Bir Demet Nergis
Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.  

"Öncü Kadınlarımız" Söyleşi
 
"Öncü Kadınlarımız" Söyleşi
 
 
 
        Deniz Tokgöz/Efecehaber/ İstanbul-Öncü Kadınlarımız Sergisi Türkiye tarihinde iz bırakmış Öncü Kadınları yaşatmak, anlamak, anmak, unutturmamak, yeni nesillere en güzel şekilde tanıtmak amacını sürdürüyor. 
       16 Mayıs 2018’de İstanbul, Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Gönüllü Evi‘nde düzenlenen Öncü Kadınlarımız Söyleşi etkinliğinde, bu özel serginin içeriği düzenlenen sunum eşliğinde bir kez daha tanıtıldı. Küratör Ressam Ülkü Cılızoğlu projesi olan Öncü Kadınlarımız sunumu Efecehaber Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harika Ören’in moderatörlüğünde gerçekleşti.
 
 
        Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Atilla Özer Karikatürlü Ev‘de 21. Kez açılacak ‘’Öncü Kadınlarımız Sergisi’’ öncesinde Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Gönüllü Evi‘nde düzenlenen ‘’Söyleşi Etkinliği’’ ilgiyle izlendi ve yeni sezonda tekrarı istendi. 
         93 Harbinde Ruslarla mücadele eden Nene Hatun ile başlayan Türk Kadını'nın Kurtuluş Savaşına katkıları büyük olur. Her yaştaki Türk Kadını; kağnısı ile veya sırtında cepheye, mermi, erzak ve giyecek taşır. Hemşire olur, askerin ağrısını dindirir, yarasını sarar. Kadınlar, işgale karşı halkı uyandırmak için protesto mitinglerine, yürüyüşlere katılırlar. Silahlarını kapıp, Kurtuluş Savaşı’nda yer alırlar. Evlatlarını, canlarını  vatan toprağı için şehit verirler. Erkeklerin yanında yer alır, şehit,  gazi olurlar.
 
 
        Öncü Kadınlarımız Sergisi’nde Kurtuluş Savaşı cephelerinde görev alan cefakar, fedakar kahraman  kadınlarımızdan örnekler sunuluyor. İlk meslek sahibi kadınlar ve başarı öyküleriyle ilk sanatçı kadınlar da yer alıyor. 40 değerli sanatçının 50 özgün tablosu hikayeleriyle çeşitli illerde sergilenmeye devam ediyor.
       Kadınların memleketi düşmanlardan kurtarma azmi Milli Mücadele'de had safhaya ulaşmıştı. Mustafa Kemal bunu gözden kaçırmadı ve kadınları toplum hayatına soktu. Onların azminin devlet kalkınmasında oynayacağı rolün önemini fark etti. Kadınlara milletvekili olmanın yolunu açtı. Konuşmalarında ‘’ Faziletlerin en büyüğü en ehemmiyetlisi kıymetli evlâtlar yetiştirmeleriydi’’ derken analık dışında ev işlerinin ikinci derecede olduğu görüşünü belirtti. 31 Ocak 1923’te İzmir’de yaptığı  konuşmasında “Malûmdur ki, her safhada olduğu gibi hayat-ı içtimaiyyede de taksim-i vezaif vardır. Bu umumî taksim-i vezaif arasında kadınlar kendilerine ait olan vezaifi yapacakları gibi aynı zamanda hey’et-i içtimaiyeye dahi dahil olacaklardır. Kadının vezaif-i beytiyyesi en ufak ve ehemmiyetsiz vazifesidir.” Şeklinde ifade etti.
 
 
            Gezici müze olarak etkinliğine devam eden Öncü Kadınlarımız Sergisi’nin  kalıcı olması için çalışmalar yapılıyor. 
 
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 21.5.2018 14:32:06
Yazdır Yazdır
Okunma 541
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım