Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

ESKİŞEHİR MODERN SANAT MÜZESİ’NE KAVUŞUYOR
 
ESKİŞEHİR MODERN SANAT MÜZESİ’NE KAVUŞUYOR
 
 
 
 
Polimeks, Eskişehir’de modern sanat müzesi açmaya hazırlanıyor. Japonya’nın önemli mimarlarından Kengo Kuma’nın tasarladığı müzenin 2017 sonunda açılması planlanıyor.
 
Kendisi de Eskişehirli olan Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca’nın girişimi sonucu  yapılan kompleks, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan tarihi Odunpazarı bölgesinde inşa ediliyor. Eskişehir’de modern sanat müzesi ve bünyesinde bir de butik otel barındıran projenin temeli atıldı.  Müzede, Polimeks koleksiyonundaki modern ve çağdaş sanat eserleri sergilenecek; yanı sıra dönemsel sergiler, sanatçı buluşmaları, atölye, seminer ve eğitim programları da hayata geçirilecek.
 
Japonya’nın önemli mimarlarından  Kengo Kuma, Mimari felsefesini, “Doğa ile mimariyi, ‘bina’ ve bulunduğu ‘lokasyon’ arasında güçlü bir bağ kurulmasını sağlayacak şekilde harmanlamak” olarak tanımlayor. Yapımda ahşap, taş ve kağıt gibi doğal ve yerel malzemeler kullanmayı tercih ediyor. Otobüs durağından restorana, mağazadan otele farklı mekanlar tasarlayan Kuma, müze binaları konusunda da ciddi bir tecrübe ve birikime sahip.
 
 
Eskişehir’in tarihi Odunpazarı bölgesinde, toplam 3 bin 300 metrekare alan üzerine kurulacak kompleksin, 2017 sonunda kapılarını açması planlanıyor. Erol Tabanca  “Dünyada bu türlü müzelerde sergilenecek eserler kadar, müze binasının mimarisinin de dikkat çekici olmasına özellikle önem veriliyor. Koleksiyonumuzdaki, sanat değeri yüksek eserlerin yer alacağı müzemiz için biz de bu alanda dünya çapında bir mimarla çalışmaya karar verdik” diyerek, devam etti.
 
“Özellikle gençlerin çağdaş ve modern sanata, tasarıma, mimariye olan ilgisini önemsiyoruz. 
Polimeks olarak felsefemiz, dünyanın neresinde olursa olsun sadece anahtar teslim projeler üretmek değil.
Bulunduğu şehirle ve yerel kültürle bütünleşen, ona katkıda bulunacak, sürdürülebilir ve bizden sonraki jenerasyonlara ilham kaynağı olacak izler bırakmak isteğindeyiz. Eskişehir’in UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiş tarihi ve en özel bölgesi olan Odunpazarı’ndaki restorasyon çalışmalarının da bir parçasını oluşturacak bu müze Eskişehirliler’in sanatla buluşmasına katkı sağlayacak, manevi değeri yüksek bir projedir. Eskişehir bizim evimiz, burada daha önce de yatırımlarımız oldu. Polimeks olarak bize böyle bir fırsat sunduğu için Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’e teşekkürlerimizi sunuyorum.”
 
Eskişehir heyecanla müzesine kavuşmayı bekliyor.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 18.2.2017 10:45:34
Yazdır Yazdır
Okunma 834
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım