Doğaya karşı işlenen bir suçun öcü, insan adaletinden daha zorlu olur  

AŞKIN RENGİ ‘’KIRMIZI’’
 
Sevgililer gününe az kaldı. Şimdi her yerde kırmızı ilanlar kol geziyor. İç çamaşırlarından tutun, tabak takımları olmak üzere, gazetelerde, AVM’lerde bizi karşılıyor. En sıcak renk kırmızıdır. 
 
Matador’lara gelince; Boğalar renk körüdür, yani kırmızı bir rengi ayırt etmesi mümkün değildir. Boğayı o anda kızdıran matadorun elinde salladığı şalıdır. Bunu sadece seyircilerin ilgisini çekmek için, bir şova dönüştürmüştür. Ellerindeki şalların kırmızı olması gösterinin daha da görsel bir hal almasını sağlar. Kırmızı renk sadece insanları etkiler. Uyarı anlamında taşıyan bu renk heyecan uyandırır.
 
Kırmızı renk fiziksel anlamda hareketliliği, dinamizmi ve gençliği; duygusal anlamda ise mutluluğu, azim ve kararlılığı ifade eder. Bir nevi gücün ve azmin simgesidir. İnsanı harekete geçirir. Hareketliliğin ve azmin ihtiyaç duyulduğu yerlerde genellikle kırmızı kullanılır. Çünkü kırmızı renk insana şevk, azim kazandırır. Özellikle gençlere hitabeden ürünlerde kırmızı vardır.
 
Kırmızının, özellikle yakın mesafelerden, fark edilmesi kolaydır. Uyarı işaretlerinde genellikle kırmızı renk kullanılır. Uzaklaştıkça kırmızının fark edilmesi zorlaşır. Uzak mesafelerden fark edilmesi istenen işaretler için mavi renk daha uygundur.
 
Kırmızı ilk anda dikkat çekicidir, uzun süre kırmızı ışığa maruz kalınırsa rahatsız ve tedirgin edici olmaya başlayabilir. İlk anda kendine çeken kırmızı, sonra kendinden uzaklaştırmaya başlayabilir… Sanki AŞK gibi, yakınlaştıkça bazen cazibesini kaybeder.
 
Uzun süre kırmızıya maruz kalmak duyarsız
lığa, kabalık, kızgınlık ve saldırganlığa zemin hazırlayabilir… AŞK’da çok yakınlık bıkkınlık verebilir.
Kırmızı renk tansiyonu ve kan akışını hızlandırır. İnsana hareketlilik kazandırır ve mutluluk verir. Hüzünlü olanları neşelendirmeye yardımcı olur… İlk başlangıç da, kalp çarpıntısı bile yapar AŞK.
Kan akışını hızlandıran ve hareketliliği teşvik eden kırmızı aynı zamanda tahrik edicidir. Özellikle çocuk sahibi olamayan ya da birbirine daha yakın olmak isteyen çiftler için yatak odasında ve geceliklerinde tercih edebilecekleri bir renktir.
 
Ben AŞKın en güzel görselliğini, sözlerini ve müziğini, ilk defa ‘’Love Story’’ filminde hissetmiştim. Romantik, drama filmiydi. Çıkışta herkes, iki gözü iki çeşme ağlıyordu. Film müziği hit olmuştu. 75. geçlik kuşağına, filimde söylenen ‘’AŞK hiçbir zaman pişmanlık duymamaktır’’ sözü damgasını vurmuştu. Hala o romantik sahneler gözümün önünden gitmez. Müziği ise hatıralara sürükler, hüzün getirir bana.
 
Kırmızı Sevgililer gününün en güzel vurgusudur. Kırmızıyla AŞK birleşir, bir bütün olur. Kalbin en güzel köşesine oturur. Beslenir, büyür. Acı çeker, mutlu olur, bazen de nefret duyar. Bitmesiyle acı başlar. Bir mum gibi inceden yakar, hatırlandıkça, sızlatır. Bu özel AŞK dolu gün için;
 
‘’Kırmızının adı var’’ diyelim, bütün aşklar için uzun vadeli mutluluklar dileyelim.
 
Şahika Öner
 

 


Ekleyen Şahika ÖNER
Tarih 28.1.2019 13:09:09
Yazdır Yazdır
Okunma 281
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ALDIRMAZLIĞIMIZ
 • Bir şarkı dinlerken...
 • Bir serum şişesine bağlı hayat
 • SANAL YALNIZLIK
 • Kalp içeri ye, Akıl dışarı ya kürek çeker…
 • SİNEMA’nın ALTIN ÇAĞI
 • Yalnızlığı sevdiğim anlar…
 • Sinema’nın babaları
 • CUMHURİYET MEŞALESİ
 • YAZ YERİNİ SONBAHAR’a BIRAKTI
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım