sanatçı dostlarımızla; kadına şiddete isyanımızı, yutkunmadık tuvallerimize döktük. Bu konuyu gündemde tutmaya kararlıyız. Sergimizi, Türkiye’nin çeşitli illerinde gezdirme amacındayız. Hakları konusunda kadını bilinçlendirmek için konu üzerinde konuşmalı; sebep ve sonuçlarını tartışmalıyız. Son olarak imam nikahıyla kız çocuklarının evlendirilmesinin kanunla desteklenmesini şiddetle kınıyoruz. Bu uygulamadan acilen vaz geçilmelidir. Devlet kadınını yeterince koruyamıyor. Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanun yeterince uygulamaya geçirilebildiğine inanmak çok zor... Konuyu devamlı gündemde tutmalıyız.” Diyerek serginin amacını ortaya koyuyor.

Kadınlar şiddet görüyor. Kadınlar öldürülüyor. 2015yılı itibariyle, günümüze değin neredeyse günde 1 kadın öldürülüyor. Şiddete uğrayan kadın sayısı ise şikayetler olmadığı için kesin olarak bilinemiyor.. Kendilerine en yakınları, eş-evlat-babaları tarafından, öldürülen kadınlar; töre uğruna hayatları cehenneme dönen küçük kızlarımız…
Pentür Sanat Gurubu sanatçıları ” KADINA ŞİDDETE HAYIR! & ÇOCUK GELİNLER OLMASIN!” sloganıyla; algı yaratmak, kanayan bu yarayı unutturmamak için konuyu gündemde tutmaya kararlı görünüyorlar. 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 23.4.2016 00:43:47
Yazdır Yazdır
Okunma 1220
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım