Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

Nazan Erkmen Galeri Işık Maslak'ta
 
 
Nazan Erkmen  Galeri Işık Maslak'ta
 
‘’Resim yapmak müzik yapmak sanatla uğraşmak gerçekten tanrının bize bahşettiği bir lütuf. Bir ülkeyi temsil eden en büyük güçlere sahiptir sanatçı. Sanatçılar var oldukça güç var, toplumda var. Ancak sanat yok olduğu zaman da zifiri karanlık başlayacak diye hissediyorum.’’ Nazan Erkmen
 
 
Harika Ören/Efecehaber (İstanbul) Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin 10. kuruluş yılı kapsamında düzenlenen Nazan Erkmen'in Resim - İllüstrasyon Sergisi, 13 Şubat 2017 da yapılan açılışı; FMV Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Sezerman, Işık Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Gökhan Antalyalı, Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan, Prof. İsmail Avcı'nın da aralarında bulunduğu çok sayıda akademisyen, öğrenci ve sanat severin katılımlarıyla gerçekleşti.
 
 
Prof. Dr. Nazan Erkmen açılış konuşmasında; "Burada yer alan eserlerin bir kısmı illüstrasyon bir kısmı da resim. Neden illüstrasyon? Çünkü gördüğünüz gibi birçoğu bir dizi halinde yer alıyor ve hepsi de bir metni canlandırıyor. Örneğin Gılgamış Destanı, dünyanın ilk destanlarından biri. Tabletlerde yazılanları sınırlı mühürlerden yola çıkarak canlandırmaya çalıştım. Hepsini metinlerden okuyarak canlandırdım. Mesela Dede Korkut öykülerini tek tek okuyarak örneğin Basat'ın hikayesi, Sümer Efsanelerinde tanrılar ve tanrıçalar var. Muazzez İlmiye hocamızın yazdığı metinlerden yola çıkarak çok büyük bir keyifle yaptım. Ömer Hayyam resimlemelerini eşim Aydın Erkmen ile birlikte resimledik. Kelebek Kadınlar serisi resimlerden oluşuyor. Kadınların öldürülmesi bende o kadar büyük bir infial yarattı ki, onların ne kadar zarif varlıklar olduklarını ölümsüz kılınmaları gerektiğini, bir kelebek kadar kısa ömürlü olmamalarının altını çizmek istedim. İntihar olaylarını da kendi sanat dilimle anlatmaya çalıştım. En son yaptığım eserlerimde de Zümrüd-ü Anka Kadınları var. 
 
Resim  ve müzik yapmak sanatla uğraşmak gerçekten tanrının bize bahşettiği bir lütuf. Bir ülkeyi temsil eden en büyük güçlere sahiptir sanatçı. Sanatçılar var oldukça güç var, toplumda var. Ancak sanat yok olduğu zaman da zifiri karanlık başlayacak diye hissediyorum.
 
Sanatı ve sanatçıyı destekleyen ve beni burada onurlandıran Işık Üniversitesi değerli Rektörüne, değerli Dekanına, tüm mensuplarına ve seçkin öğrencilerine değerli hocam Sayın Prof. İsmail Avcı'ya ve değerli bilim insanı, sanatçı olan Öğretim Üyesi Sayın Sibel Avcı'ya da zahmetleri için binlerce kez teşekkür ederim" dedi.
Sanatçı Nazan Erkmen konuşmasından hemen sonra piyanonun başına geçerek, salonda bulunanların büyük beğenisini kazanan güzel bir müzik dinletisi verdi.
 
 
Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melih Boydak açılışta " Fakültemizin kuruluşunun 10. yıl dönümünde çok anlamlı bir günde ilk sergimiz ve bizi kırmadıkları için ve bu sergiyi salonumuzda açmış oldukları için çok değerli hocamız Doğuş Üniversitesi'nin Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Sayın Prof. Dr. Nazan Erkmen hocamıza saygılarımla şükranlarımı sunuyorum.’’dedi.
 
Rektör Prof. Dr. Şirin Tekinay açılış konuşmasında; " Nazan Erkmen hocamızın burada olması bizim için çok büyük bir onur vesilesi özellikle Güzel Sanatlar Fakültemizin 10. yaşını kutlarken değerli kurucu dekanımız ve değerli çalışma arkadaşlarım da buradalar. Sevgili değerli İsmail Avcı hocama çok teşekkür ediyorum. Sanat biterse geleceğini düşünmek istemediğimiz karanlık karşısında ben de bir iki şey söylemek istiyorum. Biz burada oldukça sadece Güzel Sanatlar Fakültemiz ile değil, üretkenliği yaratıcılığı sınır tanımayan destekleyen geliştiren koruyan kollayan bir üniversite olarak biz burada oldukça bu asla olmayacak kat'a olmayacak sözümüzdür" dedi.
 
Sergi, Işık Üniversitesi Maslak Kampüsü Galeri Işık İstanbul'da 26 Şubat 2017 tarihine kadar gezilebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 24.2.2017 23:28:11
Yazdır Yazdır
Okunma 953
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım