Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

PARİS'TE TÜRK FIRÇASI
 
PARİS'TE TÜRK FIRÇASI
 
Paris Anadolu Kültür Merkezi , eğitmen ressam Fehmi Bildik ve öğrencisi Özgül Demir ‘in ikili sergisine ev sahipliği yapıyor. “Souvenance D’İstanbul” isimli serginin, 17 Kasım 2016 Perşembe günü saat 18.00’de düzenlenen kokteylle açıldı. Paris Anadolu Kültür Merkezi Başkanı Dr. Demir Fıtrat Önger’in de hazır bulunduğu sergiyi, Paris Büyükelçisi Erdem Başçı, Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu ‘da ziyaret ettiler.
 
Paris Anadolu Kültür Derneği 35 yıldır Fransa’da kültürel alanda faaliyet gösteriyor. 100’ ü çocuk olmak üzere şu an 200 öğrenciye Türkçe ders veriliyor. Merkez başkanı Dr. Demir Fıtrat Önger’in eşi Françoise Önger’de organizasyon sorumlusu olarak görev yapıyor.
 
 
“Souvenance D’İstanbul” isimli serginin sanatçılarından, Fehmi Bildik, 1938 Adıyaman doğumludur. 1967’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü ‘nü bitirir ve uzun yıllar, öğretmen yetiştiren kurumlarda çalışır. 1996-2000 yıllarında İngiltere, 2003 yılında Fransa ‘da batı resmini inceleme fırsatı bulur. Resimlerinde doğa ilk planda yer alır. Sanatçı, çalışmalarında, ışık yansımaları arasında renklerle oynamayı sever.
Eserlerinde dış dünyaya ait olanı, ışığı, renkleri, tepkileri, hüzünleri işlemekte ve yakalanan anlık konuları yumuşak bir üslupla resmeder.
 
Bildik, Ben sonsuz güzelliğinden dolayı tabiata ve renge hayranım. Doğaya olan tutkunluğumu onu resmederek doyuma ulaşmaktayım. Resimlerim benim kişiliğim ve mutluluğumdur.” Diyerek, peysaj ressamlığının altını çizer.
“İnsan ve Sanatı- Çağdaş Sanatla Dost Olmak” başlıklı bir de araştırması da olan Fehmi Bildik, İstanbul Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, Rekreasyon Derneği ve Fransız Ressamlar Derneği üyesidir.
 
 
“Souvenance D’İstanbul” sergisinin, Fransa’da yaşayan sanatcısı Özgül Demir, 1970 Adıyaman’ın Tut ilçesinde doğar. Öğretmen olan babasının görevi gereği 10 yaşında Fransa’ya gelir. İlk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra Sorbonne’da Hukuk eğitimi alarak, «Uluslararası Sigorta Hukuku» konusunda yüksek lisans yapar.
 
Dört dil bilen Demir’in daimi hobisi resim artık bir yaşam biçimidir. “Les Ateliers des Beaux Arts de la Ville de Paris” de (Paris Belediyesi Güzel Sanatlar Atölyesi), Ressam Prof. Rémy Aron’dan 10 yılı aşkın bir süre eğitim alarak; nü, natürmort ve gravür konularında kendini geliştirir.
 
Demir Özgül, aynı zamanda Şef Selin Tenik’in yönettiği Paris Türk Sanat müziği Korusu’nda da yer almaktadır.
 
 
Kokteylin sponsorluğunu, Paris’te 20 yıldan bu yana Gaziantep Baklavalarının tanıtımını ve satışını yapmakta olan Deniz Demir ‘in Sofra Baklava‘sı üstlendi. Gaziantep mutfağının eşsiz baklava çeşitleri; Sofra Baklava mutfağı başında bulunan anne Şükran Demirtarafından misafirlere ikram edildi.
 
Çok sayıda Türk ve Fransız ziyaretçi sergideki eserleri ilgiyle izlediler. Groupama SA-Reasürans departmanı üst düzey yöneticisi Özgül Demir’in, Sorbon Üniversitesi’nden okul arkadaşları ve Groupama’dan iş arkadaşları serginin ziyaretçileri arasındaydılar.
Fehmi Bildik ileÖzgülDemir‘inSouvenance D’İstanbul isimli kişisel sergileri 5 Ocak 2017 tarihine kadar Paris Anadolu Kültür Merkezi‘n de ziyarete açık olacak.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 24.11.2016 23:23:54
Yazdır Yazdır
Okunma 872
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım