Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

Bayramın tadını yaşatabilmek
 
Arkadaşlarım güzel bir tatil yapalım diye öneri getirdiler, kabul etmedim. Kararlıyım. Artık bundan sonra bayram günlerini tatil yapma amaçlı olarak değerlendirmeyeceğim.
 
Hem ailemden, hem de eş dost, konu komşudan sevdiklerimi birer birer kaybediyorum.
Günlük iş güç koşuşturmaca içinde onlara pek zaman ayıramıyorum. Komşuluk akrabalık ilişkilerim gün geçtikçe zayıflıyor. Özellikle kendi ailemle daha az zaman geçiriyorum. Rahmetli babaannemin söylediği çok güzel bir sözünü anımsıyorum. Aile büyüklerini, hastaları ve kabir ziyareti yapan kişilerin işleri yolunda gider.
 
Batının bize getirdiği kültür yozlaşması içinde farkında olmadan yaprak gibi savrulduğumu düşünüyorum. Bizleri bir araya getiren bayramlar, eğlenceli cazip tatil programlar nedeniyle neredeyse unutturuluyor. Bayramları amacına uygun değerlendiremiyorum.
 
Doğuya yönelmemiz gerekiyor. Türklerin, örflerine adetlerine olan bağlılığı geçmiş bayramların tadını günümüzde de aynen eskiden olduğu gibi yaşatabilmeliydim.
 
Dönem artık tüm akraba ve komşularımızla kaynaşma ve kucaklaşma dönemi. Karşılıklı saygı ve sevgiyi gösterme, koruma kollama, manevi ve milli güçleri birleştirme dönemi.
 
Hüznü geçici de olsa rafa kaldırdım. Planımı programımı yaptım. Küçük sürprizlerimi hazırladım. Üç gün süre içinde tüm kardeşlerimi annemin evinde toplayacağım. Bu bayram ve bundan sonraki bayramları özellikle ailemle birlikte geçireceğim. Annemin, evlatlarını yanında görüp mutlu olması için elimden geleni yapacağım. Onunla beraber önce kabir ziyaretleri ardından aile büyüklerimizle bayramlaşmaya gideceğim. Komşularımızla kucaklaşarak bayramı kutlayacağım. İkram edilen tatlı, lokum ya da şeker yiyeceğim. Küçük çocukları sevindirmek için küçük sürprizler yapacağım.
 
Gönlüm anneme, beynim milli bayramımızı yaşatmaya programlanmış. Kazancım ise amelim ve manevi huzurum olacak. Akşamları bahçede, gece karanlığı içinde gökyüzündeki parlak kandiller altında karşılıklı kahve içip annemin sohbetini dinleyeceğim. Yeğenlerimin hamakta sallanışını izleyeceğim. Gelen gidenlerle ilgilenerek çocukluk günlerimi yeniden yaşayacağım. O eski günlerini anlatacak ben hafızama kaydedeceğim. Gece yarısına doğru annem anılarını anlattıkça üşüme hissine kapılacak ve ben eskiden olduğu gibi omuzlarına şal örteceğim. Sarılarak O’nu ne kadar çok sevdiğimi söyleyeceğim.
Bizim için hazırladığı su böreği, baklavadan yiyeceğim. Meşhur, olmazsa olmaz haline getirdiği sütlacına da asla hayır diyemeyeceğim.
 
Bizleri yanında görmenin verdiği huzurun yansımasını yüzünde göreceğim. Onun mutlu oluşuna sevineceğim. Tüm anımsadığım eski günleri yeniden yaşacağım. Eski günlerde olduğu gibi sabahleyin uyuyan sessizliği uyandıran kuşların sesiyle ve yüzüme yansıyan güneşin yoğun ışınlarıyla gözlerimi açacağım. Belki de bu bayramda yağmur yağacak ve cama vuran şişman damlaları gülümseyerek izleyeceğim.
 
Bu bayramı bayram tadında geçirmenin huzuruyla dolu dolu yaşayarak evime döneceğim.
 
Diliyorum ki; hiç kimse anne babasından uzakta bayram günlerini geçirmesin. Şehitlikler, aile büyükleri ziyaret edilsin. Hiç kimse büyüklerini huzurevinde yalnızlığa terk etmesin. Evinden barkından ayırmasın. Hiçbir ailede evlat acısı yaşanmasın. Allah herkese sıralı ölüm nasıp eylesin.
 
Bayramınızı tüm yüreğimle kutluyor, günlerinizi bayram tadında,  tüm sevdiklerinizle beraber geçirmenizi diliyorum.
 
 

 


Ekleyen Nurcan OFLUOĞLU
Tarih 4.7.2016 22:50:21
Yazdır Yazdır
Okunma 962
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • AŞKIN RENGİ ‘’KIRMIZI’’
 • ALDIRMAZLIĞIMIZ
 • Bir şarkı dinlerken...
 • Bir serum şişesine bağlı hayat
 • SANAL YALNIZLIK
 • Kalp içeri ye, Akıl dışarı ya kürek çeker…
 • SİNEMA’nın ALTIN ÇAĞI
 • Yalnızlığı sevdiğim anlar…
 • Sinema’nın babaları
 • CUMHURİYET MEŞALESİ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım