Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

HARİKA ÖREN & RENGARENK
 
HARİKA ÖREN & RENGARENK
 
İstanbul (Efecehaber) - İstanbul Fulya Vital Plaza Kat.8, sanata olan saygı ve katkısını, ressam, yazar Harika Ören’in ‘’Rengarenk’’ isimli sergisine ev sahipliği yaparak bir kez daha ortaya koydu. 25 Mayıs 2016 Çarşamba günü koktely ile açılan sergiye ilgi büyüktü.
 
 
 
Ören, istek üzerine eserlerinden bir seçkiyle sanatseverlerle buluştu. Samimi bir havada sanat üzerine sohbetlerle devam eden sergiye katılanlar arasında ilk göze çarpanlar; sanatsever işadamı ve eşi Leyla Vedat Gürsözer, Mimar Sevil Tunca Vergili, Arkeolog Bensen Ünlüoğlu, küratör ressam Ülkü Cılızoğlu, müzisyen Cem Barış, Ana Dergisi sahibi Şaheste Günday, Akyol Galeri sahibi Ayla Akyol, İstanbul Sanat Magazin sahibi Kemal Gönüleri, Işık Üniversitesi hocası İsmail Avcı, Perihan-Fehmi Bildik, Halil Elvend Kantar, Figen Koylan, Bersen Özkan, Nur Ulubil, Mazhar Karadeniz, Aysema Gündeş, eşiyle Muzaffer Gencer ve Eyüp Büyükhanlı oldular.
 
  
 
Sanatçı, eserleri hakkında bilgi vererek, misafirleriyle bolca fotoğraf çektirdi. Eserlerinde klasik tiyatral bakıştan, radikal modern çizgiye geçişi deneyen Ören; figürün tinsel varlığına yer verip, naif estetik detaylarla renklendirip; sorgusuzca içimizdeki Ben'lere gönderme yaptığını vurguladı.  İş'lerini siyah-beyaz kontrasıyla güçlendirip, figürü somut, umut duygusunu soyut, işlemeyi tercih ettiğini belirtti. Son dönemde Anadolu'nun tarihi zenginliğini vurgulayan eserler üzerinde çalışmaya başladığını; ‘’Toprak-Kadın-Su’’ konseptini geliştirmek arzusunda olduğunu belirtti. Soyut temalarla dans eden sanatçı, bu arada peysajlarlada dirsek temasını sürdürdüğünü anlattı.
 
Harika Ören İstanbul doğumlu, Sanat Editörü, yazar, ressam; meslek lisesi  ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro mezunudur. 1991-92 de İtalya, Fransa, İngiltere ve Almanya'da resim sanatı üzerine incelemeler ve desen çalışmaları yapar ve  2004 yılı itibariyle, resim eğitimi almaya başlar. 2009 da İtalya Floransa'da müze ve galerilerde araştırmalarına devam eder. 2010 yaz aylarında PERA GÜZEL SANATLAR ve PALAZZO SPINELLI ISTITUTO del Arte e il Restauro işbirliği ile hazırlanan, İtalya Eğitim ve Kültür projesine katılır. Floransa'da İtalyan hocalardan, Sanat tarihi, Fresco ve Çizim teknikleri, Trompe ı'oeıl ve Dekorasyon teknikleri, Dış Mekan Perspektif çizimlerini içeren uzun süreli çalışmalar yaparak, mezun olur.
 
 
2009-2010 Kadıköy Temalı Geleneksel Resim Yarışması'nda eserleri, sergilemeye değer bulunur. (CKM, İstanbul); Art EXPO Internatıonal 2010’a iki eseriyle katılır. 2012 Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 3. Ulusal Sanat Çalıştayı’na (30 Nisan- 4 Mayıs ) misafir sanatçı olarak katılır ve tablosu kurulacak olan ŞEHİR MÜZE'si arşivine girer. Hardan Team gurubu, uluslararası D-N-A (2011) ve Sarı Virüs (2013) etkinliklerinde özel eserleri yer alır.
12 yıldır profesyonel olarak resim sanatının içinde olan Ören, bu güne kadar 7 kişisel sergi açmış, Uluslararası ve ulusal 100 den fazla karma sergiye katılmıştır. Eserleri yurt içi ve dışı özel kolleksiyonlarda yer almaktadır. 2010 Ocak ''Koza'' (İstanbul), 2011 Mart ''Renklerin Yolu'' (İstanbul) , 2011 Eylül ’’Hayallerim Rengarenk’’ (Antalya Müze) sinden sonra 2011 Ekim- Aralık ‘’Butik Sergi’’1 ve 2 (İstanbul), 2012 Ocak ‘’İki Nefes Sanat’’(İstanbul), 2012 Nisan ‘’Ahh! Aşk’’ (Eskişehir) ile ikisi İstanbul dışında, yedi  kişisel-solo sergi açmıştır.
 Türkiye genelinde 18. Si açılan ''ÖNCÜ KADINLARIMIZ '' Konsept sergisine  ''Türkan Saylan ve Nene Hatun'' Tablolarıyla destek vermektedir. Bu ve ''Kadına Şiddet-Çocuk Gelinler Olmasın!'' sergilerinin basın danışmanlığı görevini üstlenmiştir. )
Yedi yıldır, profesyonel olarak yazmaktadır. Babası Yüksek Orman Mühendisi Hikmet Öner'in basılmış olan ''Atatürk'ten Yankılar'' ve ''Ünlü Türk Destanları'' isimli iki kitabının yazımında birlikte çalışmışlardır. Aileden gelen ve yaşamının ilerleyen senelerinde geliştirdiği  edebiyat ve sanat birikimini; sanat danışmanı ve köşe yazarı olarak, okuyucularıyla paylaşmaktadır.
 
KİLYAD ve REKREASYON Derneği üyesidir. Efecehaber İnternet Gazetesi İst.Temsilcisi, Bir Demet Nergis İmtiyaz Sahibi, Akpınar Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, Anayurt Gazetesi, Ana Dergisi ve İstanbul Sanat Magazin köşe yazarıdır.
Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, yürümek ve yüzmek yaşamının vazgeçilmezleridir. İzmit’te atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.
‘’Rengarenk’’ 14 Haziran 2016 tarihine kadar , İstanbul Fulya Vital Plaza Kat.8’de görülebilir. Sanatçı, Çarşamba günleri Saat 11.00-14.00 arası sergisinde sanatseverleri bekliyor olacak.
 
Fotoğraflar: Deniz Tokgöz
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 27.5.2016 20:55:15
Yazdır Yazdır
Okunma 1266
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım