Bir Demet Nergis
Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

Erol Murat Yıldız baskılarıyla Mavist Galeri’de
 
 
Erol Murat Yıldız baskılarıyla Mavist Galeri’de
 
 
 
 Harika Ören/Efecehaber/İstanbul- Galeria Mavist, “Denize Sığmayanlar” adlı Özgün Baskı Resim Sergisi ile Erol Murat Yılmaz’ın eserlerini 24 Mart 2018’de sanatseverlerle buluşturdu. 
 
        Erol Murat Yılmaz yalnızlığa itilmiş, terk edilmiş tekne ve kayıkların görsellerini izledi. ‘’Hayat umarsız, acımasız ve trajik’’ diyerek ‘’Denize Sığmayanlar’’ adını verdiği özgün baskılarıyla duygularını, somutlaştırdı. Uzun soluklu atölye çalışmaları sonucu  onca hizmet ve paylaşımlarına karşın terk edilmiş teknelerin  kimsesizliğine bir nevi ağıt yaktı, diyebiliriz. 
 
             Baskı Resim Sanatı’nın kökeni  M.Ö. 7500 yıllarında Arjantin Las Manos Mağara duvarında el baskısı ile yapılan desenlere dayanıyor. Kalsit duvarlar zamana direnerek günümüze ulaşıyor.  Farklı tekniklerle zenginleşip, yüksek, çukur, düz baskı ya da serigrafi olarak yerini buluyor. 
 
    
.
             Erol Murat Yılmaz 4. Kişisel sergisinde 37 eserine yer veriyor. Sanatçı “Ülkemiz sahillerinde sıklıkla karşılaştığımız yalnızlığa itilmiş ve terk edilmiş tekne ve kayıkların görsel izlenimleri, yaşanmış onca zamana, hizmete ve paylaşıma karşılık  insan vefasızlığının bir belgesi olarak ruhumu derinden etkilemiştir. “Denize Sığmayanlar” uzun soluklu atölye çalışma sürecimin sonucunda ortaya çıkan ürünlerin ortak adıdır. Türk Baskıresim Sanatına katkı sağlamak adına elek baskı tekniklerini kullanarak oluşturduğum kompozisyonlarımda görünüşe ulaşan nesneler, deniz kültürüne ve onun yaşanmışlıklarına dair doğadan aldığım izlenimlerin  metaforik yansımalarıdır. Bir sanatçı olarak bu sergimde yer verdiğim her bir kompozisyon estetik bir bakış içerisinde günceli sorgulayıp, geçmişe ve geleceğe göndermede bulunmayı ilke edindiğim yüzey izdüşümleridir.’’ Diyerek anlatıyor.
 
            Açılış gününde çok sayıda eserinin satışı gerçekleşen sanatçının sosyal hayatın acımasız yönlerini ele alma kaygısıyla desen kavramından uzaklaşmadan  oluşturduğu düzenlemelerle; doku biçim ikilemleri, lekesel renk kullanımı gibi farklı plastik unsurlarla desteklediği baskıları büyük ilgi görüyor.
 
           Koleksiyonerlerin mutlaka görmesi gereken bu sergi, 6 Nisan 2018 tarihine kadar Rasimpaşa Mahallesi Uzun Hafız Sokak No: 73/A Kadıköy adresinde Galeria Mavist’te sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
 
Fotoğraflar Deniz Tokgöz
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 28.3.2018 01:29:00
Yazdır Yazdır
Okunma 488
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım