Bir Demet Nergis
Tabiatın şiiri hiç bitmez.  

İSMAİL AVCI 51. SANAT YILINDA
 
İSMAİL AVCI 51. SANAT YILINDA
IŞIK SANAT GALERİSİ'NDE Kİ BU SERGİDE SATIŞ YOK!
Harika Ören (Efece haber) - Prof. Dr. İsmail Avcı, İstanbul Teşvikiye Işık Sanat Galerisi'nde 51. Sanat Yılı Resim Sergisi ile 20 Aralık günü sanatseverlerle buluştu.
İstanbul'da kar kıyamet olan bir günün şanssızlığına uğrayan açılış sonra ki günlerde izleyicilerle dolup taştı.
Desenlerine hayran olduğum, sanatçı ve insanı seven kişiliği ile duruşunu örnek aldığım değerli sanatçı İsmail Avcı'nın sergisini yolum her Nişantaşı'na düştüğünde ziyaret ettim ve heyecanına ortak olmaya çalıştım. Dost ve arkadaşlarınında yalnız bırakmadığı Avcı, misafirperliği ve ikramı lokumlarla; tablolarından ayrılamayan gözlerde ve damaklarda bıraktığı tat hatırlardan çıkmayacak gibi görünüyor.
19 Mayıs 1939 da İstanbul, Durusu, Terkos Gölü'n de doğan İsmail Avcı,1946-1961 Terkos İlkokulu, Kırklareli-Lüleburgaz Kepirtepe Köy Enstitüsü Öğretmen Okulu ve Ankara gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş bölümü'nde eğitim gördü. (1961)
Urfa'da İlkokul öğretmeni, Sivas Pamukpınar ve Bolu Erkek Öğretmen Okulları'nda resim öğretmenliği yaptı.
1967 yılında T.C. devlet bursu ile gittiği Fransa'da Ulusal Eğitim Enstitüsü'nde staj yaptı. Louvre Müzesi'nde Cezanne ve Van Gogh'dan roprödüksiyon çalıştı.
Cumhuriyetimizin 50. yılında MEB adına Bolu ve Ankara'da gençlere yönelik resim ve afiş sergileri düzenledi. 1973-1999 yıllarında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde "Öğretim Üyeliği", "Ana Sanat Dalı Başkanlığı" ve "Bölüm Başkanlığı" görevlerinde bulundu. Bu sürede lisans tamamlayarak,1984 de Yükseköğretim Kurulu Diploma Denklik Bürosu'ndan, Resim Eğitimi Anasanat alanında 4 yıl eğitim görmüş olduğunu belgeleyen denklik belgesi aldı. . Ayrıca Grafik Anasanat Dalı Programı diplomasına maliktir.1986'da doçent, 1992'de profesör oldu.
''Önce Desen Sonra Desen'' adını taşıyan, 311 eserini içeren kitabı yayımlandı. 1999 yılına kadar aralıksız 26 yıl görev yaptığı Marmara Üniversitesi'nden kendi isteği ile emekli oldu. Üç'ü birincilik olmak üzere beş ödülü bulunan sanatçı, Işık Üniversitesinde "Öğretim Üyesi" olarak görevine ve İstanbul Küçükyalı'daki atölyesinde de resim çalışmalarına devam etmektedir.
***
Söyleşi : Harika Ören
Yapıtları çeşitli kolleksiyon ve kuruluşlarda yer alan Prof. Dr. İsmail Avcı ile bir araya gelince resim sanatı üzerine söyleşmeden olur mu?
H.Ö- Sayın Hocam,51. Sanat yılınızda çok farklı bir sergiyle İstanbullu sanatseverlerin karşısına çıktınız. Kağıt üzerine desen çalışmalarının ağırlıklı olduğu bir sergi, insanları şaşırtıyor.
İ.A-Desen olmadan resim olmaz. Sanatçının hayatında desen daima olmalıdır. Her zaman elinizin altında ya da cebiniz de, çantanızda kağıt ve kalem vardır. Her zaman çizebilirsiniz. Sanatın içinde desen, yaşam boyu her an her yerdedir.
H.Ö-Tablonuzu kolleksiyonuna katmak isteyen aile, satış yapmadığınızı duyunca çok şaşırdı. Yılbaşı üzeri hem de Nişantaşı'nın göbeğinde bir galeride sergi açıyor, satış yapmıyorsunuz. Kalıp dışı bu durumla ezberleri bozdunuz. Neden?
İ.A.-Çünkü amacım kendimden sonrakilere, ardımdan gelenlere katkı yapmak. Bu sergi sanata ve çevreme karşı sorumluluğumu yansıtan bir sergidir. Amacım para kazanmak değil, resim sanatını anlatabilmek, desenin önemini vurgulayabilmektir.
H.Ö-Sanatçının örnek olması gerekliliğini vurguluyorsunuz.
İ.A-Bunun aksini düşünenler de var.
H.Ö-Ankara Gazi Eğitim Enstitü'sü kökenli bir sanatçı ve eğitimci olarak, sanat eğitimi nasıl olmalıdır?
İ.A-Sanat eğitimi için öğrenci, öncelikle bu işe gönül koymuş olmalı, istekli olmalıdır. Sanat eğitimi, zengin birikime sahip öğretici ve istekli öğrenci üçgeni tamamlandığında bütünleşir. Sanatçı adayının muhakkak gözlem gücü olmalıdır.
H.Ö-Bu bakmakla görmek arasında ki fark olmalı, sanırım.
İ.A- Tabi, ne kadar farklı biçim, yorum kullanılırsa kullanılsın, sanatçı doğada gördüğünü değiştirir ve geliştirir. Kişisel algı biçimi ile doğadan aldığını yenileştirerek sunar. Bölgesel özellikler yorumu şekillendirir. Temel esaslar aynı olsa dahi malzeme, bakış farklılaşır. Kayseri'de taştan heykel yapılırken, Kastamonu'da malzeme ağaç olacaktır.
H.Ö-Sanatın insan hayatında ki yeri?
İ.A- Sanat hayatın vazgeçilmezidir. Ama öncelikle insan olmak gerekir. Sanatçı kimlik arkasından gelir. İnsan eğitim sürecinde tanıdıkca sanatı sever ve eğitimine ihtiyaç duyabilir. Bir yönetici sanatla ilgileniyor ve değer veriyorsa; duyarlı demektir. İnsanın bulunduğu her yerde sanat vardır, var olacaktır.
H.Ö-Eserlerinizle ilgili söylemek isteğiniz şeyler olabilir mi?
İ.A-Gördükleriniz eserlerimin bir kısmı. Resimleri rahat sergileyebilmek adına aralarından seçmek zorunda kaldık. Desenleride orijinalleri üzerinden büyütüp; tabanda sergileme yolunu seçtik ve kullanım alanımızı genişlettik. Desenlerim canlı mankenler kullanılarak çizilmiştir. Dar zamanda çabuk çalışmalar görmektesiniz. Durağan ve aktif desenler var. Kimilerinde renk ton ve tarama teknikleri, kimilerinde çizgi gücünü kullanarak kağıda düşürdüğüm desenlerimden bolca örnek görebilirsiniz.
H.Ö-Bu güzel bilgiler için teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.
İ.A-Sergi, 18 Ocak da kapanacak. Resme gönül veren herkesi bekliyorum.
İsmail Avcı ile yaptığımız söyleşi sırasında, kendisi zaman zaman misafirlerini ağırladı.Çocukları ile gelen ailelere armağanı olan, karakalem Atatürk portresi ise sürpriz bir hediye olarak sevinçle karşılanmaktaydı.
Harika Ören
 

 


Ekleyen Bir Demet Nergis
Tarih 12.2.2013 00:35:59
Yazdır Yazdır
Okunma 1554
Eklenen Yorumlar 
 • Diğer Başlıklar
 • Hacer Birgül TEKÇE Suluboya Resim Sergisi
 • PRİZMA’da BEN/SEN/O&BİZLER
 • ALİ DÜZGÜN "Kentsel Dönüşüm"dedi
 • ’İSTANBUL’dan Düşler ve Renkler’’ MARDİN’de
 • SAKARYA ZAFERİ Çalıştay ve Sergisi
 • 24. Uluslararası Değirmendere Ahşap Heykel sempozyumu başladı
 • ÇOBAN RESSAM
 • Serdar Okan’ın GÖKKUBBE Resim Sergisi
 • İSTİKLAL’de BARIŞ YOLU
 • J. Sorolla modaya imzasını attı
 • Son : 10 Gösteriliyor | Devamı ->

   

         

  Bu websitesi 1360x768 pixel'de en iyi görüntüyü vermektedir. http://www.birdemetnergis.com/ ® 2013. Tüm Hakkı Saklıdır.      Site İçeriği İzin Almadan Kullanılamaz.   Tasarım: Linear Yazılım