Bir Demet Nergis
Her yıkıntı onarılabilir, doğanın yıkıntısı asla…  

"UNUTMA’’ HİKMET ÇETİNKAYA
 
 
 ’UNUTMA’’ HİKMET ÇETİNKAYA
 
 Harika Ören-Deniz Tokgöz / İstanbul (Efecehaber) - Dedeman Holding ‘’Her duvar bir orijinali hak eder’’ misyonuyla yürüttüğü sanat faaliyetlerini sürdürüyor. Part Gallery’nin ilk konuğu gelincik resimleriyle dünyaca ünlü Ressam Hikmet Çetinkaya oldu. Dedeman Bostancı Hotel bünyesinde açılan ve sanat dünyasına yeni bir soluk getireceğine inanılan Part Gallery, Kurucu ve Küratör Pınar Kanber’in yönetiminde sanata start verdi.       ‘‘Unutma’’adını verdiği resim sergisiyle büyük beğeni toplayan Ressam Hikmet Çetinkaya, açılış törenindeki canlı performansı ile hayranlık uyandırdı. Sanatçının 80X100 ebatlarında yaptığı gelincik tablosu ve sanatçının eserlerinden esinlenerek hazırlanan kıyafetler, Müzayedeci Rahmi Çöğendez tarafından açık artırmayla satışa sunuldu. Müzayedenin geliri Otizmli Güçlü Aile Derneği’ne (OGAD) bağışlandı.   

Avrupa ve Amerika’nın önemli şehirlerinde katıldığı solo ve karma sergiler, sempozyumlar ve projelerle Türkiye’nin adını eşsiz eserleriyle okyanus ötesine duyuran Ressam Hikmet Çetin, kendisine en çok sorulan sorunun’’‘Neden gelincik? ’’ olduğunu belirtti. Yaşantısında gelinciklerle ilgili olumlu / olumsuz bir anısının olmadığını dile getiren sanatçı şunları söyledi.

 
 “Gelincik insan ömrü gibidir. Dünü vardır yaşamıştır, bugünü vardır yaşıyordur ama yarını belli değildir, yarını yoktur. Her şey bugün içinde bulunduğumuz an’dır. Nefes almanın, bir şeyi yiyebilmenin, görebilmenin, huzurlu bir uykudan sonra heyecanla uyanabilmenin keyfini yaşamalıyız. Çünkü yarın tüm bunlar olmayabilir. Her şeyin olduğu gibi bazı şeylerinde sonu vardır. Son yediğimiz yemek, son giydiğimiz giysi, son kez baktığımız insan, kim derseniz… Bu sonlar gelmeden yaşamımızdaki zenginliklerin farkına varalım. Biz her nedense bir organımızı, sevdiğimiz kişiyi, bir eşyamızı kaybedince onun değerini anlıyoruz. Önemli olan ona sahipken, değerini, kıymetini bilmektir. Gelincik değer bilmektir, kadir, kıymet bilmektir, unutmamaktır, sevmektir, hatırlamaktır, gelincik yürek saflığı, temizliğidir, güzel görmektir, Benim gelinciğe borcum var…”  Ülkemizin her bölgesinde bu narin çiçeğin gelincik adıyla anıldığını sadece Çanakkale’de ‘’Kan çiçeği’’ olarak bilindiğini söyleyen Çetinkaya, “Bunun nedeni savaşın acı yüzünün orada derinden görülmesi, yaşanmasıdır. Sen, ben, o demeden ‘biz’ demeliyiz, birbirimize daha fazla kenetlenmeli, sahiplenmeliyiz.” Diyerek sözlerine son verdi. Dedeman Bostancı Hotel Genel Müdürü Nadir Kadakal “Büyük Atatürk’ün dediği gibi sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir. Mustafa Kemal Atatürk devrimleriyle de bu sözünü desteklemiştir. Cumhuriyet devrimi kültür, sanat olduğu kadar aynı zamanda bir kadın devrimidir. Dedeman olarak sanata olan katkılarımız bu anlayışla devam edecektir.”        
 
 
       Hikmet Çetinkaya, 1958 yılında Konya Hasanşeyh’de doğdu. Denizli’de tamamladığı lise eğitiminin ardından; Ankara Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi-Resim Bölümünden 1982 yılında mezun oldu. Türkiye’de ve diğer ülkelerde uluslararası düzeyde sayısız sanat fuarlarına katıldı. 
 
       Amerika, Kanada, Rusya, Avusturya, Fransa, Çin, Avustralya, Yunanistan, Bulgaristan, Kırgızistan, Sırbistan ve Kıbrıs’ta, 40’ı yurtdışında olmak üzere 121 kişisel ve 800’den fazla karma sergiye katıldı. 1976 yılında başlayıp, 40 yıldır elinden bırakmadığı fırçasıyla, 10 binden fazla çalışmasını sanat dünyasına kazandırdı. 
 
 
       Halk–TV ‘de 60 programlık ‘Hikmet Çetinkaya’nın Atölyesi’ adı altında Kültür Sanat programları hazırladı ve sundu. Ankara / Yenimahalle Belediyesi tarafından yaptırılan Nazım Hikmet Kongre & Sanat Merkezi’ndeki Sergi Mekânına “Hikmet Çetinkaya Sergi Alanı” adı verilerek, sanatçıya yaşamındaki en büyük ödül verildi. Fotoğraf Sanatı Kurumu (FSK)‘da ilk defa, Tekin Ertuğ Atölyesi’nde Fotoğraf Sanatçısı Selma Seyitdanlıoğlu tarafından sanatçının belgeseli hazırlandı ve sunuldu. Çetinkaya Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği Üyesidir.
 
       Sergi 11 Mayıs 2017 tarihine kadar Bostancı Dedeman Otel’de gezilebilir.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 12.4.2017 21:40:34
Yazdır Yazdır
Okunma 1069
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım