Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

CAPADOX ÇAĞDAŞ SANAT 2016
 
CAPADOX ÇAĞDAŞ SANAT 2016
 
Capadox Festivali 19 Mayıs-12 Haziran 2016 tarihleri arasında, Özgür Atlar Ülkesi’nde gerçekleşti. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan peribacaları, eşşiz coğrafyasının doğal geometrik soyut formlarıyla sanatçılara doğal bir sanat platformu oluşturdu.
 
 
Capadox 2016 tohumların ekildiği ortak bir mirasın izini sürdü. Çağdaş Sanat Programı teması, Voltaire’in ‘’Candide’’ isimli kitabından alınan ‘’Gelin bahçemizi ekelim’’ cümlesi oldu. Candide, mutluluğu bulmak için dünyayı dolaşırken, İstanbul’da yaşlı bir çiftle karşılaşır. Çiftin yaşam felsefesinin özeti olan ‘’Gelin bahçemizi ekelim’’ cümlesi; onca zaman sonra , Kapadokya, Kızıl Çukur, Uçhisar Meydanı çevresinde, sanatla hayat buldu. Çağdaş sanat, Kapadokya coğrafyasının doğasından yola çıkarak, geçmişten günümüzün yaşamına alternatif bir pencereden hız ve küresele karşın; doğanın ritmini ve yerelini,  insani ölçeğiyle merkeze aldı, diyebiliriz.
 
 
Uçhisar’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen, 3 gün boyunca sanatı, sporu ve doğa sevenleri buluşturan Cappadox Festivali , Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Resim ve Müzik Bölümleri, Avanos Meslek Yüksek Okulu Organik Tarım Bölümü, Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği Kadınevi gibi kurumlar ve sosyal toplum dayanışma destekcisi kişilerin iş birliğiyle gerçekleşti. Capadox 2016, çağdaş sanat projeleri, etkinlikler, belgesel film gösterileri, vadi yürüyüşü, vadi bisikleti, gurme tadım, konserler ve meditasyon etkinlikleri nden oluşan geniş bir platformda kutlandı.
 
 
Kızıl Çukur projelerinde yer alan Nilbar Güreş yerleştirmeleri, Ayşe Erkmen’in karşıtlıkları keskin bir çizgiyle ortaya koyan heykel konumları, Murat ve Fuat Şahinler’in bütünle eşleşen yerleştirme projeleri; doğanın gerçek yaşam kaynağı olan toprak üzerinde, sanat, kültür, bilim, teknoloji dörtlüsüyle heyecanlı bir kucaklama yaşadı.
 
John Körmeling ‘’Güneşin Ölçüsü’’  yerleştirmesiyle sanat, doğa, bilim üçgeninde dolaştı. ‘’Yaşayan Kültür Rotaları’’yla Murat Germen, eleştirisel turizm perpektifiyle yaşayan kültürün, insani değerlerle alışılmadık karşılaşmasına yer verdi. Marila Dardot ‘’Sanat Yapıtının Kökeni ‘’işiyle, Cappadox katılımcılarını harf ve kelimelerle bir bahçe yaratmaya davet ederken; Hera Büyükaşçıyan, Sinosos Konstantin ve Eleni Kiliselerinden yola çıkarak, bölgenin tarım kültürüne dokunan arkeolojik bahçesiyle; doğa, kültür, tarih arasındaki ilişkiyi incelediler.
 
Kapadokya’da tarıma dayalı yaşam ve geçim modelinin, turizme dayalı bir ekonomiye girdiği bu önemli geçiş sürecinde, sanat Özgür Atlar Ülkesi Kapadokya’nın tam kalbinde yer aldı. Bölgeye, halkın ve ülke kalkınmasının önünü açarak, gözle görünür  zengin bir içerik kazandırdı. Çağdaş sanat alanında kendine has, özel bir yer açan Cappadox 2016; dinamik ve dışavurumsal özgün projelerin, muhteşem doğa altyapısının üzerinde, yeni bilimsel tekniklerle bütünleştiği etkili bir anlatım dili oluşturdu. Sanatla ,ufuk açan, yol gösteren, düşündüren, duyguları besleyici deneyimler yaratıldı.
 
 
 
Tüm etkinliklerini Kapadokya’nın kültür ve  coğrafyasından ilham alan Cappadox bundan sonra ki yıllarda da varlığını sürdürecektir. Cappadox 2016 yeni bakış arayan herkese ilk yapıldığı 2015 yılı itibariyle, keyif ve heyecan veren deneyimler yaşatan bir festival oldu. Görülüyor ki geliştikçe zenginleşecek, değişecek, her sene yer aldığı coğrafyanın etkileyici atmosferi ve zengin içeriğiyle dönüşecek; Cappadox uluslararası festivaller içinde kendine yer açarak, öneminin altını çizecektir.

 Kapadokya ve çevresinde gerçekleşen , bu muhteşem organizasyonun ardında büyük bir emek yatıyor. Neredeyse tamamı açık havada gerçekleştirilen etkinliklerin Kapadokya’nın doğal coğrafyası içinde kurgulanmasında emeği olan destekcilere; sanat adına, turizm adına, ülkemizin kalkınmasına gösterdikleri katkı adına teşekkür borçluyuz.
 
 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 3.7.2016 23:09:19
Yazdır Yazdır
Okunma 1071
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım