Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

İkinci Şermin Güner Dostluk Sergisi Açıldı
 
İkinci Şermin Güner Dostluk Sergisi Açıldı
 
 Harika Ören/Efecehaber-İstanbul- Şermin Güner Dostluk Sergisi’nin ikincisi Prof. Dr. TÜRKAN SAYLAN KÜLTÜR MERKEZİ'nde 8 Aralık 2017 Cuma günü gerçekleşti.         "BAŞKA DÜNYA YOK" başlıklı ŞERMİN GÜNER DOSTLUK SERGİSİ -2 'nin açılışında Maltepe Belediye Başkanı  Ali KILIÇ, Türkan Saylan Kültür Merkezi Kültür ve Sanat Koordinatörü  Ayşe SİPAHİOĞLU, ÇYDD Maltepe Şube Başkanı  Oya ÇAKMAKÇI, sergi sponsoru Karbon Emisyonu (Sera Gazı) Düşürme ve Kontrol Derneği Başkanı  Ali Özcem KILIÇ, Dernek Başkanı Bensen  Ünlüoğlu,Dernek Yönetim Kurulu üyeleri,  Cem Haydar BEKTAŞ , sanatçılar ve sanatseverler hazır bulundular.
 
 
          İlgiyle izlenen sergi  Otyam Vakfı işbirliğiyle Maltepe Belediyesi ve KEDKD; Karbon Emisyonu (Sera Gazı) Düşürme ve Kontrol Derneği sponsorluğunda gerçekleştirildi.
          İlki 2017 yılının Mayıs  ayında Fulya Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirilen Şermin Güner Dostluk Sergisi yabancı konukların da misafir edildiği uluslararası nitelikte bir sergidir. 9 Eylül 2017’de aramızdan ayrılan, sanatta 65. yılını dolduran ressam-heykeltraş Şermin GÜNER, sanatın dünya barışına hizmetine inanmış; ülkemizde ve yurtdışında çok sayıda sergiye katılmış ve sergiler düzenlemiştir.
         1932 doğumlu Şermin Güner, Güzel Sanatlar Akademisi Zeki Kocamemi Atölyesinden mezundur. 1960-1980 yılları arasında resim eğitimi vermiştir. Sadi Çalık ve Hüseyin Gezer atölyelerinde başlayan heykel çalışmalarını İtalya’da Perugia Güzel Sanatlar Akademisi’nde sürdürmüştür.
Uzun seneler Floransa-Loppiano’daki Centro Ave Arte’de heykel çalışmalarına devam etmiştir.
İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlerinin büstleri (22 büst) Şişli Terakki Lisesi Müdürlerinin büstleri (Okul Müzesi için ) Beş figürlü Atatürk Anıtı İstanbul St. Antuan Kilisesi – Maksimillian Kolbe büstü (bir kopyası Roma Kolbe Müzesindedir)
St. Francesko büstü,
Papa 23. Giovanni maskı
St. Antuan Kilisesinde 7 heykel restorasyonu
St. Antuan Kilisesi için 6 rölyef
İMKB – 10 Broker heykeli, Başkan Tuncay Artun büstü
Mermer “Kucaklaşma” heykeli Cemal Reşit Rey rölyefi CRR Salonu
Sanatçı 1997’den günümüze COMAV – Consejo Mundial de Artistas Visuales ve 2008-2016 yılları arasında FICF – Féderation Internationale Culturelle Feminine (Uluslararası Kadın Kültürleri Federasyonu) Türkiye temsilciliğini, KEDKD başkanlığını yürütmüştür.
           2017 yılı Eylül ayında hayata gözlerini yuman Güner, 2016 yılına dek Arnavutköy’deki atölyesinde çalışmalarını ve talebelerine ders vermeyi sürdürmüştür.Yapıtları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli kolleksiyonlarda yer almaktadır;
         Karbon Emisyonu Düşürme ve Kontrol Derneği, güçlü bir ekip ile kuruluşunu 2014 Ocak ayında tamamlamış ve faaliyetlerine başlamıştır. Derneğin uluslararası ismi “CERCA (Carbon Emission Reduction and Control Association)” olarak anılmaktadır. KEDKD 2016 yılında Birleşmiş Milletler’e akredite olmuş, Birleşmiş Milletler Konseyi tarafından Gözetmen Delege olarak seçilmiş ve onaylanmıştır.
         KEDKD’nin amacı; Karbon Emisyonu (Sera gazı) etkilerinin; insan, doğa ve diğer canlıların yaşamındaki olumsuz etkilerini belirlemek ve etkilerini düşürmektir. Enerji tasarrufu, enerji verimliliği ve temiz enerji uygulamalarının yaygınlaştırılması, Karbon Ayak izinin ölçülerek raporlanması, sera gazı etkisini düşürmek amacıyla bilimsel ve efektif çözümler üreterek bütün insanlığın bilgilenmesini sağlamaktır.
          Doğa, tarih boyunca sanatı etkilemiş ve sanatın oluşumunda  önemli bir kaynak olmuştur. KEDKD burdan yola çıkarak farkındalık yaratmak amacıyla sanata ve sanatçıya destek olarak “Başka Dünya Yok” başlığıyla gerçekleştirilen Şermin GÜNER Dostluk Sergilerinin sponsorlarındandır.
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 31.12.2017 17:59:39
Yazdır Yazdır
Okunma 558
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım