Bir Demet Nergis
Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur.  

Galeri FE’de Can Eriği’ne saygı
 
 
Galeri FE’de Can Eriği’ne saygı
İstanbul, Kadıköy Galeri FE’de 1 Aralık 2016’da “Can Eriği’ne Saygı” isimli sergi açıldı. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun dostları ve öğrencileri yapıtlarıyla, “Reis”e “merhaba !” dediler.
Bedri Rahmi Eyüboğlu, ülkemizde şairliği, yazarlığı, ressamlığı ve kendisinin bunlar kadar önemsediği sanat eğiticiliğiyle; yönlü kişilik yapısının farklı yönlerini koyan değerli sanatçılarımızdandır. “Karadut”, “Sevinsin/Sitem”, “Yiğidim Aslanım” ve bunun gibi bazı şiirleri öylesine yaygınlaşmış, geniş kitlelere mal olmuş, türküleri okunmuştur. Yazıları insan sıcaklığını taşıyan, yaşamdan beslenen, izleri okuyanların belleğine yerleşen  üretimlere imza atmıştır.
Resimleri, duvar panoları, mozaikleri biçemsel çeşitlilikleri içinde coşku doludur. Lirik, çocuksu yanlarıyla, Batı Sanat tarihine; diğer bir yanıyla da  Anadolu Halk Sanatları’na bağlı, çizgi dışı, özgün sanatsal üretimlerdir.
Ressam, Prof. Aydın Ayan, Bedri Rahmi’yi şöyle anlatır. ‘’Zamanında şairler Bedri Rahmi için ‘iyi ressam kötü şair’; ressamlarsa ‘iyi şair kötü ressam’ derlermiş. Çekememezlik, kıskançlık kokan bu yorumlara Bedri Rahmi “Hocalığıma laf edenin alnını karışlarım” diyerek cevap verirmiş. Sanat eğiticiliğine verdiği yeri ve önemi belirterek, Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü, Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’nde eğitim gören öğrencilerinin kendisi için taşıdığı anlama gönderme yaparmış. “On’lar Grubu”nu oluşturan ilk öğrenci grubundan başlayarak öldüğü yıl olan 1975 yılına kadar, yetiştirmiş olduğu çok sayıda öğrencisi,  hocalarına sevgi ve saygılarını her zaman korumuşlar ve Bedri Rahmi’nin “Sanat eğiticiliğinin olmazsa olmazı sanatı sevmektir” sözünü vazgeçilmez bir öğüt sayarak; sanatsal çalışmalarını büyük bir sevgi ve tutku ile sürdürmüşlerdir. Bu öğüdü benimseyen Bedri Rahmi’nin sanatçı dostları, Türk Resim Sanatı’na adını büyük harflerle adını yazdırmış bu sanatçı dostların sayısı hiç de az değildir.’’
İstanbul’un Anadolu yakasında, Caddebostan’da yer alan Galeri FE’nin düzenlediği ve 1-24 Aralık 2016 tarihleri arasında açık kalacak olan “Can Eriği’ne Saygı” Resim Sergisi bu sanatçı dostların yapıtlarından oluşuyor.
Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun eserlerinin de bulunduğu sergide; Naile Akıncı, Serpil Akyıl, Muzaffer Akyol, Aydın Ayan, Can Ayan, Birim Bozok, Gül Derman, Mustafa Dulda, Devrim Erbil, Meliha Erdi, Turan Erol, Leyla Gamsız, Zeynep Göle, Gündüz Gölönü, Nedim Günsur, Dilek Işıksel, Serap İskender, Yusuf Katipoğlu, Zerrin Kehnemuyi, Komet, Fikret Otyam, İbrahim Örs, Orhan Peker, Mehmet Pesen, Mustafa Pilevneli, Türkan Sılay Rador, Nazan Sönmez, Gülseren Südor, Teoman Südor, Burhan Uygur, Utku Varlık, Demet Yersel, Hanefi Yeter’in eserleri yer alıyor.
Harika Ören (Efece Haber)

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.12.2016 23:26:10
Yazdır Yazdır
Okunma 923
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım