Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

ROMANTİK ASİLER BORUSAN MÜZİK EVİ’NDE, REVOLUTİON REVELATİON SERGİSİ
 
Romantik Asiler Sergisi
ROMANTİK ASİLER BORUSAN MÜZİK EVİ’NDE, REVOLUTİON REVELATİON SERGİSİ
Belma Akdağ /İstanbul (Efece Haber) –
”Eğer biz onların kurallarını kırmazsak yarınımız olmaz” diyorlar.
“İçsel aydınlanma, evrensel özgürlük” sloganları ile kapılarını açan “Revolution Revelation” sergisine, hüzünlü bir ayrılık yaşadıktan sonra, Borusan Müzik Evi Kapısından içeriye girip, altı katıda hayranlıkla gezdim. Kendimi renklerin içinde kaybettim. Arkın (Mercan Dede) “ yazı ve kalemi, akıl ve düşüncenin durduğu bir boyuta istediğiniz yerden başlamak suretiyle de adım atabilirsiniz” demiş. Bende beşinci katta minderlerin üzerine uzandığım zaman her şeyi unuttum. Başka bir dünyadaydım.
Birbirinden aldığı ilhamla sanatlarını birlikte yaşayan mucizevî seyahatlerin yoldaşlığı ile dostluklarını paylaşan iki kendi halindeki insanın kalp kalbe verip yarattıkları özgür ruhlar sarayı. Onbeşbin ziyaretcinin gezdiği bu sergi aslında yazılı mesajları, yapılan eserlerle de insanı ister istemez düşünmeye itmektedir.
“Revolution Revelation” sergisi, herkesi içsel bir devrime ve aydınlatmaya davet ediyor. Daha önce defalarca müzik ve resmi bütünsel bir performansa dönüştüren projelerde yan yana gelen ikili “Revolution Revelation”adlı sergide ilk kez iki görsel sanatçı olarak bir araya geliyor. Sergiye aklı değil gönlü karıştırdıklarını söyleyen Arkın ve Carlito, kendilerini “Romantik Asiler“ olarak tanımlıyor.
Sergide “revolution” temasını Carlito Dalceggio, “revelation”temasını ise Arkın (Mercan Dede) temsil ediyor. “Revolution” yani “devrim” yeni bir bilinç düzeyine ulaşmak için egodan kurtulmaya, kabuklardan ve maskelerden sıyrılmaya bir davet niteliği taşıyor. “Revelation” yani “perdelerin kalkması” ise bunu izleyen ve tamamlayıcısı olan içsel dönüşümü tarif ediyor. Yaşamı ve üretimlerini iç içe var olan bir döngü olarak gören iki sanatçı, birbirlerinden uzaklaşırken dönüp dolaşıp aynı noktadan daha fazla bilinçlenmiş, daha aydınlanmış olarak geçilebileceğini kanıtlıyor.
Stüdyo Montreal’den İstanbul’a taşındı
Serginin hazırlıklarına Ocak ayında Carlito Dalceggio’nun Montreal’daki stüdyosunda başlayan ikili, 3 aylık bir çalışmanın ardından Nisan başında atölyelerini İstanbul’a taşıdı. Borusan Müzik Evi’nin atölyeye dönüştürdükleri birinci katında yaklaşık 40 gün boyunca geceli gündüzlü çalışan Arkın ve Carlito, üretim sürecini sanatseverlerle paylaşmak için stüdyolarını ziyarete açtı. İstanbulluların, atölyenin kontrollü kaosuna, rengârenk ortamına ve enerjisine hayran kaldıklarını dile getiren iki sanatçı, izleyenlerin çoğu zaman ellerine bir fırça alarak atölyeye dâhil olmak istediklerini ve bazılarını kıramadıklarını söylüyorlar.
4 metrelik dev buddha, kartondan evler ve sürprizler…
Borusan Müzik Evi’nin 6 katına yayılan “Revolution Revelation”da tuval, heykel, karışık teknik, enstalasyon, müzik ve video olmak üzere 60’a yakın çalışma yer alıyor. Sergide Carlito’nun tuval üzeri boya ve üç boyutlu resim çalışmaları, Arkın’ın ise kolaj ağırlıklı çalışmaları dikkat çekiyor. İkilinin birlikte yarattıkları eserlerin de bulunduğu serginin en ilgi çeken yapıtı ise normalde konserlerin düzenlendiği 2’inci ve 3’üncü katları kaplayan 4 metrelik buddha heykeli... Parçalar halinde İstanbul’a getirilen ve sadece 4 gün içinde monte edilerek tamamlanan dev buddha heykeli, izleyenlere dış dünyanın gerçekliğinden kısa bir süreliğine de olsa uzaklaşma olanağı sunuyor. Bu rengârenk ve devasa buddhayı çevreleyen kartondan dört farklı ev ise ortak bir hikâye etrafında birleşiyor. 3 boyutlu gözlük ve 'black light' ile bakıldığında farklı detaylar sunan karton evler, müzik ve video enstalasyonlarıyla ziyaretçilerini kendi dünyalarına davet ediyor.

Tüm sergilerde dokunmak yasaktır ama bu sergide “dokunmamak yasak!”
Sergide yer alan bazı eserlerin üzerinde yazan “Dokunmamak Yasaktır!” ifadesi çağdaş sanat galerilerinin izleyiciyi kuşatan ‘klinik’ havasına farklı bir yaklaşım sunuyor. Sergide ayrıca ziyaretçilerin dilediklerini yazıp çizebilmesi için rengârenk tebeşirler, fırçalar, boyalar ve büyükçe bir pano ile bir daktilo bulunduran Arkın ve Carlito, izleyicilerin tüm eserlere dokunabilmesinin bu serginin en önemli yönlerinden biri olduğunun altını çiziyorlar.
Serginin öyküsünü 4 bin kare fotoğraf anlatıyor
Sergiye paralel olarak Borusan Müzik Evi’nin en üst katında Kanadalı fotoğraf sanatçısı Jarrett Gibbons’ın, “Revolution Revelation”ın Montreal’den İstanbul’a uzanan sürecini belgelediği fotoğraflarından bir seçki ve 40 bin kare fotoğraftan oluşturduğu 'stop frame' animasyon filmi ziyaretçileri bekliyor.
Kendini profosyonel bir fotoğrafçı veya sanatçıdan ziyade, hayallerini yansıtan biri olarak gören Jarrett Gibbons,”filimlerimi yaratırken, birbiri ardına gelen karelerden oluşan fotoğrafları kullanmayı, böylece tek anlık, kareler arasındaki boş zamanda, izleyenin kendi hayal dünyasının sonsuz olasılıkları arasında kendi seçimlerini yapmalarına fırsat verdiğimi düşünüyorum”, diyerek kendisini ifade etmektedir.
Arkın (Mercan Dede) ve Carlito Dalceggio’nun “Revolution Revelation” isimli sergisi 24 Mayıs-25 Temmuz 2012 tarihleri arasında Borusan Müzik Evi’nde görülebilir.
EY ARAYAN
Uyan!!! Yaşlı bilgeliği öp
Hayallerini kucakla-bırak kendini ruhlara
Boşalt hafızanı
Kurtul geçmişinden ve geleceğinden
Aç gözlerini, ruhunu aç
Yan yan yan
Aç kanatlarını kalbinin ateşine
Zehri iç, tat ab-ı hayatı
Panzehir ol
Kendi gölgeni cezp et
Körleş kendi ışığında
Aç bütün kapıları, anahtarları yut
Yenilmezliğin davulunu çal.
Çevir kaderi tersine
Kimiz biz?
Aşıklar ve ozanlar
İnci avcıları ve arayanlar
Bembeyaz düngünün masum kara koyunları
Biz, dünyanın büyücüleri
Kainatı dönüştürenler
Kendi değişiminin içsel, devriminde
Evrensel özgürlüğe öncülük edenler,
Barış çubuğunu kalbinin ateşiyle yakanlar
Bu bizim direniş çığlığımız.
Şefkat şarkımız, romantik isyanımızdır…
Kendi aydınlanmanı kışkırt
At nefsini ateşe!
Belma Demir Akdağ, 8.7.2012
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 7.2.2013 21:42:47
Yazdır Yazdır
Okunma 1531
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • ‘’CUMHURİYET’in IŞIĞINDA BEŞİKTAŞ’’ SERGİSİ AÇILDI
 • SO ART PROJECT & MUCİZEVİ YANSIMALAR
 • ’İKİ DOSTYÜREK, İKİ FIRÇA’’ Resim Sergisi
 • ‘’Zamansız, mekânız, yorumsuz’’ Bir Sergi
 • MARDİN’de İSTANBUL DÜŞLERİ
 • NEŞE SELİ BODRUM SERGİSİ
 • RENKLERLE İLK ADIM SERGİSİ
 • TATİL MODASI
 • Kuşadası ‘’HERYERDE HERKES İÇİN SANAT HAREKETİ ‘’
 • XXL ŞAPKALAR ALTINDA YAZ
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım